Notowania

energetyka
06.05.2016 15:42

Energia odnawialna: Enea uruchomiła dużą farmę wiatrową

Enea Wytwarzanie oddała do użytku nową farmę wiatrową Baczyna o mocy 14,1 MW w miejscowości Lubno w województwie lubuskim. Pomoże się to zbliżyć do wymagań udziału produkcji ze źródeł odnawialnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Chuck Coker/Flickr (CC BY-ND 2.0))

Enea Wytwarzanie - spółka zależna Enei - oddała do użytku nową farmę wiatrową Baczyna o mocy 14,1 MW w miejscowości Lubno w województwie lubuskim. Pomoże się to zbliżyć do wymagań udziału produkcji ze źródeł odnawialnych. Czasu jest coraz mniej.

"Farma wiatrowa Baczyna składa się z sześciu siłowni o mocy 2,35 MW i wieży w wysokości 104 metrów każda. Zakładana roczna produkcja energii elektrycznej kształtować się będzie na poziomie ponad 30 tysięcy MWh" - czytamy w komunikacie.

Oprócz nowo wybudowanej instalacji, Enea Wytwarzanie ma dwie farmy wiatrowe: Darżyno o mocy 6 MW i Bardy o mocy 50 MW oraz 21 elektrowni wodnych o łącznej zainstalowanej mocy 60,43 MW.

Cała Grupa Enea dysponuje jednak dużo większymi mocami wytwórczymi. Na koniec 2015 r. wynosiły one łącznie 3,3 GW, czyli nowa farma wiatrowa zwiększa potencjał grupy o zaledwie 0,4 proc. Pomaga jednak zbliżyć się do spełnienia minimalnych wymagań odnośnie procentu produkowanej energii ze źródeł odnawialnych.

W 2015 roku z powodu suszy Grupa Enea wyprodukowała ze źródeł odnawialnych (OZE) o 18 proc. mniej energii niż w rok wcześniej. Było to 6,5 proc. wytworzonego przez Eneę prądu. Do 2020 roku trzeba rozbudować potencjał OZE tak, żeby dawał 15 proc.

W obrębie grupy kapitałowej Enea funkcjonują trzy wiodące podmioty, tj. Enea (obrót energią elektryczną), Enea Operator (dystrybucja energii elektrycznej) oraz Enea Wytwarzanie (wytwarzanie energii elektrycznej). Spółka jest notowana na GPW od 2008 r.

Tagi: energetyka, ena, enea, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz