Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Elektrownia atomowa w Polsce. Kowalczyk: na przełomie roku decyzja

Elektrownia atomowa w Polsce. Kowalczyk: na przełomie roku decyzja

Fot. Eric Herchaft/Reporters/Eastnews

Na przełomie roku ma zostać w rządzie podjęta konkretna, "kierunkowa" decyzja dotycząca budowy elektrowni atomowej i pewnie będzie to decyzja wdrażająca projekt w życie - ocenił Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.

- Trwają przygotowania bardzo mocne, ale nie ma ostatecznej kropki nad "i". Są uzgodnienia społeczne, przygotowania są prowadzone, ale zawsze z możliwością odwrotu od tej decyzji - powiedział Kowalczyk.

- Myślę, że na przełomie roku powinna być już bardzo konkretna, kierunkowa decyzja - dodał.

Pytany czy ta "kierunkowa decyzja" raczej będzie oznaczać potwierdzenie wdrożenia projektu niż jego zaniechanie, Kowalczyk powiedział "Pewnie tak, na zaniechanie jeszcze będzie czas".

Zobacz także: Historia programu nuklearnego komunistycznej Korei Północnej

Minister poinformował, że w 2018 r. polityka dywidendowa rządu nadal ma zachęcać spółki Skarbu Państwa do inwestowania.

- Generalna polityka jest taka, że nie ograbiamy spółek. Zachęcamy do inwestowania. Chcemy jak najbardziej umożliwić spółkom inwestowanie - powiedział.

Pytany, czy któryś sektor będzie bardziej "narażony" na wypłacanie dywidend, powiedział: - Trudno powiedzieć jak to będzie sektorowo rozłożone.

- Na pewno łatwiejsze są dywidendy w spółkach, które mają bardzo duże zyski, a potrzeby inwestowania są mniejsze - sektor bankowy czy sektor paliwowy. Orlen miał bardzo dobre zyski, więc w sposób naturalny dywidenda stamtąd jest spora - powiedział.

Dodał, że rząd nie planuje obecnie zmiany nadzorów resortowych nad spółkami.

- Na pewno do końca roku nic się nie zmieni. Żeby ocenić, musi to rok pofunkcjonować w obecnym kształcie, więc nie ma żadnych zmian. Po roku, po ocenie, popatrzymy jak to wygląda - powiedział.

Dodał, że rząd chce w najbliższym czasie wdrożyć projekt ujednolicenia sposobu zarządzania spółkami Skarbu Państwa.

- Chcemy wprowadzić precyzyjne zasady, m.in. w sferze jednolitego systemu wynagrodzeń czy jednolitych statutów spółek dotyczących procesu podejmowania decyzji - powiedział.

Minister poinformował również, że obecnie nie trwają żadne prace nad kolejnymi przejęciami i konsolidacjami spółek SP na rynku krajowym.

- Na razie nic nie jest planowane, ale nigdy nie można wykluczyć, bo czasami to rynek coś pokazuje, daje okazje. Więc byłoby przedwczesne mówić, że nie będziemy działać, ale generalnie nie ma takich planów - powiedział.

- Nie toczą się na razie żadne tego typu rozmowy. W energetyce jest dużo potrzeb inwestycyjnych, budowa bloków, w innych sektorach również. Te plany inwestycyjne są bardzo szerokie i nie ma dużo wolnych środków, być skupować inne podmioty - dodał.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
NIKT
2017-09-15 23:05
ATOM W POLSCE BZDURA - TO TYLKO JEST PRETEKST DO WYCIĄGANIA KASY Z BUDŻETU I WYJAZDÓW ,, SŁUŻBOWYCH PO ŚWIECIE"
CHCEMY POTĘGI ENERGETYKI TO ZAINWESTUJMY W NOWOCZESNY PRZEMYSŁ EFEKT NATYCHMIASTOWY PO KAŻDEJ INWETYCJI
MOHAMMED ABDULLAH Z BERLINA
2017-09-15 22:13
SUPER, CHETNIE PRZYJEDZIEMY NA WYCIECZKE...DO POLSKI...
ZAPYLIMY BLONDYNY I ROZERWIEMY WAS TROCHE
mmmk
2017-09-15 22:03
bardzo dobry pomysl
Pokaż wszystkie komentarze (43)