Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Energia słoneczna. Polacy pokochali prąd ze słońca

0
Podziel się:

Popyt na fotowoltaikę tak wystrzelił, że eksporterzy stali się krajowymi sprzedawcami, informuje "Puls Biznesu".

Energia słoneczna. Polacy pokochali prąd ze słońca
(Team Massachusetts 4D Home/CC/Flickr)

Coraz więcej Polaków chce mieć na swoim dachu solary. Branża fotowoltaiczna zajmująca się dostarczaniem sprzętu umożliwiającego zamianę energii słonecznej w prąd jest blisko pobicia kolejnego rekordu - pisze "Puls Biznesu".

Z danych Instytutu Energetyki odnawialnej wynika, że jeśli chodzi o moc zainstalowaną, czyli łączną moc instalacji funkcjonujących w sieci i poza siecią, to tylko do kwietnia zainstalowano w Polsce 12,7 MW nowych mocy. Dla porównania - w całym 2014 r. ten przyrost wyniósł 15,7 MW, czyli niewiele więcej.

Prognoza Instytutu robi jeszcze większe wrażenie. Producenci fotowoltaiki przewidują bowiem, że w 2015 r. sprzedadzą paneli słonecznych na 100 MW. Kupują głównie mali konsumenci, dużych wstrzymuje prawo.

Za wzrostem mocy idzie wzrost wartości tego rynku. Instytut oszacował, że do końca maja obroty panelami słonecznymi sięgnęły 99 mln zł, podczas gdy w całym 2014 r. wyniosły 121,5 mln zł.

Potwierdzają to samorządowcy. Wójt podsiedleckiej gminy Korczew Sławomir Wasilczuk powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że sprzyjają temu również fundusze unijne. Na Mazowszu zakończył się właśnie nabór do pilotażowego programu, który obejmie kilkadziesiąt gmin w całym kraju. Jedną z aplikujących jest właśnie gmina Korczew. Wyłoniono tam 20 gospodarstw, w których powstaną panele fotowoltaiczne o mocy 2,3 i 5 kW. W tym wypadku mają to być ilości wystarczające do zaopatrzenia w prąd samego gospodarstwa.

Sławomir Wasilczuk zwrócił uwagę, że do ubiegania się o taką inwestycję zachęcają bardzo korzystne warunki finansowania. - Samego właściciela gospodarstwa kosztuje to 10 procent ceny netto plus VAT - powiedział wójt Korczewa. Wyjaśnił, że w zależności czy instalacja powstaje na budynku mieszkalnym czy gospodarczym to stawka VAT wynosi 23 lub 8 procent.

Czytaj więcej w Money.pl
Odnawialne źródła energii. Liderem... Chiny Fotowoltaika jest największym pod względem liczby miejsc pracy działem energetyki odnawialnej w skali globalnej.
URE pyta o OZE. Bo prawo zbyt skomplikowane Pytania mogą zadać organizacje zajmujące się odnawialnymi źródłami energii
Ile można zaoszczędzić na domowej elektrowni? Prezes spółki Grodno przekonuje, że wydatki zwrócą się już po 4-5 latach.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)