Notowania

Prawie 30 proc. firm w Polsce jest zarządzane przez kobiety

Kobiety zarządzają 29,6 proc. firm w Polsce, co daje 11. pozycję na 54 przebadanych krajów, wynika z raportu Mastercard. Wśród krajów oferujących najlepsze warunki do prowadzenia własnej działalności przez kobiety Polska jest na 24. miejscu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(fotolia.com)

"Raport Mastercard potwierdza, że Polki są przedsiębiorcze. 29,6 proc. firm w kraju jest zarządzanych przez kobiety. To dobry wynik, który daje Polsce 11. pozycję na 54 przebadane kraje na całym świecie i 3. w Europie (po Rosji i Hiszpanii)" - czytamy w komunikacie poświęconym raportowi.

Kraje z największym udziałem procentowym firm prowadzonych przez kobiety to Uganda (34,8 proc.), Botswana (34,6 proc.), Nowa Zelandia (33,3 proc.), Rosja (32,6 proc.) i Australia (32,4 proc.).

Z kolei wskaźnik Mastercard Index of Women Entrepreneurs, obejmujący różnorodne czynniki decydujące o możliwościach, jakie świat biznesu daje kobietom w poszczególnych krajach, pokazuje, które kraje oferują najlepsze warunki do prowadzenia własnej działalności przez kobiety. Najwyżej notowane kraje to Nowa Zelandia (74,4 pkt), Kanada (72,4 pkt), Stany Zjednoczone (69,9 pkt), Szwecja - 69,6 pkt i Singapur (69,5 pkt). Polska znalazła się na 24. miejscu z 64 pkt.

"W skład zestawienia Mastercard Index of Women Entrepreneurs wchodzą trzy wskaźniki częściowe. Pierwszy dotyczy poziomu równouprawnienia w biznesie i obejmuje takie kryteria, jak liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych, specjalistycznych i technicznych, a także udział kobiet w kierowaniu firmami i ich ogólna pozycja na rynku pracy. Pod tym względem Polska zajmuje 22. pozycję, czyli znajduje się w środku stawki (najlepiej wypadają Filipiny, Tajlandia i Botswana, czyli kraje rozwijające się)" - czytamy dalej.

Druga część składowa indeksu dotyczy dostępu kobiet do wiedzy i zasobów finansowych, co obejmuje m.in. dostęp do studiów, włączenie finansowe kobiet i ich udział w oszczędnościach i pożyczkach dla biznesu. W tej kwestii Polska zajmuje 36. miejsce.

Trzecią część indeksu stanowi wsparcie dla biznesu, co obejmuje m.in. łatwość prowadzenia firmy, kulturowe postrzeganie kobiet w roli przedsiębiorcy czy jakość zarządzania. W tym aspekcie Polska plasuje się na 18. pozycji.

"Według rankingu Mastercard, w krajach, w których występują sprzyjające warunki, zwiększa się liczba przedsiębiorców motywowanych przez możliwości biznesowe (dla których motorem do działania jest chęć rozwoju). Natomiast w krajach cechujących się mniej korzystnymi warunkami pojawiają się raczej przedsiębiorcy motywowani biedą (dla których motorem do działania jest konieczność przetrwania)" - napisano także w materiale.

Według raportu największymi przeszkodami w prowadzeniu przez kobiety działalności biznesowej są: brak środków finansowych/kapitału inwestycyjnego, ograniczenia prawne i nieudolność instytucji, brak wiary we własne możliwości i w predyspozycje do prowadzenia firmy, obawa przed porażką, uwarunkowania społeczno-kulturowe oraz brak wykształcenia i doświadczenia. W prawie wszystkich 54 badanych krajach rozwój kobiet-przedsiębiorców jest hamowany przez co najmniej jedno z tych ograniczeń.

W raporcie użyto 12 wskaźników głównych i 25 wskaźników szczegółowych do zbadania 54 gospodarek w regionie Dalekiego Wschodu, Bliskiego Wschodu i Afryki, Ameryki Północnej, Ameryki Łacińskiej i Europy. W krajach tych mieszka 78,6 proc. kobiet aktywnych zawodowo na całym świecie.

Tagi: kobiety, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-03-2017

ciekawyA Szczuka i Środa wiedzą o tym? Żeby znowu nie łkały i nawoływały do walki o wyzwolenie .

07-03-2017

gościuWarto też wspomnieć, że ten mityczny 'wage gap' czyli różnica w płacach pomiędzy kobietami a mężczyznami NIE ISTNIEJE. Nie ma ani prawnej, ani … Czytaj całość

07-03-2017

KolesW POLSCE ŻEBY RZĄD BYŁ POLSKI TO BY NA PEWNO BYŁO DOBRZE ALE TO JEST NIE MOŻLIWE BO POLAK TO BYŁ I BĘDZIE NIEWOLNIKIEM A DLA CZEGO BO NIE MYŚLI … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (5)