Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Potężny gang rozbity. Policja szykowała się do tego latami

5
Podziel się:

Akcję poprzedziły miesiące przygotowań i lata dochodzeń, prowadzonych we współpracy przez specjalistów z 41 krajów.

Minister spraw wewnętrznych Niemiec Thomas de Maiziere
Minister spraw wewnętrznych Niemiec Thomas de Maiziere (AP/FOTOLINK)

Jedna z największych międzynarodowych organizacji przestępczych została rozbita w środę podczas operacji przeprowadzonej przy współpracy policji z 10 krajów Europy - poinformował w czwartek Europol. Hakerska działalność grupy wyrządziła szkody szacowane na kilkaset milionów euro.

Podczas serii skoordynowanych nalotów "na bezprecedensową skalę" policja skonfiskowała 39 serwerów i kilkaset tysięcy domen internetowych, tym samym tylko w Niemczech pozbawiając przestępców kontroli nad siecią ponad 500 tys. zainfekowanych komputerów. Środową akcję poprzedziły miesiące przygotowań i lata dochodzeń, prowadzonych we współpracy przez specjalistów z 41 krajów.

Zhakowane komputery tworzyły botnet, czyli sieć komputerów-zombie zarażonych złośliwym oprogramowaniem, które bez wiedzy właścicieli dają hakerom zdalną władzę na nimi i pozwalają na przeprowadzanie cyberataków. Rozbita w środę organizacja co najmniej od 2009 roku wykorzystywała botnet o nazwie Avalanche.

Śledczy podejrzewają, że szajka użyczała tej sieci innym organizacjom przestępczym, które wykorzystywały ją do rozsyłania spamu, phishingu (wyłudzania wrażliwych danych), atakowania kont bankowych w internecie i rozsyłania programów typu ransomware (które blokują właścicielowi dostęp do jego własnego komputera i żądają okupu za jego odblokowanie).

Tygodniowo Avalanche wysłał ponad milion maili zawierających złośliwe oprogramowanie. Działalność rozbitej szajki wyrządziła szkody szacowane na kilkaset milionów euro.

Europol poinformował, że zidentyfikowano 16 przywódców organizacji z 10 krajów; wydano nakazy aresztowania siedmiu, pięciu ważnych podejrzanych już ujęto. Według Reutera, który powołuje się na źródła we władzach, dwóch administratorów Avalanche aresztowano na Ukrainie, jedną osobę ujęto w Berlinie.

Agencja AP podkreśla, że w przeciwieństwie do podobnych akcji w przeszłości, podczas których przejmowano informatyczną infrastrukturę, ale nie udawało się ująć jej administratorów, ostatnia operacja według zapewnień Europolu doprowadziła do definitywnego rozbicia przestępczej organizacji.

Zaledwie kilka dni temu hakerzy usiłowali stworzyć największy na świecie botnet, próbując zainfekować złośliwym oprogramowaniem routery 900 tys. klientów niemieckiego przedsiębiorstwa telekomunikacyjnego Deutsche Telekom. Atak się nie powiódł, ale pozbawił wiele firm, urzędów państwowych i prywatnych użytkowników dostępu do internetu w niedzielę i poniedziałek.

Minister spraw wewnętrznych Niemiec Thomas de Maiziere ocenił, że środowa akcja to "wypowiedzenie wojny międzynarodowej przestępczości w cyberprzestrzeni". Jak powiedział, niemiecki Federalny Urząd Bezpieczeństwa Technik Informacyjnych (BSI) będzie kontaktował się teraz z dostawcami internetu w sprawie zainfekowanych adresów IP, a ci mają się później skontaktować z konkretnymi klientami. Szef MSW w Berlinie zaprzeczył, jakoby atak na Deutsche Telekom i rozbicie cyberszajki były powiązane.(PAP)

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
magda
7 lat temu
platfusy z PO rzadzili 8 lat nic nie zrobili a teraz smia dzec mordy tylko to potrafia i krasc
addd
7 lat temu
Niemcy maja 30000 kwotę wolna od podatku my 3000 dziwić się ze gospodarkę dzieli przepaść
Chochoł
7 lat temu
Hakerska działalność grupy - sukces resortu min. Mariusza B. Szczyt NATO sukces resortu min Antoniego M ( przy wydatnym udziale Bartka M). Do 16.11.2015...... POLSKA teoretyczna, dopiero rządy PiS to pasmo sukcesów, - tak w kraju jak i na arenie międzynarodowej. Wystarczy "przejrzeć" internet. Brawo Naczelniku. Panie Jarku "Pan sie nie boi" , Pan stanie na czele rządu RP, przy wsparciu Prezydenta Pan da nam wolność, Razem z KK będziemy potęgą. W Weselu Wyspiańskiego było coś o ........rogu i sznurze - nie wiem czy pani Ania ujęła to dzieło w spisie lektur?- w nowy programie......
gorszy sort
7 lat temu
A zgadnijcie teraz w czyje ręce trafiły te serwery i dostęp do 500 tysięcy komputerów...
dm1972
7 lat temu
Nie wiem czemu się bulwersujecie?Tak powinno być w Polsce mam chęć śmigać autostradą kupuję winietę nawet za te 20 euro i jeżdżę 10dni a nie jak teraz że jadąc z centrum Polski do Świecka w jedną stronę taka kwota będzie za mała.Cała europa jeździła za darmo i a co jakiś czas naprawy i jakąś obsługę trzeba robić.Było fajnie tam wjechać i nic nie płacić ale porównajcie sobie planowane koszty do tych drakońskich stawek u nas.