Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sankcje wobec iranu
27.01.2016 21:30

Francja chce, by UE rozważyła nowe sankcje wobec Iranu

Francja zwróciła się do UE o rozważenie nowych sankcji wobec Iranu w związku z jego niedawnymi próbami rakietowymi - informuje w środę AP, powołując się na dwie "osobistości oficjalne" z UE. Z kolei Reuters pisze, że zaprzeczyli temu unijni dyplomaci.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News/AP/FOTOLINK)

Strona francuska wystąpiła z tym wnioskiem na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE 18 stycznia - twierdzą źródła AP. Dwa dni wcześniej Stany Zjednoczone i Unia Europejska zniosły sankcje wobec Iranu po potwierdzeniu przez MAEA, że kraj ten zgodnie z porozumieniem ograniczył swój program nuklearny.

Reuters poinformował w środę wieczorem z Brukseli, że według unijnych dyplomatów Francja nie występowała do UE o rozważenie nowych sankcji wobec Iranu. "Nie było takiego wniosku" - powiedział jeden z dyplomatów UE, zastrzegając sobie anonimowość.

Z kolei według źródeł AP francuska propozycja jest w UE rozpatrywana, ale większość państw członkowskich uważa ją za sprzeczną ze staraniami o ożywienie kontaktów politycznych i gospodarczych z Iranem.

AP odnotowuje, że do środy wieczorem nie udało się jej uzyskać komentarza w tej sprawie od rządu francuskiego ani od UE.

Prezydent Iranu Hasan Rowhani przybył w środę do Paryża. Jego wizyta służy odbudowie więzi biznesowych i dyplomatycznych po zniesieniu sankcji.

Już 18 stycznia szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius zapowiadał, że Unia Europejska rozważy, czy na Teheran należy nałożyć nowe sankcje w związku z testem rakiety balistycznej, jaki przeprowadzili Irańczycy.

Irańska telewizja państwowa pokazała na początku bm. podziemną bazę rakietową, w której znajdują się pociski balistyczne Emad. 17 stycznia resort finansów USA poinformował o nałożeniu sankcji na 11 firm i osób powiązanych z irańskim programem pocisków balistycznych. Podmioty objęte tymi sankcjami nie mogą korzystać z amerykańskiego systemu bankowego.

10 października 2015 roku Iran przeprowadził próbę pocisku Emad, który jest zdolny do przenoszenia głowicy jądrowej. Według USA miesiąc później Irańczycy przeprowadzili kolejny test.

Oenzetowski panel ekspertów uznał to za naruszenie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ z 2010 roku, która zakazuje Iranowi prób z pociskami balistycznymi i miała pozostać w mocy do czasu wdrożenia porozumienia atomowego. Zgodnie z późniejszą rezolucją uchwaloną 20 lipca 2015 roku Iran miał powstrzymać się od prac nad pociskami balistycznymi zdolnymi przenosić bron jądrową przez okres do ośmiu lat.

Tagi: sankcje wobec iranu, pociski balistyczne, sankcje UE, iran, próby rakietowe, wiadomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz