Notowania

Przejęcie Stokrotki przez Litwinów zagrożone. Eurocash utrudnił życie konkurentowi

Emperia Holding uważa, że postanowienie sądu o zabezpieczeniu roszczenia Eurocash pozostaje bez wpływu na spełnienie warunku wezwania przez Maxima Grupe do sprzedaży 100 proc. akcji Emperii Holding.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Eastnews/Wlodzimierz Wasyluk)
Eurocash utrudnił przejęcie Emperii przez litewską Maxima Grupe. Sąd zabezpieczył jego roszczenia

Emperia Holding, właściciel sieci sklepów Stokrotka uważa, że postanowienie sądu o zabezpieczeniu roszczenia Eurocash pozostaje bez wpływu na spełnienie warunku wezwania przez Maxima Grupe do sprzedaży 100 proc. akcji Emperii Holding.

Eurocash utrudnił przejęcie Emperii przez Maxima Grupe. Sąd zabezpieczył roszczenia Eurocash i wstrzymał uchwaloną przez akcjonariuszy w grudniu zmianę statutu, która była jednym z warunków przeprowadzenia wezwania na akcje Emperii.

Eurocash jest jednym z mniejszych akcjonariuszy Emperii, ale jednocześnie jej konkurentem rynkowym.

Według zarządu Emperii postanowienie sądu pozostaje bez wpływu na wezwanie. 21 grudnia 2017 r. w komunikacie dotyczącym ogłoszonego wezwania, Maxima Grupe poinformowała o ziszczeniu się warunku wezwania, tj. podjęciu przez NWZA uchwały o zmianie statutu spółki.

Zobacz również: Nalot skarbówki na centrum handlowe w Wólce Kosowskiej. Sklepy pozamykane, pracownikom grożą zwolnienia?

- Zarząd Emperia Holding nie zgadza się ze wskazanym powyżej rozstrzygnięciem sądu, w związku z czym podjął decyzję o jego zaskarżeniu - podał Dariusz Kalinowski, prezes Emperia Holding.

"Pragniemy również zaznaczyć, że sprzeciw wobec uchwały nr 2 nadzwyczajnego walnego zgromadzenia spółki z dnia 20 grudnia 2017 r. w sprawie zmiany statutu spółki zgłosiła jedynie spółka Eurocash, która jest naszym konkurentem rynkowym. Podkreślamy, że na grudniowym nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy spółki uchwałę o zmianie statutu poparli akcjonariusze reprezentujący ponad 98 proc. głosów w spółce" - podał prezes w komunikacie.

Spółka przypomniała, że na podstawie umowy inwestycyjnej litewski inwestor ogłosił wezwanie do sprzedaży akcji Emperii po cenie 100 zł za akcję. Wezwanie obejmuje 12 342 027 akcji Emperia Holding stanowiących 100 proc. kapitału zakładowego spółki.

Cena oferowana w wezwaniu stanowi odpowiednio, 9,4% i 14,4% premii powyżej średniej ceny rynkowej z okresu odpowiednio 3 i 6 miesięcy poprzedzających ogłoszenie wezwania. Przyjmowanie zapisów rozpoczęło się 14 grudnia br. i będą one prowadzone do 21 lutego 2018 r. Przewidywany dzień transakcji na GPW to 26 lutego 2018 r., a rozliczenie transakcji przez KDPW powinno nastąpić 27 lutego 2018 r.

Maxima Grupe jest spółką holdingową, do której należą sieci handlowe Maxima (na Litwie, Łotwie i w Estonii), T-MARKET (w Bułgarii), ALDIK (w Polsce) oraz internetowy sklep spożywczy Barbora. W 2016 roku skonsolidowane obroty spółki wynosiły 2 693 mln euro. Zatrudnia ok. 31 000 osób.

Emperia Holding jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2002 r. Grupa handlowa Emperia prowadzi działalność detaliczną, deweloperską i informatyczną. Jest właścicielem m.in. sieci detalicznej Stokrotka.

Tagi: handel detaliczny, emp, eur, emperia, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-01-2018

bywalecPolacy w Polsce prawie nie posiadają swoich własnych marketów handlowych. Wszystko przejęli zagraniczniacy. I wstyd, gdy nawet w malutkiej Litwie 2,5 … Czytaj całość

16-01-2018

darcI znowu Portugalczycy mieszają Polakom. Kolonizacja portugalska handlu polskiego trwa w najlepsze.

17-01-2018

PiterTyle gadania o patriotyźmie konsumenckim i sami oddajemy Polski sklep Litwinom ... :(

Rozwiń komentarze (7)

Wybrane dla Ciebie