Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Monika Szafrańska
|

Zielona energia w Stargardzie. Powstanie farma fotowoltaiczna o mocy 1,89 MW

8
Podziel się:

Farma fotowoltaiczna o mocy 1,89 MW, która będzie wytwarzała energię na potrzeby oczyszczalni ścieków oraz stacji uzdatniania wody, powstanie w Stargardzie (Zachodniopomorskie). Budowa instalacji ma potrwać do końca 2017 r.

Zielona energia w Stargardzie. Powstanie farma fotowoltaiczna o mocy 1,89 MW
(PAP/Tomasz Waszczuk)

Farma fotowoltaiczna o mocy 1,89 MW, która będzie wytwarzała energię na potrzeby oczyszczalni ścieków oraz stacji uzdatniania wody, powstanie w Stargardzie (woj. zachodniopomorskie). Budowa instalacji ma potrwać do końca 2017 r.

Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Stargardzie Sebastian Szwajlik mówi PAP, że farma fotowoltaiczna powstanie po to, aby obniżyć koszty energii zużywanej w przedsiębiorstwie, ale inwestycja jest także wynikiem troski o środowisko naturalne.

- Zyskiem mają być niższe koszty za energię, a w konsekwencji korzystna taryfa za wodę i ścieki dla mieszkańców Stargardu. 2017 jest już trzecim rokiem z kolei, w którym udaje nam się utrzymać taryfę na tym samym poziomie - podkreśla Szwajlik. Jak szacuje, dzięki farmie rachunki przedsiębiorstwa za energię spadną o około 700 tys. zł rocznie.

- Elektrownie fotowoltaiczne nie wymagają dostarczania paliw kopalnych, nie emitują spalin i nie powodują uciążliwego hałasu - wylicza zalety zielonej energii Szwajlik. Dzięki inwestycji uda się ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Wyprodukowana na farmie energia trafi do oczyszczalni ścieków oraz stacji uzdatniania wody. Jak szacuje prezes miejskiej spółki, roczna produkcja energii pochodząca z odnawialnych źródeł energii wyniesie 1800 MHh, podczas gdy zapotrzebowanie tych dwóch obiektów sięga 5400 MWh.

Panele słoneczne o tzw. wyższej mocy zajmą na farmie 1,5 hektara - mówi Szwajlik. - Budowa instalacji nie jest szczególnie skomplikowana, ale do zamontowania i podłączenia będziemy mieli nieco ponad 7 tys. sztuk paneli - dodaje. Jak ocenia, będzie to jedna z największych farm fotowoltaicznych w regionie.

Prace przy budowie farmy o mocy 1,89 MW mają potrwać do końca 2017 r.

Inwestycja jest warta 12,7 mln zł, z czego 8,4 mln zł to dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020.

energetyka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
procent
8 lat temu
Dla oczyszczalni ścieków najlepsza jest mała elektrownia na bio-gaz. Fotovoltaika jest fajna, ale za droga.
Foto Voltaik
8 lat temu
1. 700 tys zł oszczędności w ciągu roku to wysokość 12 letniego dofinansowania z unii, które otrzyma firma za Stargardu czyli wspomniane tu 8,4 mln dotacji. Jaka to więc oszczędność ?? 2. Poza tym opisywany w mediach branżowych koszt 1 MW elektrowni fotowoltaicznej do ok 3,5 do 3,7 mln zł , a więc elektrownia o mocy 1,89 MW powinna kosztować max 7 mln. to skąd te 12,7 mln ??? 3. A te 4 mln (różnica między 12,7 a 8,4 mln zł) , które trzeba będzie zapłacić z własnych środków czyli pieniędzy mieszkańców Stargardu to oszczędność , czy dodatkowy koszt. 4. O ile więc spadnie cena wody i ścieków ???? i czo oby na pewno ???
One
8 lat temu
Czyli zasadź panelami 500ha (wycinajac wszelka zielen) zeby miec rownowartosc 1 bloku energetycznego tradycyjnego weglowego "kopciucha". Do tego chemia produkcji polprzewodnikow i akumulatorow.... Energia zielona jak liscie w zimie.
mode Vincent
8 lat temu
Na taki business plan szaraka by psami poszczuli w banku.
Grzegorz_T
8 lat temu
Gdzie oni kupują te panele ? Za te pieniądze można kupić 2 razy więcej i bardziej wydajnych paneli. W Polsce potrzebne są panele o sprawności co najmniej 19% które są wykonane z komórek o sprawności 21%.