Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|

Enea: 100 mln zł rocznie na modernizację Elektrowni Połaniec

1
Podziel się:

Dostosowanie bloków energetycznych Elektrowni Połaniec do wymogów Unii Europejskiej będzie wymagało nakładów 100 mln zł przez trzy lata. Przejęcie elektrowni poprawia pozycję rynkową Grupy Enea.

Enea: 100 mln zł rocznie na modernizację Elektrowni Połaniec
(Enea)

Dostosowanie bloków energetycznych Elektrowni Połaniec do wymogów Unii Europejskiej będzie wymagało nakładów 100 mln zł przez trzy lata. Przejęcie elektrowni poprawia pozycję rynkową Grupy Enea.

Grupa Enea sfinalizowała w tym tygodniu transakcję przejęcia - za ponad 1,26 mld zł - 100 proc. akcji ENGIE Energia Polska, spółki, do której należy Elektrownia Połaniec. Przed transakcją Enea w większym stopniu dystrybuowała energię, niż produkowała. Transakcja zwiększy moce wytwórcze o 58 proc., z 3,3 GW do 5,2 GW, z czego ponad 200 MW to jeden z największych na świecie "zielonych bloków" wykorzystujących biomasę.

- Po przejęciu Elektrowni Połaniec będziemy mieli przede wszystkim większą zdolność produkcji energii elektrycznej. Będziemy zbilansowani i będziemy mogli uczestniczyć w rynku - powiedział prezes Mirosław Kowalik podczas konferencji prasowej, zaznaczając przy tym, że firma chce utrzymać poziom zysku operacyjnego EBITDA.

- Enea stanie się drugim producentem energii elektrycznej po PGE - podkreślił Kowalik.

Włączając Połaniec do Grupy, Enea zwiększy produkcję energii z ok. 14 TWh do ok. 24 TWh. W efekcie udział Enei w sprzedaży energii wynosić ma około 13 proc., a w produkcji 14 proc. a produkcja i sprzedaż energii elektrycznej będą w ramach koncernu zbilansowane.

Prezes wskazał także na synergie wynikające z włączenia do grupy, w której skład wchodzą także Elektrownia Kozienice i LW Bogdanka.

Elektrownia Połaniec jest jedną z młodszych elektrowni systemowych w Polsce i największym tego typu obiektem w południowo-wschodniej Polsce. Transakcja zapewni m.in. zbyt dla dużej ilości węgla wydobywanego w Grupie Enea - Elektrownia Połaniec zużywa rocznie ok. 3,9 Mt surowca pochodzącego głównie z LW Bogdanka.

100 mln zł rocznie na dostosowanie do wymogów unijnych

- Patrząc średnioterminowo na nakłady inwestycyjne i mając na uwadze duże nakłady w ostatnich latach, obecnie zakładamy, że nakłady na dostosowanie do konkluzji BAT będą wynosiły 100 mln rocznie przez trzy lata. To są stosunkowo niewielkie nakłady - powiedział wiceprezes Enei Mikołaj Franzkowiak podczas konferencji prasowej.

Dodał, że bloki są już dostosowane do dyrektywy o emisjach przemysłowych (IED).

Enea podejmie jeszcze decyzję w sprawie modernizacji bloku nr 5 Elektrowni Połaniec oraz wykorzystania terenu przy kopalni Bogdanka.

- Blok nr 5 czeka na decyzję modernizacyjną i tu będziemy się zastanawiać, w jakim kierunku pójść. Z kolei blok 1 jest przewidziany do wycofania w 2020 i tu też będziemy się pochylali nad tymi decyzjami - powiedział Kowalik.

W ramach transakcji Enea nabyła także działki przy kopalni Bogdanka, na których Engie planowała nowy blok.

- Chcemy to wykorzystać. Jak wiecie - przygotowujemy studium wykonalności bloku zgazowania węgla - powiedział prezes.

Dodatkowo Enea bada, jakie bloki 200 MW powinny zostać w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym po roku 2020, żeby zapewnić stabilność dostaw.

energetyka
giełda
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
bydlo
5 lata temu
W Polsce nigdy nie powstanie zadna konkurencja dla panstwowych molochow dyktujacych cene. W UE energia jest tansza i mozna ja sprowadzc ale wszystkie polskie rzady to blokuja bo maja monopol i biednym Polakom dyktuja ceny jak chca. Zrodlami energetycznymi Polski wszelkie zyski rzad dzieli miedzy siebie i ks. Rydzyka. Na pohybel im wszystkim bo my zakujemy kosy i pomaszerujemy na Warszawe.