Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Oszukiwał na tekstyliach z importu. Odpowie przed sądem za zaniżanie VAT

Oszukiwał na tekstyliach z importu. Odpowie przed sądem za zaniżanie VAT

Fot. Shutterstock/bleakstar

Na ponad 29 milionów złotych oszacowano straty Skarbu Państwa spowodowane przez pełnomocnika firmy importującej towary tekstylne ze Wschodu. Według śledczych o taką właśnie kwotę zaniżał on należny podatek VAT.

Śledztwo w tej sprawie, nadzorowane przez prokuraturę w Gliwicach, zakończyła katowicka delegatura Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Do sądu trafił już akt oskarżenia - poinformował w środę rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Z materiałów zgromadzonych przez funkcjonariuszy ABW wynika, że od stycznia 2012 r. do kwietnia 2013 r. spółka, której pełnomocnikiem był oskarżony importowała duże ilości tekstyliów z Chin, Turcji i Wietnamu. Towar był przewożony drogą lądową na terytorium Unii Europejskiej, ze wskazaniem Polski jako kraju docelowego.

- Następnie spółka dokonywała wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru na terytorium Polski, gdzie podlegał on dalszej sprzedaży - głównie na terenie Wólki Kosowskiej. Prowadzący w imieniu spółki działalność gospodarczą pełnomocnik nie wykazywał w składanych deklaracjach podatkowych wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów i w ten sposób zaniżył wartość zobowiązania podatkowego z tytułu podatku VAT - podał Żaryn.

Dodatkowo oskarżony naruszył szereg przepisów prawa podatkowego, nie prowadząc dokumentacji księgowej, czy wystawiając fikcyjne faktury VAT. Mężczyzna usłyszał zarzuty z Kodeksu karnego skarbowego.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
andrzej
2017-04-06 12:14
pytanie do autora: gdzie dokładnie leży problem - w braku deklaracji WNT czy raczej w braku zaewidencjonowania sprzedaży krajowej?? sednem sprawy chyba było nieodprowadzenie 23% od sprz. krajowej, a brak wykazania wnt był okolocznością towarzyszącą????
dobrze rozumuję?
czesiek111
2017-04-06 09:00
Klasyczny dorobkiewicz z pis
bobi
2017-04-06 08:44
ja tez wole kupic towar z niemiecka faktura niz polska zawsze to 4% taniej;)
Pokaż wszystkie komentarze (9)