Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ewa Kopacz spotka się z Sikorskim w sprawie przeglądu samorządów

0
Podziel się:

Premier zaznaczyła, że przypadająca w maju 2015 r. 25. rocznica wejścia w życie ustawy o samorządzie gminnym to okazja, by przyjrzeć się funkcjonowaniu samorządu w Polsce.

Ewa Kopacz spotka się z Sikorskim w sprawie przeglądu samorządów
(KPRM / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))
bETiUBIR

Premier Ewa Kopacz spotka się dziś z marszałkiem Sejmu Radosławem Sikorskim. Rozmowa ma dotyczyć powołania nadzwyczajnej komisji sejmowej ds. samorządu. Spotkanie odbędzie się o godz. 13.30 - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Jak przypomniano w komunikacie CIR przekazanym, potrzebę powstania nadzwyczajnej sejmowej komisji ds. samorządu uzgodniono podczas rozmowy szefowej rządu z liderami partii politycznych, która odbyła się 5 listopada br. w kancelarii premiera.

5 listopada w spotkaniu z Kopacz wzięli udział: wicepremier, szef PSL Janusz Piechociński, lider SLD Leszek Miller oraz przewodniczący Twojego Ruchu Janusz Palikot; nie uczestniczyli w nim prezes PiS Jarosław Kaczyński ani przedstawiciel klubu Sprawiedliwej Polski.

bETiUBIT

Kopacz poinformowała wówczas, że jednym z efektów spotkania jest porozumienie co do powołania w Sejmie komisji nadzwyczajnej, która zajmie się przeglądem samorządu. Zapowiedziała złożenie wniosku w tej sprawie. W komisji mają zasiąść przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych.

_ Umówiliśmy się na przedstawienie katalogu zagadnień i co do tego katalogu też jesteśmy zgodni, czym ta komisja nadzwyczajna miałaby się zajmować. Będzie wspierana również opracowaniami i analizami, które w tej chwili prowadzi minister finansów, czyli jednocześnie w takiej relacji: zadania-finansowanie przez budżet _ - mówiła premier.

Według Kopacz wnioski z prac komisji nadzwyczajnej, również propozycje legislacyjne, mają być gotowe pod koniec maja - na początku czerwca przyszłego roku.

Premier zaznaczyła, że przypadająca w maju 2015 r. 25. rocznica wejścia w życie ustawy o samorządzie gminnym to okazja, by przyjrzeć się funkcjonowaniu samorządu w Polsce. _ To czas na przegląd, gdzie mamy bardzo słabe obszary funkcjonowania samorządu, a gdzie są te przeregulowane, gdzie są niedowartościowane finansowo; stąd też jest zgoda, aby takiego przeglądu funkcjonowania samorządu po tych 25 latach dokonać _ - podkreśliła szefowa rządu.

bETiUBIZ

Czytaj więcej w Money.pl

bETiUBJu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)