Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fabryki Opla w Polsce. Mateusz Morawiecki: Myślę, że nie ma obaw, że miejsca pracy w Polsce ucierpią

192
Podziel się:
Fabryki Opla w Polsce. Mateusz Morawiecki: Myślę, że nie ma obaw, że miejsca pracy w Polsce ucierpią
(Aleksandra Szmigiel/REPORTER/EAST NEWS)

- Myślę, że nie ma obaw, że miejsca pracy w Polsce ucierpią. Jestem po rozmowie z prezesem Opla. Jestem po rozmowach z ministrem gospodarki Niemiec, dziś będę rozmawiał z ministrem finansów Niemiec - mówił w środę w Paryżu Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister rozwoju oraz finansów. To bardzo ważna wiadomość dla polskiej gospodarki i kilku tysięcy pracowników zatrudnionych w fabrykach Opla w Polsce.

Chodzi o losy fabryk Opla po ewentualnym przejęciu tej spółki General Motors przez francuski koncern PSA (Peugeot-Citroen)
. Oba koncerny prowadzą negocjacje w sprawie transakcji.

Dla Polski efekt tych negocjacji jest bardzo istotny - amerykański koncern ma u nas dwa duże zakłady. Pierwszy to fabryka General Motors w Gliwicach - w ub. r. wypuściła na rynek ponad 200 tys. aut, przede wszystkim marki Opel.

Drugi zakład to fabryka silników w Tychach, gdzie m.in. mają być produkowane nowe silniki Diesla (także przede wszystkim dla Opli). W obu zakładach pracuje ponad 4 tys. pracowników z Polski.

Czy przejęcie Opla przez francuski koncern może oznaczać ograniczenie inwestycji w Polsce lub wręcz zamknięcie fabryk?

- Z dotychczasowych kilku rozmów z najwyższym kierownictwem Opla wynika, że jest podpisana umowa między związkami zawodowymi, a kierownictwem General Motors. Będzie ona respektowana przez nowe kierownictwo. Tak mi obiecano - mówił w środę w Paryżu Mateusz Morawiecki.

Dodawał, że z porozumienia wynika, że do 2019 r. nie będzie zmian w zatrudnieniu.

- Do 2020 r. kontynuowane będą rozpoczęte programy inwestycyjne. Mam nadzieję, że ze względu na bardzo wysoką produktywność polskich zakładów Opla one będą się rozwijać, a nie zwijać. Jestem tutaj dobrej myśli - dodał wicepremier.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(192)
mikiel
7 lat temu
No i znowu wychodzi, że geniusz Morawieckiego potwierdza oczekiwania. Opel w rękach Francuzów to najlepsza wiadomość dla ....? No panie bankowy?
ela
7 lat temu
Francuzi też mysleli, żę kupimy od nich helikoptery.
Kodomitka
7 lat temu
Co na to KODomici?
ronson
7 lat temu
Ludzkie pany rządzą a dobra zmiana nadchodzi tylko czy dobra jak zachodnie firmy zwijają interesy w Polsce ?. pożyjemy zobaczymy do czego to doprowadzi.
K
7 lat temu
Opel w Gliwicach należy do GM z siedzibą w USA i to Amerykanie decydują o tym czy zostanie on sprzedany i komu. Podobna chisteria miała miejsce kilka lat temu kiedy to gliwickie zakłady miały być sprzedane Rosjanom a oni mieli je podobno zamknąć lub gdzieś przenieść. Opel w Gliwicach jest częścią "offsetu" w ramach zakupu F-16 i decyzja co dalej należy do koncernu GM.
...
Następna strona