Notowania

Oszukiwał na tekstyliach z importu. Odpowie przed sądem za zaniżanie VAT

Prowadzący w imieniu spółki działalność gospodarczą pełnomocnik nie wykazywał w składanych deklaracjach podatkowych wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów i w ten sposób zaniżył wartość zobowiązania podatkowego z tytułu podatku VAT.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock/bleakstar)

Na ponad 29 milionów złotych oszacowano straty Skarbu Państwa spowodowane przez pełnomocnika firmy importującej towary tekstylne ze Wschodu. Według śledczych o taką właśnie kwotę zaniżał on należny podatek VAT.

Śledztwo w tej sprawie, nadzorowane przez prokuraturę w Gliwicach, zakończyła katowicka delegatura Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Do sądu trafił już akt oskarżenia - poinformował w środę rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Z materiałów zgromadzonych przez funkcjonariuszy ABW wynika, że od stycznia 2012 r. do kwietnia 2013 r. spółka, której pełnomocnikiem był oskarżony importowała duże ilości tekstyliów z Chin, Turcji i Wietnamu. Towar był przewożony drogą lądową na terytorium Unii Europejskiej, ze wskazaniem Polski jako kraju docelowego.

- Następnie spółka dokonywała wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru na terytorium Polski, gdzie podlegał on dalszej sprzedaży - głównie na terenie Wólki Kosowskiej. Prowadzący w imieniu spółki działalność gospodarczą pełnomocnik nie wykazywał w składanych deklaracjach podatkowych wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów i w ten sposób zaniżył wartość zobowiązania podatkowego z tytułu podatku VAT - podał Żaryn.

Dodatkowo oskarżony naruszył szereg przepisów prawa podatkowego, nie prowadząc dokumentacji księgowej, czy wystawiając fikcyjne faktury VAT. Mężczyzna usłyszał zarzuty z Kodeksu karnego skarbowego.

Tagi: abw, wiadomości, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-04-2017

Karol 1952Wólka Kosowska i podobne "galerie" powinny być dawno ZLIKWIDOWANE !

05-04-2017

DanielŻadna nowość. Dziwię się, że dopiero teraz to wyszło. Już od dawna wiadomo jest, że towary hurtowo kupowane są w Wólce bez wystawiania dokumentów … Czytaj całość

06-04-2017

czesiek111Klasyczny dorobkiewicz z pis

Rozwiń komentarze (9)