Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W Polsce powstanie niezwykła elektrownia. Ma być widoczna ze Śnieżki

To nie żart. Polska firma chce zrobić elektrownię słoneczną w kształcie zwierzęcia. Jak dowiedział się Money.pl, efekt ma być widoczny ze szczytów gór od strony Śnieżki.

Podziel się
Dodaj komentarz
Tak ma wyglądać nowa elektrownia w Jeleniej Górze

To nie żart. Polska firma chce zrobić elektrownię słoneczną w kształcie zwierzęcia. Jak dowiedział się money.pl, inwestycja ma być widoczna ze szczytów gór od strony Śnieżki.

Firma Polski Solar nazywa projekt "unikatowym w skali Polski i świata". Inwestycja powstanie na działce przy Trasie Czeskiej, którą spółka dzierżawi od miasta. Na kształt jelonka złożą się czarne monokrystaliczne oraz niebieskie polikrystaliczne panele słoneczne. Zajmą powierzchnię 22 hektarów. Dzięki temu symbol miasta ma być dobrze widoczny z gór. Z informacji przekazanych money.pl wynika, że inwestycję będzie można oglądać ze szczytów od strony Śnieżki.

Zobacz także: Najbogatsza gmina w Polsce

- Wpisanie jelonka w projekt elektrowni fotowoltaicznej było dla nas oczywistym wyborem. W ten sposób nie tylko odwołujemy się do nazwy Jeleniej Góry i promujemy ją w Polsce oraz na świecie. Oddajemy również uznanie przełomowym zmianom, na które się zdecydowała, stając się liderem w dążeniu do niezależności energetycznej - mówi William Buba, dyrektor generalny firmy Polski Solar.

Jelonek, a w zasadzie Centrum Energii Odnawialnej Jelenia Góra, powstaje w ramach Jeleniogórskiego Klastra Energii Odnawialnej. Instalacja o łącznej mocy 10 MW wyprodukuje "czysty" prąd, który zaspokoi potrzeby 4,5 tys. lokalnych gospodarstw domowych.

Pierwsze prace ruszą na początku 2018 roku. Według informacji przekazanych money.pl mają się zakończyć jeszcze latem 2018 r. Wartość inwestycji szacowana jest na 37 mln zł netto.

- Klastry energii odnawialnej to przyszłość sektora energetycznego. Mają ogromne znaczenie w kwestii poprawy jakości powietrza w Kotlinie Jeleniogórskiej, ale również ze względu na obniżenie kosztów funkcjonowania powiatu – mówi Jacek Ryński, wiceprezes Fundacji Polski Solar Holding, koordynatora klastra.

Jeleniogórski Klaster Energii Odnawialnej powstał w październiku 2017 roku. To szóste tego rodzaju przedsięwzięcie realizowanym przez firmę Polski Solar z samorządami.

Wcześniej powołano: Klaster Energii Odnawialnej Ziemi Ząbkowickiej (gminy Ciepłowody, Stoszowice, Ziębice i Ząbkowice), Klaster Energii Odnawialnej Wzgórz Trzebnickich (Prusice, Oborniki Śląskie, Wisznia Mała, Wołów i Żmigród), Klaster Energii Odnawialnej Ziemi Łużyckiej (Olszyna, Gryfów Śląski, Leśna, Siekierczyn i Lubań), Izerski Klaster Energii Odnawialnej (Mirsk, Wleń, Lubomierz, Lwówek Śląski i Stara Kamienica), Klaster Energii Odnawialnej Wzgórz Strzelińskich (Domaniów, Kondratowice, Przeworno, Strzelin i Wiązów).

Firma Polski Solar podkreśla, że wspiera cel związany z członkostwem Polski w Unii Europejskiej, czyli osiągnięcia progu 15 proc. energii elektrycznej wytwarzanej ze źródeł odnawialnych do 2020 roku.

Tagi: elektrownia, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-12-2017

dziadek leśnyDlaczego akurat w kształcie jelonka? A nie można by w miłym tzw. dobrej zmianie kształcie kaczki? Poza tym kształt jelonka jest o tyle niebezpieczny, … Czytaj całość

19-12-2017

x5Pewnie rydzyk wybuduje

20-12-2017

loczekDlaczego tak skromnie? :) Dlaczego promować tylko Jelenią Górę, a nie całą Polskę? Marzy mi się srogi orzeł w ogromnej koronie, z sumiastym wąchem, … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (56)