Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
"Fundusz ubezpieczeniowy na ciężkie czasy dla polityków PiS". PO powoła zespół śledczy ws. spółki Srebrna

"Fundusz ubezpieczeniowy na ciężkie czasy dla polityków PiS". PO powoła zespół śledczy ws. spółki Srebrna

Powstanie zespół śledczy do spraw spółki Srebrna - zapowiadają politycy Platformy Obywatelskiej. Ma ona zbadać działalność przedsiębiorstwa związanego ze środowiskiem Jarosława Kaczyńskiego. - To największy polityczny biznes po '89 roku - uważa poseł Kierwiński.

Powołanie takiego zespołu ogłosili w poniedziałek na konferencji prasowej posłowie PO: Marcin Kierwiński i Andrzej Halicki.

- Będziemy gromadzić materiał, który będzie podstawą do powołania komisji śledczej - zadeklarował Andrzej Halicki. Polityk zaznaczył, że spółka Srebrna w wymierny, wielomilionowy sposób miała bogacić się na przekształceniach na mieniu Skarbu Państwa.

Halicki zaznaczył, że podstawowym zadaniem zespołu śledczego ma być ustalenie, w jaki sposób dochodziło do przejęcia majątku, kto dysponuje wartym setki milionów majątkiem oraz czy politycy wykorzystywali swoje funkcje - w szczególności chodzi o służby specjalne.

Zobacz: Halicki: w sprawie kamienicy prezydent nie ma nic do ukrycia


Poseł Maciej Kierwiński przytoczył doniesienia prasowe "Gazety Wyborczej" na temat działki przy Srebrnej 16, która miała być przejęta przez środowisko Jarosława Kaczyńskiego. Polityk PO przypomniał podejrzenia, że w tym miejscu miałby powstać nawet 200-metrowy budynek. Zwrócił też uwagę na powiązania spółki Srebrna z cypryjską firmą, co miało umożliwić uniknięcie opodatkowania w Polsce.

- Z jednej strony mamy polityka, który mówi, że walczy z układami, a sam te układy buduje - powiedział Maciej Kierwiński.

Parlamentarzyści PO przypomnieli historię powstania spółki Srebrna, w tym powiązania z Fundacją Prasową "Solidarność", której jednymi z założycieli byli m.in. Jarosław Kaczyński i Krzysztof Czabański.

Działacze Platformy przypomnieli, że majątek fundacji trafi do spółki Srebrna, której udziałowcem jest też przewodniczący PiS.

Maciej Kierwiński podkreślił, że Srebrna miała finansować działania polityczne Jarosława Kaczyńskiego i Prawa i Sprawiedliwości i był to "fundusz ubezpieczeniowy na ciężkie czasy dla polityków PiS".

Politycy PO zapowiedzieli, że chcą sprawdzić, czy przejęcia nieruchomości przez spółkę Srebrna było legalne i wyrazili przekonanie, że to największy polityczny biznes po '89 roku.

W skład zespołu śledczego mają wejść m.in. posłowie Krzysztof Brejza, Sławomir Nitras i Rafał Grupiński, a także warszawscy radni. Działacze Platformy nie wykluczają, że w zespole będą też osoby spoza ich partii. Formalnie zespół śledczy ma być powołany podczas posiedzenia Sejmu w przyszłym tygodniu.
Czytaj także
Polecane galerie
INGA
2018-05-05 22:32
JEDYNYM CZYM BŁYSKA KIERWINSKI - to spasiona morda, bo o tym drugim to szkoda pisania
Mariusz
2018-03-15 10:01
Gdyby nasi prezenterzy pogody grali tak jak Kolejorz w ostatnim meczu to już dawno byłaby wiosna.A tak mamy wersje pogody w wykonaniu TVN 0-3 w ucho.Pewno jakiś czas to jeszcze potrwa.
roza
2018-03-15 00:35
Spadkobiercy ||| RP !
Pokaż wszystkie komentarze (395)