Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Anna Frankowska
|

Prawie 30 proc. firm w Polsce jest zarządzane przez kobiety

5
Podziel się:

Kobiety zarządzają 29,6 proc. firm w Polsce, co daje 11. pozycję na 54 przebadanych krajów, wynika z raportu Mastercard. Wśród krajów oferujących najlepsze warunki do prowadzenia własnej działalności przez kobiety Polska jest na 24. miejscu.

Prawie 30 proc. firm w Polsce jest zarządzane przez kobiety
(fotolia.com)

"Raport Mastercard potwierdza, że Polki są przedsiębiorcze. 29,6 proc. firm w kraju jest zarządzanych przez kobiety. To dobry wynik, który daje Polsce 11. pozycję na 54 przebadane kraje na całym świecie i 3. w Europie (po Rosji i Hiszpanii)" - czytamy w komunikacie poświęconym raportowi.

Kraje z największym udziałem procentowym firm prowadzonych przez kobiety to Uganda (34,8 proc.), Botswana (34,6 proc.), Nowa Zelandia (33,3 proc.), Rosja (32,6 proc.) i Australia (32,4 proc.).

Z kolei wskaźnik Mastercard Index of Women Entrepreneurs, obejmujący różnorodne czynniki decydujące o możliwościach, jakie świat biznesu daje kobietom w poszczególnych krajach, pokazuje, które kraje oferują najlepsze warunki do prowadzenia własnej działalności przez kobiety. Najwyżej notowane kraje to Nowa Zelandia (74,4 pkt), Kanada (72,4 pkt), Stany Zjednoczone (69,9 pkt), Szwecja - 69,6 pkt i Singapur (69,5 pkt). Polska znalazła się na 24. miejscu z 64 pkt.

"W skład zestawienia Mastercard Index of Women Entrepreneurs wchodzą trzy wskaźniki częściowe. Pierwszy dotyczy poziomu równouprawnienia w biznesie i obejmuje takie kryteria, jak liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych, specjalistycznych i technicznych, a także udział kobiet w kierowaniu firmami i ich ogólna pozycja na rynku pracy. Pod tym względem Polska zajmuje 22. pozycję, czyli znajduje się w środku stawki (najlepiej wypadają Filipiny, Tajlandia i Botswana, czyli kraje rozwijające się)" - czytamy dalej.

Druga część składowa indeksu dotyczy dostępu kobiet do wiedzy i zasobów finansowych, co obejmuje m.in. dostęp do studiów, włączenie finansowe kobiet i ich udział w oszczędnościach i pożyczkach dla biznesu. W tej kwestii Polska zajmuje 36. miejsce.

Trzecią część indeksu stanowi wsparcie dla biznesu, co obejmuje m.in. łatwość prowadzenia firmy, kulturowe postrzeganie kobiet w roli przedsiębiorcy czy jakość zarządzania. W tym aspekcie Polska plasuje się na 18. pozycji.

"Według rankingu Mastercard, w krajach, w których występują sprzyjające warunki, zwiększa się liczba przedsiębiorców motywowanych przez możliwości biznesowe (dla których motorem do działania jest chęć rozwoju). Natomiast w krajach cechujących się mniej korzystnymi warunkami pojawiają się raczej przedsiębiorcy motywowani biedą (dla których motorem do działania jest konieczność przetrwania)" - napisano także w materiale.

Według raportu największymi przeszkodami w prowadzeniu przez kobiety działalności biznesowej są: brak środków finansowych/kapitału inwestycyjnego, ograniczenia prawne i nieudolność instytucji, brak wiary we własne możliwości i w predyspozycje do prowadzenia firmy, obawa przed porażką, uwarunkowania społeczno-kulturowe oraz brak wykształcenia i doświadczenia. W prawie wszystkich 54 badanych krajach rozwój kobiet-przedsiębiorców jest hamowany przez co najmniej jedno z tych ograniczeń.

W raporcie użyto 12 wskaźników głównych i 25 wskaźników szczegółowych do zbadania 54 gospodarek w regionie Dalekiego Wschodu, Bliskiego Wschodu i Afryki, Ameryki Północnej, Ameryki Łacińskiej i Europy. W krajach tych mieszka 78,6 proc. kobiet aktywnych zawodowo na całym świecie.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(5)
manie
6 lat temu
[]Ciekawy serwis z aukcjami na którym można kupić np Laptopa za 20 złotych trafiony.ga Można jeszcze coś tanio kupić :) Polecam serdecznie
da
6 lat temu
wystarczy w badaniu pominąć agencje towarzyskie i wyjdzie mniej niż 3% nie wiecie od korwina że te baby są głupie?
gościu
6 lat temu
Warto też wspomnieć, że ten mityczny 'wage gap' czyli różnica w płacach pomiędzy kobietami a mężczyznami NIE ISTNIEJE. Nie ma ani prawnej, ani logicznej możliwości by kobieta zarabiała mniej od mężczyzny na tym samym stanowisku (inaczej żadna firma nie zatrudniłaby nigdy ani jednego mężczyzny!). A rzekome różnice są obliczane na podstawie ŚREDNICH wynagrodzeń, co oznacza że bierze się pod uwagę inżyniera/informatyka pracującego 42 godziny tygodniowo i porównuje jego zarobki z przedszkolanką/fryzjerką pracującą 35 godzin tygodniowo (odsyłam do najnowszych danych). Tak więc - BZDURY !!!
Koles
6 lat temu
W POLSCE ŻEBY RZĄD BYŁ POLSKI TO BY NA PEWNO BYŁO DOBRZE ALE TO JEST NIE MOŻLIWE BO POLAK TO BYŁ I BĘDZIE NIEWOLNIKIEM A DLA CZEGO BO NIE MYŚLI POLSKA TO NAJBOGATSZY KRAJ NA ZIEMI I DLATEGO GO ZNIEWALAJĄ I OKRADAJĄ DAJĄC JAŁOMURZNE POLAKOWI
ciekawy
6 lat temu
A Szczuka i Środa wiedzą o tym? Żeby znowu nie łkały i nawoływały do walki o wyzwolenie .