Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|

Wojewoda umorzy czynszowe długi. Prezydent podpisał ustawę

12
Podziel się:

Zmiany zakładają możliwość umarzania, odraczania terminów spłaty lub rozkładania spłaty na raty należności z tytułu opłat za użytkowanie wieczyste, czynsz, najem lub dzierżawę, w stosunku do nieruchomości Skarbu Państwa.

Wojewoda umorzy czynszowe długi. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Zmiany zakładają m.in. że pośrednikiem w obrocie nieruchomościami oraz zarządcą nieruchomości powinna być osoba, która realizuje czynności zawodowe odpłatnie, w sposób zorganizowany oraz ciągły.

"Wprowadzane modyfikacje w znacznej części mają na celu doprecyzowanie przepisów ww. ustawy budzących wątpliwości interpretacyjne oraz takich, w stosunku do których w obrocie istnieją wątpliwości dotyczące ich stosowania" - napisano w komunikacie Kancelarii Prezydenta.

Wyjaśniono, że - zgodnie z uzasadnieniem do przygotowanych przez rząd zmian - regulacja jest odpowiedzią na wnioski Rzecznika Praw Obywatelskich, a także uwzględnia postulaty niektórych samorządów i organizacji zawodowych związanych z nieruchomościami.

W komunikacie poinformowano, że nowela rozszerza m.in. definicję organizacji zawodowych rzeczoznawców majątkowych o izby gospodarcze, które zrzeszają rzeczoznawców majątkowych, wprowadzając ponadto dodatkowy warunek, aby przedsiębiorcy ci stanowili co najmniej połowę wszystkich członków izby.

Zmiany zakładają możliwość umarzania, odraczania terminów spłaty lub rozkładania spłaty na raty należności z tytułu opłat za użytkowanie wieczyste, czynsz, najem lub dzierżawę, w stosunku do nieruchomości Skarbu Państwa, przez wojewodę lub właściwego ministra.

Przewidziano także "umożliwienie właściwym organom powierzenia niektórych czynności gospodarowania zasobem nieruchomości Skarbu Państwa wybranym podmiotom", ujednolicono termin określania opłat adiacenckich oraz doprecyzowano zasady określania wartości nieruchomości na potrzeby ustalania tych opłat.

Kancelaria Prezydenta wskazała ponadto, że nowela zwalnia użytkowników wieczystych zawierających kolejną umowę o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste tej samej nieruchomości z obowiązku wniesienia pierwszej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego, przy zastrzeżeniu, że od dnia wygaśnięcia umowy nie upłynęły 3 lata.

Według resortu infrastruktury i budownictwa, który jest autorem zmian, nowe regulacje mają zapewnić przejrzystą i stabilną sytuację stronom umów o pośrednictwo w obrocie nieruchomościami i zarządzanie nieruchomościami.

Ustawa zobowiązuje rzeczoznawcę majątkowego, pośrednika w obrocie nieruchomościami oraz zarządcę nieruchomości do dołączania polisy OC do: operatu szacunkowego, umowy o sporządzenie wyceny nieruchomości, umowy pośrednictwa oraz umowy o zarządzanie nieruchomością.

Nowela precyzuje też, że pośrednikiem lub zarządcą powinna być osoba, która realizuje czynności zawodowe odpłatnie, w sposób zorganizowany, ciągły i powtarzalny. Dlatego w projekcie przyjęto, że pośrednikiem lub zarządcą nieruchomości będzie mógł być wyłącznie przedsiębiorca. Natomiast faktyczne czynności zawodowe będą mogły być wykonywane przez osoby fizyczne na podstawie umowy łączącej je z przedsiębiorcą. Dzięki temu ograniczone zostanie ryzyko, że pośrednictwem lub zarządzaniem zajmować się będą przypadkowe osoby.

Nowe przepisy wprowadzają możliwość zawarcia bez przetargu umowy o oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste z osobami, które były użytkownikami wieczystymi tych nieruchomości, ale nie zdążyły zgłosić żądania o przedłużenie użytkowania wieczystego przed datą wygaśnięcia prawa. Mimo że deklarują one chęć dalszego korzystania z nieruchomości, obecnie nie ma takiej możliwości prawnej.

Nowelizacja zapewnia również jednolitą praktykę zbywania nieruchomości publicznych na rzecz długoletnich dzierżawców nieruchomości.

Ustawa wejdzie w życie 1 września br.

Zobacz także: Zobacz także: Mieszkanie+. Gdzie, kiedy i dla kogo?
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(12)
OKRADZIONY PO...
5 lata temu
ROZWIĄŻCIE WINDYKATORÓW,KOMORNIKÓW = WTEDY BIERZCIE SIĘ ZA USTAWY.
NIKT
5 lata temu
MOŻLIWOŚĆ ODPRACOWANIA DŁUGU - PRACE NA RZECZ WIERZYCIELA LUB PRACE PUBLICZNE
EuPi
5 lata temu
Tylko, ze znowu zadłużaja lokatorów zabierając najbiedniejszym dodatki Umarzają tym co sa cwani i mają kasę. Jedno jest pewne, nalezysz do sekty PiSu, możesz byc przestępcą i tak cie wybronia. jeszcze niech wypuszczą więźniów kryminalistów, to będą cele na więźniów politycznych. Głosujcie na PiS i dobrze jest miec portret Jarosława w domu na ścianie, zamiast Matki Boskiej! Co na to kościół, obrońca biednych, czy zdzierca?
kly
5 lata temu
Czyli tradycyjnie po pisowsku. Nie zgodnie z przepisami ale "po uważaniu" wojewody.
hty
5 lata temu
czyli należysz do PiS i chodzisz do kościoła dług masz umorzony