Notowania

embargo
30.07.2015 15:28

Embargo wobec Rosji. Putin każe niszczyć przechwycone zachodnie towary

Autorzy wniosku tłumaczą, że zamiast niszczyć żywność powinno się ją przekazywać najuboższym, głównie emerytom, weteranom, inwalidom, rodzinom wielodzietnym i tym, którzy ucierpieli w różnych katastrofach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Valentyn Ogirenko)

Rosjanie protestują przeciwko niszczeniu żywności pochodzącej z kontrabandy. W środę Władimir Putin podpisał dekret nakazujący zniszczenie produktów, które nielegalnie zostały wwiezione do Rosji. Chodzi głównie o towary z krajów zachodnich, objęte embargiem.

Taka decyzja wzbudziła sprzeciw Rosjan. W Internecie pojawiła się petycja o cofnięcie dekretu, pod którą zbierane są podpisy obywateli. Autorzy wniosku tłumaczą, że zamiast niszczyć żywność powinno się ją przekazywać najuboższym, głównie emerytom, weteranom, inwalidom, rodzinom wielodzietnym i tym, którzy ucierpieli w różnych katastrofach.

Twierdzą też, że państwa nie stać na dodatkowe wydatki związane z utylizacją kontrabandy, a embargo ich zdaniem szkodzi Rosji, bo już doprowadziło do "inflacji spożywczej". Petycja jest adresowana do Władimira Putina i deputowanych Dumy Państwowej.

Wwożona żywność z krajów objętych embargiem nie będzie jednak niszczona, jeśli jest przewożona przez terytorium Rosji do innego kraju lub przeznaczona na użytek własny.

Z propozycją niszczenia zatrzymanej na granicy żywności wystąpił w piątek minister rolnictwa Rosji Aleksandr Tkaczow na posiedzeniu Rady Ministrów. Prezydent Władimir Putin zaapelował natychmiast do rządu, by podjął taką decyzję.

- Zaakceptujmy tę propozycję. Domagam się, by administracja i rząd przestudiowały ten problem wraz z prawnikami i zaproponowali podjęcie stosownych kroków - powiedział w środę Putin.

Mimo embarga służby graniczne zatrzymują często duże ilości mięsa, serów, owoców, warzyw oraz innych produktów, których import jest zakazany. Według źródeł, na które powołuje się dziennik "Kommiersant", wystarczy jednak "dwa lub trzy razy poinformować opinię publiczną (o zniszczeniu takiego transportu), by skutecznie zniechęcić osoby, które chcą ominąć embargo".

W sierpniu 2014 roku Moskwa wprowadziła zakaz importu żywności pochodzącej z krajów, które nałożyły sankcje na Rosję w związku z jej zaangażowaniem w konflikt na Ukrainie.

Pod koniec czerwca premier Rosji Dmitrij Miedwiediew podpisał rozporządzenie rządu o przedłużeniu o rok - do 5 sierpnia 2016 roku - embarga na żywność z krajów UE, z USA, Kanady, Australii i Norwegii.

Tagi: embargo, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz