Notowania

energetyka na ukrainie
22.12.2014 18:02

Energetyka na Ukrainie w kryzysie. Węgla starczy na jeden, dwa dni

Operator sieci energetycznych pracuje nad grafikiem awaryjnych wyłączeń prądu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Artemka/public domain)

Poważne kłopoty z węglem na Ukrainie. Państwowy operator sieci energetycznych Ukrenerho poinformował o wyłączeniu 30 bloków elektrowni węglowych.

Większość została zamknięta z powodu małych zapasów węgla, dlatego Ukrenerho zgodziło się na wprowadzenie grafików awaryjnych wyłączeń prądu. Powinny być one gotowe w ciągu tygodnia. Tymczasem w większości elektrociepłowni węgla wystarczy na 1 - 2 dni. Jedna z nich, w miejscowości Ukrainka pod Kijowem, już teraz wyłączyła z powodu braku surowca wszystkie bloki węglowe, działa tam tylko jeden blok na gaz.

Ukraińskie władze obiecały wcześniej, że zapewnią węgiel dla elektrociepłowni sprowadzając go z Rosji. Obecna sytuacja świadczy jednak, że nie udało się tego zrobić. Teraz rządzący zapowiadają, że będą go importować z Kazachstanu.

Ukraina ma kłopoty z węglem w związku z wojną w Zagłębiu Donieckim. Na kontrolowanych przez wspieranych przez Moskwę separatystów terytoriach nie działa część kopalni, a węgiel ze składów nie jest sprzedawany ukraińskim firmom. Często jest za to wywożony do Rosji.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: energetyka na ukrainie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz