Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Francja: Rosyjskie koneksje dynastii Le Pen

0
Podziel się:

Przywódczyni francuskiego skrajnie prawicowego FN została ponownie wybrana na szefową partii.

Marine Le Pen
Marine Le Pen (PAP/EPA)

Przywódczyni francuskiego skrajnie prawicowego FN została ponownie wybrana na szefową partii; Reuters przypomina o rosyjskich koneksjach dynastii Le Penów, a Atlantico pisze, że FN staje się reinkarnacją partii komunistycznej.

Marine le Pen, ogłaszając swoją wygraną w wewnątrzpartyjnych wyborach Frontu Narodowego, powiedziała: _ nikt teraz nie może wątpić, że dojdziemy do drugiej tury _ - szefowa FN miała na myśli wybory prezydenckie w 2017 roku. Tłum jej sympatyków zebranych na zjeździe partii w Lyonie skandował: _ Marine - na prezydenta! _. Po wyborach do komitetu centralnego partii wejdzie też siostrzenica Marine - wnuczka założyciela partii i jej honorowego prezesa, 24-letnia Marion Marechal Le Pen.

Reuters przypomina, że konflikt na Ukrainie pozwolił FN jeszcze bardziej odróżnić się od partii politycznych głównego nurtu, ponieważ głośno artykułuje on swe poparcie dla Rosji i krytykuje zachodnie sankcje nałożone na Moskwę.

Jeden z przywódców partii przyznał w minionym tygodniu, że FN otrzymał od Pierwszego Banku Czesko-Rosyjskiego (First Czech Russian Bank) wsparcie finansowe rzędu 9 mln euro. Francuski portal informacyjny Mediapart napisał, że FN sięga po takie finansowanie, ponieważ uważa, że jest ignorowany przez zachodnie banki.

W sobotę na zjeździe partii w Lyonie pojawił się rosyjski deputowany, przedstawiciel prokremlowskiej partii Jedna Rosji Andriej Isajew; poinformował też na Twitterze, że wygłosił przemówienie podczas tej konferencji. Uczestniczył w niej też zastępca szefa Komisji Spraw Zagranicznych Rady Federacji Andriej Klimow, również członek Jednej Rosji.

Front Narodowy i jego szefowa nie kryją sympatii dla prezydenta Rosji Władimira Putina; Le Pen ostro skrytykowała decyzje francuskiego rządu o zawieszeniu dostawy skonstruowanego na zlecenie Moskwy okrętu desantowego typu Mistral. Według szefowej FN Francja tym samym postąpiła wbrew własnym interesom i ugięła się pod presją USA.

_ Jesteśmy niesłusznie oskarżani o antyeuropejskość, ale my jesteśmy za Europą. Nasza Europa sięga od Atlantyku do Uralu, a nie od Waszyngtonu do Brukseli _ - oświadczyła w sobotę Le Pen.

Portal informacyjny Atlantico komentując sukces Marine le Pen pisze, że zamienia ona swoje ugrupowanie w nową wersję francuskiej Partii Komunistycznej, której przewodził radykalnie prosowiecki pierwszy sekretarz Georges Marchais.

_ Czyżby reinkarnacja Georges'a Marchais? Marine Le Pen powoli, ale nieuchronnie zmienia FN w Partię Komunistyczną w stylu lat 70. _ - konstatuje Atlantico.

FN jest ksenofobiczny, eurosceptyczny i otwarcie deklaruje niechęć do USA. Ale - poszerzając swą bazę wyborczą - ogłasza się też partią _ "antysystemową", wręcz +antykapitalistyczną+, +bliską ludu+, o programie ewidentnie lewicowym _ - pisze dalej francuski portal.

_ Tak jak Marchais, (Le Pen) bliska jest Moskwie (...), wykorzystuje też retorykę, zgodnie z którą klasy polityczne eksploatują ludzką nędzę, i to nędzę Francuzów _ - mówi w wywiadzie dla Atlantico Jean-Philippe Moinet, prezes l'Observatoire de l'extremisme (Obserwatorium Ekstremizmu) i dyrektor magazynu _ Przegląd Obywatelski _.

W czerwcu w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika _ Der Spiegel _ Marine Le Pen powiedziała: _ Mam pewien podziw dla Władimira Putina, gdyż nie pozwala on temu czy innemu państwu wymusić na sobie decyzji. Sądzę, że stawia on interesy Rosji i narodu rosyjskiego na pierwszym miejscu i związku z tym darzę go równym szacunkiem, jak (kanclerz Angelę) Merkel _.

_ O Rosji mówi się wiele rzeczy, ponieważ przez lata była ona demonizowana zgodnie z poleceniami USA. Jedną z wielkich cech charakteru państwa europejskiego powinno być formowanie swej własnej opinii, a nie patrzenie na wszystko z perspektywy USA _ - dodała szefowa FN rozmowie ze _ Spieglem _.

Jak wyjaśnił w wywiadzie dla _ Economist _ doradca Le Pen ds. europejskich Ludovic de Danne, partie ultraprawicowe podzielają poglądy Putina na zjednoczoną Europę i globalizację; skłaniają się też - tak jak on - ku protekcjonizmowi, a nowy rząd w Kijowie uznają za _ nielegalny _.

Czytaj więcej w Money.pl
Kolejne radykalne manifestacje we Francji Obie manifestacje, z których każda zgromadziła według policji ok. 600 uczestników, zostały zwołane na wezwanie ruchów radykalnych i antykapitalistycznych w proteście przeciwko śmierci młodego mężczyzny.
Ona zostanie prezydentem Francji? Opublikowane dziś badanie zlecił tygodnik Marianne.
83-letni polityk publicznie łaja córkę Marine musiała już kilkakrotnie dystansować się od publicznych wypowiedzi ojca, który został skazany za nazywanie Holokaustu detalem historii i grożenie wrogim politykom krematoriami.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)