Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Dane Eurostatu. W czerwcu inflacja w Polsce spowolniła

Dane Eurostatu. W czerwcu inflacja w Polsce spowolniła

Fot. Adam Tuchlinski/REPORTER

Eurostat podał najnowsze dane dotyczące inflacji w Polsce oraz w strefie euro. Z jego wyliczeń wynika, że wzrost cen w Polsce w czerwcu spowolnił do 1,3 proc. rok do roku wobec 1,5 proc. miesiąc wcześniej. W ujęciu miesięcznym deflacja wyniosła w czerwcu 0,1 proc.

Wcześniej, bo 11 lipca swoje dane podał polski Główny Urząd Statystyczny. 1,5 proc. - o tyle średnio wzrosły w czerwcu ceny w Polsce w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku. Oznacza to zdecydowane wyhamowanie podwyżek obserwowanych szczególnie na przełomie roku. Zawdzięczamy to m.in. minimalnym spadkom cen w ciągu ostatniego miesiąca.

Ekonomiści z dużym zainteresowaniem oczekiwali publikacji urzędników GUS na temat tego, w jakim tempie rosły ceny w czerwcu. Okazało się, że odnotowaliśmy wyraźne wyhamowanie dynamiki ich wzrostu - wynik na poziomie 1,5 proc. jest niższy od majowego odczytu, który wyniósł 1,9 proc. Co więcej, niżej inflacji w tym roku jeszcze nie mieliśmy.

Dane w ujęciu miesięcznym również można uznać za zaskakujące - w porównaniu do maja wskaźnik cen odnotował bowiem spadek o 0,2 proc. To może nie wiele, ale biorąc pod uwagę, że ostatnie miesiące pokazywały systematyczne podwyżki, jest to dla konsumentów dobra informacja.

Zakaz handlu w niedzielę. Sklepy chcą zmian w Kodeksie pracy

 

 

Inflacja HICP w strefie euro wyniosła 1,3 proc. rok do roku w czerwcu br. wobec 1,4 proc. miesiąc wcześniej. Konsensus rynkowy wynosił 1,3 proc. wzrostu rok do roku.

W całej UE inflacja wyniosła w czerwcu 1,4 proc. rok do roku wobec 1,6 proc. w poprzednim miesiącu.

ISB
Czytaj także
Polecane galerie
Kek
2017-07-19 11:21
A klauni prywaciarze nadal oferują robotę za ochłapy typu najniższa krajowa lub niewiele więcej. Standardem jest także zatrudnianie na umowę o dzieło by płacić jeszcze mniej niż minimalna krajowa lub na czarno aby płacić równie mało lub wcale bo w końcu nie ma umowy a więc pracownik nic nie zdziała. Potem takie klauny się dziwią, że nie ma chętnych do roboty tutaj i ludzie wolą siedzieć na ochłapowym socjalu niż tyrać za podobny ochłap u prywaciarzy.
Baca
2017-07-19 07:47
Co nie wiecie co z cenami=Otórz rzad nakłada podatki i akcyzy na sklepy tym samym oni okradaja nas podnosząc ceny towarów =ALE KTO SIE TYM PRZEJMUJE W TYM KRAJU WAZNE RZEBY MORAWIECKI MIAŁ SPŁYW KASA A CZŁOWIEK JAKOS SOBIE DA RADE A NIE DA TO ZDECHNIE I PO ZAWODACH. ALBO MU SIE ZUCI PARE GROSZY NAODCZEPNE I BEDZIE ZADOWOLONY=TAK WYGLĄDA CWANIACTWO PISU BO KASA MUSI BYĆ DLA ZŁODZIEJA RYDZYKA I NASTEPNA RATA NABISKUPSTWO KLERYKA SZYDŁY.=A TY POLAKU JAK MASZ MAŁO TOSPIEPSZAJ ZA GRANICE SOBIE DOROBIC BO TU NIE MASZ WIEKSZYCH SZANS.
michał
2017-07-18 12:11
Dlaczego inflację liczy się ,nie uwzględniając cen energii oraz żywności ?
Pokaż wszystkie komentarze (117)