Notowania

energetyka
23.11.2018 13:56

Elektrownia atomowa ma ruszyć w 2033 r. Takie założenie przyjął resort energii

Ministerstwo Energii chce, by pierwszy blok jądrowy został uruchomiony w 2033 roku, a kolejnych pięć co dwa lata do 2043 r.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News/JACEK DOMINSKI/REPORTER)

Plany rozwoju energetyki jądrowej przedstawił resort Krzysztofa Tchórzewskiego podczas konferencji prasowej w piątek.

- Musimy wybrać lokalizację, model finansowania, technologię, musimy odbudować i wykształcić kadry. Ale do 2033 otwieramy pierwszy blok - powiedział minister Tchórzewski. - Nawet przy założonych o 50 procent wyższych kosztach elektrownia jądrowa jest uzasadniona ekonomicznie, bo wiąże się z bardzo niskimi kosztami eksploatacyjnymi - dodał.

"Polityka energetyczna Polski do 2040 r." przedstawia założenia strategii państwa w zakresie sektora energetycznego i ma stanowić "odpowiedź na najważniejsze wyzwania stojące przed polską energetyką w najbliższych dziesięcioleciach".

Jako główne cele wskazano bezpieczeństwo energetyczne, konkurencyjność i efektywność energetyczną oraz ograniczony wpływ energetyki na środowisko.

Resort energii pisze, że dokument wyznacza kierunki rozwoju sektora energii z uwzględnieniem zadań niezbędnych do realizacji w perspektywie krótkookresowej. Realizacja programu odbywać się ma poprzez osiem kierunków działań w sektorze energii.

Zawarte w dokumencie "Polityka Energetyka Polski" propozycje będą poddane konsultacjom do 15 stycznia 2019 r. ME obiecuje, że po konsultacjach przeprowadzi strategiczną ocenę oddziaływania na środowisko.

Resort zaznacza, że szersze analizy dotyczące zapotrzebowania na energię elektryczną do 2040 r. zostaną przedstawione "w późniejszym terminie". Jak wyjaśniono, jest to związane z pracami nad "Krajowym planem na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: energetyka, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-11-2018

MariuszKradli tyle już lat pieniądze podatników, pod płaszczykiem elektrowni, będą kraść kolejne długie lata. A banda pomylonych pójdzie na złodziei … Czytaj całość

23-11-2018

PIS to smierdzonce lenieTrzy lata setka ludzi pobiera miliony pensji a jeszcze nawet nie ustalili miejsca budowy

23-11-2018

msto są jakieś żarty, do dymisji kto tak planuje ... to powinno się zbudować w max 5 lat, jak nie ma środków to wydrukować listy zastawne, obligacje i … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (55)