Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Państwowe spółki przejmą elektrociepłownie od francuskiego EDF

Państwowe spółki przejmą elektrociepłownie od francuskiego EDF

Krzysztof Tchórzewski - minister energii Fot. East News/JACEK DOMINSKI/REPORTER
Krzysztof Tchórzewski - minister energii

Po tym jak w połowie grudnia 2016 r. Grupa EDF otrzymała od Ministerstwa Energii informację o braku zgody na podział EDF Polska, który był elementem sprzedaży jej polskich aktywów, Francuzi nie mieli wyjścia. Podpisali w piątek porozumienie z Enea, Energa, PGE i PGNiG Termika, dotyczące prowadzenia negocjacji w sprawie zakupu aktywów EDF w Polsce. W tych czterech spółkach wiodącym akcjonariuszem jest Skarb Państwa.

Transakcja ma obejmować nabycie wszystkich akcji w EDF Polska, która jest właścicielem czterech elektrociepłowni (Kraków, Gdańsk, Gdynia i Toruń) oraz sieci dystrybucji ciepła w Toruniu i Elektrowni Rybnik.

Poza tym umowa dotyczy pakietu akcji EDF w ZEC Kogeneracja, która jest właścicielem również czterech elektrociepłowni (Wrocław, Zielona Góra, Czechnica i Zawidawie) oraz sieci dystrybucji ciepła w Zielonej Górze, Siechnicach i Zawidawiu.

Partnerzy biznesowi uzgodnili, że złożenie ewentualnej oferty wiążącej nastąpi po zakończeniu badania due diligence, które będzie podstawą do podjęcia dalszych decyzji dotyczących transakcji, podano w komunikacie.

W połowie grudnia 2016 r. Grupa EDF otrzymała od Ministerstwa Energii informację o braku zgody na podział EDF Polska, który był elementem sprzedaży jej polskich aktywów.

W końcu listopada 2016 r. Enea, Energa, Polska Grupa Energetyczna (PGE) i PGNiG Termika - spółka zależna Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) - złożyły EDF International SAS nową ofertę na zakup akcji i udziałów w spółkach należących do EDF w Polsce, posiadających konwencjonalne aktywa wytwórcze oraz prowadzących działalność usługową.

W połowie grudnia ub.r. minister energii Krzysztof Tchórzewski informował, że konsorcjum może zostać poszerzone.

EDF ma 10-proc. udział w rynku energii elektrycznej i 15-proc. udział w rynku ciepła sieciowego w Polsce.

Enea S.A. jest spółką dominująca grupy kapitałowej Enea. Grupa kapitałowa Enea prowadzi działalność głównie w obszarze obrotu energią elektryczną, dystrybucji energii elektrycznej, wytwarzania energii elektrycznej i ciepła oraz produkcji i sprzedaży węgla.

Energa S.A. wchodzi w skład grupy kapitałowej Energa i jest spółką dominującą względem pozostałych spółek grupy. Spółki należące do grupy kapitałowej Energa prowadzą przede wszystkim działalność w segmencie dystrybucji energii elektrycznej, wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych oraz w elektrowniach konwencjonalnych i elektrociepłowniach, dystrybucji ciepła oraz działalność związaną z obrotem energią elektryczną.

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. należy do grupy kapitałowej PGE. Spółki należące do Grupy PGE zajmują się głównie wytwarzaniem, obrotem hurtowym, sprzedażą detaliczną i dystrybucją energii elektrycznej oraz wydobyciem węgla.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. jest spółką dominującą grupy kapitałowej PGNiG. Spółki należące do Grupy PGNiG zajmują się głównie poszukiwaniem i eksploatacją złóż ropy naftowej i gazu ziemnego, importem, magazynowaniem oraz sprzedażą paliw gazowych, a także obrotem energią elektryczną.

energetyka, pge, pgn, kgn, ena, eng
ISB
Czytaj także
Polecane galerie
sigi2
2017-03-27 10:36
No to rydzykowo będzie ogrzewać Torun . Już kaczorek to załatwi,i mgr dla misiaczka maciory.
JAN
2017-03-24 21:00
No to nam cierpło podrożeje, zwłaszcza w Toruniu jak grzybka wpuszczą z geotermią
ja
2017-01-30 11:11
PIS sprzedał - PIS odkupił.
Pokaż wszystkie komentarze (55)