Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Lepiarz
|

Expose Ewy Kopacz. Niemiecka prasa o przemówieniu

0
Podziel się:

Media zwracają uwagę na pragmatyczne podejście w polityce zagranicznej i liczne obietnice w polityce wewnętrznej.

Expose Ewy Kopacz. Niemiecka prasa o przemówieniu
(PAP/Radek Pietruszka)

Oceniając expose premier Ewy Kopacz niemieccy komentatorzy odnotowali jej pojednawczy gest pod adresem lidera opozycji Jarosława Kaczyńskiego. W polityce zagranicznej zwracają uwagę na pragmatyczne podejście, w polityce wewnętrznej na liczne obietnice.

_ Polska chce więcej wojska, a mniej rosyjskiego gazu _ - pisze w czwartek największa niemiecka gazeta opiniotwórcza _ Sueddeutsche Zeitung _.

Warszawski korespondent gazety Klaus Brill zwraca uwagę na zapowiedź nowej szefowej polskiego rządu, że ma zamiar prowadzić wobec ogarniętej kryzysem Ukrainy _ politykę pragmatyczną _, a jej celem będzie zmniejszenie zależności Polski od gazu z Rosji poprzez utworzenie europejskiej unii energetycznej.

Jak pisze Brill, Kopacz zapowiedziała równocześnie zwiększenie wydatków na obronność.

_ SZ _ przypomina, że Kopacz zastąpiła Donalda Tuska, który 1 grudnia obejmie w Brukseli stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej. _ W istotnych punktach _, w tym w polityce energetycznej, Kopacz będzie kontynuowała linię Tuska - uważa niemiecki dziennikarz, zwracając uwagę na jej słowa, iż _ polski węgiel musi pozostać konkurencyjny _. _ SZ _ przytacza też jej wypowiedź dotyczącą przejęcia przez Polskę europejskiej waluty euro.

_ Frankfurter Allgemeine Zeitung _ wybija na czoło apel Kopacz do przewodniczącego opozycyjnej partii Prawo i Sprawiedliwość, Jarosława Kaczyńskiego, o _ zdjęcie z Polski klątwy nienawiści _ i opisuje reakcję lidera opozycji, który w Sejmie podał Tuskowi rękę. Warszawski korespondent _ FAZ _ Konrad Schuller nazwał ten gest _ warszawskim cudem _.

Autor korespondencji relatywizuje jednak znaczenie tego gestu, wyjaśniając, że _ na dramatycznej scenie polskiej polityki nieoczekiwana fraternizacja, podobnie jak burzliwy gniew, jest uważana za sprawdzony chwyt _. _ Pojednawczy ton należy do repertuaru uczestników kampanii przed wyborami, a ponieważ do jesieni 2015 roku Polacy pójdą trzykrotnie do urn wyborczych, to dla zawodowców (politycznych) nadszedł czas, by złagodzić ton (wypowiedzi) _- czytamy w _ FAZ _.

_ Lider opozycji nie miał innego wyjścia, jak skontrować pojednawcze otwarcie nowej premier za pomocą gestu, który sprawił, że wszyscy wstrzymali oddech, a nieczułego (na takie gesty) Tuska skłonił do wyznania, że jest "wzruszony _" - pisze Schuller.

Jak ocenił, Kopacz skoncentrowała się w expose na rosyjskiej interwencji na Ukrainie i zagrożeniach dla bezpieczeństwa Polski, co było gestem w kierunku opozycji. Premier opowiedziała się za silną pozycją Polski w Europie i za solidarną polityką energetyczną UE, a także za umową o wolnym handlu z USA i wzrostem nakładów na obronność do 2 proc. PKB - wylicza Schuller.

Kopacz dała też do zrozumienia, że do najbliższych wyborów parlamentarnych nie zamierza poruszać kontrowersyjnych tematów. Zamiast liberalnych reform, które Tusk zapowiadał siedem lat temu, szefowa rządu obiecała pieniądze - na przedszkola, na autostrady i na kolej - czytamy w _ FAZ _.

Na ten aspekt przemówienia zwraca uwagę także _ Die Welt _. _ 57-letnia (premier) złożyła obietnice wszystkim grupom społecznym, od dzieci do starców _ - pisze autorka materiału Julia Szyndzielorz. Jak zaznacza, rząd Kopacz chce realizować politykę socjalną i prorodzinną, dzięki czemu już teraz zyskała przydomek _ matka narodu _.

_ Die Welt _ podkreśla, że Kopacz politycznie zdystansowała się od Tuska, zapowiadając, że chce lepiej współpracować z opozycją. Szyndzielorz wskazuje na słowa premier skierowane do Tuska, mające być dowodem chęci większej niezależności: _ Mam dla ciebie Donaldzie wiadomość. Ja jestem teraz nowym szefem rządu _.

Podobnie jak inne niemieckie dzienniki, _ Die Welt _ zwraca uwagę na zapowiedź _ pragmatycznej polityki zagranicznej, która _nie będzie prowokować konfrontacji z Rosją, a równocześnie zapewni Polsce bezpieczeństwo. Polska premier chce w swoim kraju amerykańskiej armii - podkreśla _ Die Welt _.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)