Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Forum Regionów Polski i Rosji zapewni nam lepszą współpracę?

0
Podziel się:

Niektóre sektorywydają się atrakcyjne dla władz Rosji, które nie stawiają polskim firmom nadzwyczajnych barier. Pytanie pozostaje, na ile regiony będą chciały współpracować?

Forum Regionów Polski i Rosji zapewni nam lepszą współpracę?
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bFeEtMlh

Polskie samorządy aktywnie zabiegają o współpracę z regionami w Rosji, walcząc z coraz lepszym rezultatem o tamtejszy rynek- uważa ekspert PISM Jarosław Ćwiek-Karpowicz. Według niego, takie inicjatywy jak Forum Regionów to _ dobra płaszczyzna _ do pogłębienia współpracy.

Od jutra w Niżnym Nowogrodzie odbywać się będzie V Forum Regionów Polska-Rosja poświęcone współpracy kulturalnej i naukowej. W trzydniowym forum, odbywającym się pod patronatem marszałka polskiego Senatu Bogdana Borusewicza i przewodniczącej Rady Federacji (izby wyższej parlamentu Rosji) Walentiny Matwijenko, uczestniczyć mają senatorowie, deputowani Rady Federacji, przedstawiciele regionów Federacji Rosyjskiej i polskich województw, a także miast i gmin.

Kierownik Biura Badań i Analiz Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Jarosław Ćwiek-Karpowicz uważa, że od kilku lat zauważalne jest znaczne zacieśnienie współpracy polsko-rosyjskiej, nie tylko na poziomie centralnym, ale przede wszystkim regionalnym i biznesowym.

bFeEtMlj

_ - Coraz częściej przedstawiciele władz regionalnych i samorządowych, ale także ludzie biznesu i artyści, spotykają się i próbują realizować z powodzeniem wspólne projekty. To jest niewątpliwie rzecz pozytywna, która nie dokonałaby się bez politycznego przyzwolenia ze strony Kremla _ - powiedział w rozmowie z PAP Ćwiek-Karpowicz.

Jego zdaniem, przełom w postrzeganiu Polski przez Rosjan nastąpił po 2009 roku, gdy na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej przybył na Westerplatte ówczesny premier Rosji Władimir Putin. _ - To był pewien sygnał przede wszystkim dla samych Rosjan, że Polska jest tym krajem w UE, z którym od tego momentu można współpracować i nie jest to kraj, który trzeba marginalizować, co wcześniej miało miejsce w polityce, dyplomacji i biznesie rosyjskim _ - podkreślił ekspert PISM.

Według niego, wówczas nastąpił także przełom w relacjach regionalnych między obydwoma krajami. Jego przejawami jest choćby odbywające się w tym roku po raz piąty Forum Regionów oraz podpisanie umowy o małym ruchu granicznym z obwodem kaliningradzkim.

_ - Ta zmiana jest widoczna już w statystkach, które odnotowują wzrost handlu i współpracy gospodarczej. Obecnie cała samorządowa Polska jest zainteresowana handlem z Rosją, zwiększeniem wzajemnych obrotów i inwestycji, które mogą promować Polskę i otwierać jej drzwi na nowe rynki _ - powiedział Ćwiek-Karpowicz.

bFeEtMlp

W ocenie eksperta PISM, zarówno polskie samorządy, jak i firmy widzą bardzo wyraźnie, że będąc obecnym na rosyjskim rynku znacznie łatwiej jest wchodzić z inwestycjami na rynki innych państw poradzieckich, m.in. Kazachstanu czy Białorusi.

_ - Mam nadzieję, że to V Forum Regionów, odbywające się w najbliższych dniach w Niżnym Nowogrodzie, będzie dobrą płaszczyzną do pogłębienis współpracy między polskimi i rosyjskimi regionami, która przełoży się na wzrost współpracy biznesowej _ - powiedział Ćwiek-Karpowicz.

Dodał, że obecnie widoczna jest po stronie rosyjskiej _ dobra wola _ dla współpracy handlowej, a Polska ma rosyjskiemu rynkowi dużo do zaproponowania. _ - Polska ma do zaproponowania poważne inwestycje, m.in. z branży meblarskiej, chemicznej, spożywczej czy farmaceutycznej. Sektory te wydają się atrakcyjne dla władz Rosji, które nie stawiają polskim firmom nadzwyczajnych barier. Pytanie pozostaje, na ile regiony będą chciały z nami współpracować? _ - uważa ekspert PISM.

Ponadto zaznaczył, że biznes w Rosji jest bardzo ściśle powiązany z władzami lokalnymi, gdzie często osoby pełniące funkcje szefa lokalnego rządu czy parlamentu są największymi biznesmenami na tym obszarze. _ - Kontakt z nimi, jak choćby poprzez Forum Regionów, jest więc kontaktem bezpośrednim z biznesem lokalnym, nawet jeśli nie jest on oficjalnie reprezentowany _ - dodał Ćwiek-Karpowicz.

bFeEtMlq

Pierwsze Forum Regionów Polski i Rosji miało miejsce we wrześniu 2009 roku w Moskwie. Celem Forum jest nawiązanie osobistych kontaktów, szukanie możliwości bezpośredniej współpracy pomiędzy władzami samorządowymi regionów Polski i Rosji oraz wymiana doświadczeń. W ramach tych cyklicznych spotkań prezentowane są uwarunkowania prawne, organizacyjne, możliwości i atuty poszczególnych jednostek, ciekawe rozwiązania problemów regionalnych.

W Forach udział biorą przede wszystkim przedstawiciele władz samorządowych Polski i Rosji na poziomie regionów (polskich województw i podmiotów Federacji Rosyjskiej).

Czytaj więcej w Money.pl
Międzynarodowa instytucja mocno tnie prognozy dla Polski Szacunki dotyczące wzrostu PKB, OECD obniżyła aż o blisko połowę.
Zaskakujące dane z gospodarki. PKB w Polsce... Główny Urząd Statystyczny zrewidował swoje wstępne szacunki z połowy maja.
Polska i Finlandia są europejskim biegunem wzrostu Tusk zauważył, że Polska i Finlandia nie mają sprzecznych, konfliktowych interesów. Naszą wspólną troską jest stan środowiska naturalnego, szczególnie jeśli chodzi o Bałtyk - powiedział premier.
bFeEtMlK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)