Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Rafalska: na rynku pracy jest dobrze, ale tak nie musi być zawsze

22
Podziel się:

Obecna, dobra sytuacja na rynku pracy nie jest czymś danym na stałe nie wszystko, co się dzieje w sferze gospodarki jest zależne od czynników krajowych - mówiła w czwartek minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska na spotkaniu zorganizowanym przez Konfederację Lewiatan.

Rafalska: na rynku pracy jest dobrze, ale tak nie musi być zawsze
(Andrzej Hulimka/REPORTER)

Rafalska zadeklarowała, że ministerstwo jest otwarte na współpracę z partnerami społecznymi. Podziękowała za współpracę stronie społecznej w Radzie Dialogu Społecznego. Jak podkreśliła, dobrym przykładem współdziałania stron są rozmowy nad ustaleniem minimalnej stawki godzinowej.

- Obecna bardzo dobra sytuacja na rynku pracy nie jest czymś danym na stałe. Nie wszystko, co się dzieje w sferze gospodarki jest zależne od czynników krajowych - mówiła minister. Dodała, że jej resort dostrzega wyzwania, jakie stoją przed zmieniającym się rynkiem pracy.

- Zwiększa się rola zawodów kreatywnych, wymagających nieszablonowego działania, kosztem zawodów, które są oparte o powtarzalne, schematyczne czynności. Zadaniem rządu jest, aby nowe technologie były kluczem do pogodzenia, a nie barierą - powiedziała Rafalska.

Według niej kluczem do pozytywnych zmian na rynku pracy jest m.in. zwiększenie finansowania edukacji, szkolnictwa branżowego, wprowadzenie większych ulg dla osób o niskich dochodach, zwiększenie kwoty wolnej od podatku.

Jak podkreśliła, podniesienie minimalnego wynagrodzenia i wprowadzenie programu 500+ nie zahamowało wzrostu gospodarczego, a wręcz odwrotnie. - Mamy wzrost PKB, spadek bezrobocia, wzrost zatrudnienia, zwiększenia wpływów do budżetu państwa, a przedsiębiorcy wykazują większą skłonność do inwestowania - wyliczała Rafalska.

Przewodnicząca RDS, prezydent Konfederacji Lewiatan Henryka Bochniarz powiedziała, że praca w Radzie Dialogu Społecznego jest intensywna. - Przez te niecałe dwa lata musieliśmy skonsultować kilkaset aktów prawnych. Funkcjonujemy w bardzo wielu zespołach, mamy swoje filie w poszczególnych województwach - podkreśliła.

- Mam nadzieję, że przez naszą pracę uda się to, co jest ogromnym problemem ciągle w Polsce. Wzajemne zaufanie i współpraca - dodała.

Podczas spotkania ogłoszono manifest przyszłości pracy, pod którym podpisali się minister Rafalska, przewodnicząca RDS oraz minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera.

W manifeście apeluje się o dostosowanie prawa i stosunków pracy do wymogów gospodarki XXI wieku. "Szczególnie przez wprowadzenie form zatrudnienia, uwzględniającego postęp, korzystnych dla pracodawców" - napisano.

W manifeście zaapelowano także o dostosowanie "jakości edukacji do nowoczesnego rynku pracy, efektywnego kształcenia przez całe życie, łącznie z systemem skutecznego przekwalifikowania. Stopniowego wydłużania aktywności zawodowej, która jest naturalnym następstwem wydłużania życia".

wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(22)
WYRÓŻNIONE
ookk
8 lat temu
ale propaganda jak za komuny....prosze znalezc prace panie minister dla 50 plus!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! w Polsce to niemozliwe bez znajomosci
vice versa
8 lat temu
Jesteście przy korycie ALE TAK NIE MUSI BYĆ ZAWSZE
ułomny
8 lat temu
Dlaczego w prawie wszystkich instytucjach państwowych, wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych, nie przekracza 6% ?