Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fitch zmienia metodologię przyznawania ocen ratingowych

9
Podziel się:

Agencja Fitch zmienia metodologię przyznawania ocen ratingowych. Polsce przyznała po raz pierwszy rating krótkoterminowy w walucie krajowej na poziomie F1 - poinformował resort finansów. MF podkreśla, że zmiany mają wyłącznie charakter techniczny.

Fitch zmienia metodologię przyznawania ocen ratingowych
(Gideon Benari / Flickr (CC BY 2.0))

"(...)22 lipca 2016 r. Fitch ogłosił, że opisane zmiany spowodują korektę ratingu Polski. W wyniku ujednolicenia ocen długoterminowych zobowiązań w walucie krajowej i zagranicznej dotychczasowa ocena ratingowa Polski dla długoterminowych zobowiązań w walucie krajowej została zmieniona z A na A-. Agencja przyznała również Polsce po raz pierwszy krótkoterminowy rating w walucie krajowej na poziomie F1 (o jeden poziom wyżej do analogicznego ratingu krótkoterminowego w walucie zagranicznej)" - podkreśliło Ministerstwo Finansów, powołując się na komunikat agencji.

Resort dodał, że te zmiany mają wyłącznie techniczny charakter. "Wynikają z okresowego przeglądu metodologii stosowanej przez agencję Fitch i nie wynikają z fundamentalnej oceny wiarygodności kredytowej Polski" - wyjaśniło MF.

Skala ocen przyznawanych przez Fitch - jak wskazano - pozostaje niezmienna, podobnie jak planowane terminy publikacji kolejnych ocen wiarygodności kredytowej Polski.

Wprowadzone przez Fitch zmiany dotyczą m.in.: przyznawania oceny ratingowej dla krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej (dotychczas agencja publikowała jedynie rating dla długoterminowych zobowiązań w walucie krajowej, teraz Fitch będzie przyznawał Polsce także rating krótkoterminowy w walucie krajowej) oraz ujednolicenia ocen ratingowych dla długoterminowych zobowiązań w walucie krajowej i zagranicznej (dotychczas te dwie oceny mogły się od siebie różnić, teraz powinny być na takim samym poziomie).

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
czytelnik
8 lat temu
Nie metodologię a metodykę, barany niedouczone.
Zmiana
8 lat temu
Polski B to nie dotyczy, odpowiednio ją izolujemy od przypadków kapitalizmu.
wr
8 lat temu
hehehe, teraz fitch będzie walczyl o swoją reputację
wertuqq
8 lat temu
Najwyraźniej dostali wytyczne z Tel-Awiwu.
nunulek
8 lat temu
Co się taki nierób przebudzi z rańca , to łeb pełen cudownych , radosnych pomysłów i udogodnień , aby lemingom żyło się " ciekawiej ".