Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Eksport polskiej broni. Rząd chce pomóc naszym firmom

0
Podziel się:

Rada Ministrów przyjęła we wtorek ,,Program Wsparcia Bezpieczeństwa Regionu 2022", przewidujący pomoc finansową w eksporcie polskiego uzbrojenia do krajów regionu i kształceniu ich wojskowych w Polsce - podało Centrum Informacyjne Rządu.

Eksport polskiej broni. Rząd chce pomóc naszym firmom
(Remigiusz Wilk/wiki/cc3.0)

Polskie firmy eksportujące broń będą mogły liczyć na pomoc, także finansową od polskiego rządu. To efekt przyjętego we wtorek "Programu Wsparcia Bezpieczeństwa Regionu 2022".

Zgodnie z założeniami "Program Wsparcia Bezpieczeństwa Regionu 2022" (ReSAP) ma pogłębić relacje polityczno-wojskowe i przemysłowe z państwami sojuszniczymi: Grupą Wyszehradzką (Czechami, Słowacją, Węgrami), krajami bałtyckimi (Litwą, Łotwą, Estonią) oraz Rumunią i Bułgarią.

"Celem programu jest udzielanie pomocy tym państwom w osiąganiu zdolności bojowych (przez możliwość kształcenia w krajowych uczelniach wojskowych, centrach i ośrodkach szkolenia) oraz wyposażenie w sprzęt wojskowy wyprodukowany w Polsce" - napisano w komunikacie CIR.

Według rządu wdrożenie programu ma ściślej powiązać potencjały obronne w regionie przez wykorzystywanie tych samych typów uzbrojenia i wyspecjalizowanych ośrodków serwisowo-remontowych, ujednolicenie procedur szkolenia i wspólne ćwiczenia.

Program zakłada stworzenie efektywnego mechanizmu wykorzystania istniejących instrumentów wsparcia finansowego dla zakupów wyrobów lub usług polskiego przemysłu obronnego "z uwzględnieniem skali i możliwości Polski". Inny cel to przyjęcie wspólnego kierunku działań administracji publicznej w promocji oferty polskiego przemysłu obronnego na wybranych rynkach.

Minister obrony ma otrzymać uprawnienia do wspierania promocji przemysłu obronnego, szef MON ma też odgrywać wiodącą rolę w realizacji programu.

Przewidywana pomoc finansowa ma objąć zakupy wyrobów przemysłu zbrojeniowego dokonywane w polskich podmiotach przemysłowych w ramach kredytów; studia i szkolenia w uczelniach wojskowych, centrach i ośrodkach szkoleniowych rodzajów sił zbrojnych; promocję sił zbrojnych i polskiego sprzętu wojskowego; nieodpłatne przekazywanie siłom zbrojnym państw sojuszniczych sprzętu wojskowego uznanego przez MON za zbędny, podlegający rotacji lub wskazany decyzją ministra obrony narodowej.

Wsparcie ma być oparte na umowach zawieranych przez polski rząd z rządami wymienionych państw. Zakupy realizowane będą w polskich firmach na podstawie kredytów rządowych, eksportowych i bankowych na zakup sprzętu wojskowego. Polska Grupa Zbrojeniowa SA w Radomiu będzie finansować sprzedaż sprzętu wytworzonego przez spółki Grupy.

Uruchomienie programu - przewiduje rząd - "oznacza dla polskiego przemysłu zwiększenie zamówień, zmniejszenie kosztów związanych z kwalifikacją i certyfikacją wyrobów, rozwój badań i prac rozwojowych". Ma się to przyczynić do wzmocnienia kondycji i konkurencyjności polskiego przemysłu zbrojeniowego. Rząd uważa też ReSAP za ważny element polityki zagranicznej Polski, zwiększający bezpieczeństwo państwa dzięki zacieśnieniu współpracy sojuszniczej państw regionu.

Zapowiadając w poniedziałek przedstawienie projektu dokumentu wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak zwrócił uwagę, że w Polsce od lat działa system wsparcia kredytów eksportowych. Przyjęty we wtorek przez rząd program pozwoli udzielać takiego wsparcia także zakładom branży zbrojeniowej, również prywatnym.

Zgodnie z zawartymi w ostatnich miesiącach porozumieniami Słowacja ma w ciągu trzech lat kupić w Polsce 120 kołowych transporterów opancerzonych Rosomak za 120 mln zł i zintegrować je z własnymi wieżami, Bułgaria planuje remontować w Polsce swoje myśliwce MiG-29. Bułgaria ma 16 samolotów tego typu.

Rządowy program wchodzi w życie w następnym dniu od ogłoszenia.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)