Notowania

"Fundusz ubezpieczeniowy na ciężkie czasy dla polityków PiS". PO powoła zespół śledczy ws. spółki Srebrna

Powstanie zespół śledczy do spraw spółki Srebrna - zapowiadają politycy Platformy Obywatelskiej. Ma ona zbadać działalność przedsiębiorstwa związanego ze środowiskiem Jarosława Kaczyńskiego. - To największy polityczny biznes po '89 roku - uważa poseł Kierwiński.

Podziel się
Dodaj komentarz

Powołanie takiego zespołu ogłosili w poniedziałek na konferencji prasowej posłowie PO: Marcin Kierwiński i Andrzej Halicki.

- Będziemy gromadzić materiał, który będzie podstawą do powołania komisji śledczej - zadeklarował Andrzej Halicki. Polityk zaznaczył, żespółka Srebrna w wymierny, wielomilionowy sposób miała bogacić się na przekształceniach na mieniu Skarbu Państwa.

Halicki zaznaczył, że podstawowym zadaniem zespołu śledczego ma być ustalenie, w jaki sposób dochodziło do przejęcia majątku, kto dysponuje wartym setki milionów majątkiem oraz czy politycy wykorzystywali swoje funkcje - w szczególności chodzi o służby specjalne.

Zobacz: Halicki: w sprawie kamienicy prezydent nie ma nic do ukrycia

Poseł Maciej Kierwiński przytoczył doniesienia prasowe "Gazety Wyborczej" na temat działki przy Srebrnej 16, która miała być przejęta przez środowisko Jarosława Kaczyńskiego. Polityk PO przypomniał podejrzenia, że w tym miejscu miałby powstać nawet 200-metrowy budynek. Zwrócił też uwagę na powiązania spółki Srebrna z cypryjską firmą, co miało umożliwić uniknięcie opodatkowania w Polsce.

- Z jednej strony mamy polityka, który mówi, że walczy z układami, a sam te układy buduje - powiedział Maciej Kierwiński.

Parlamentarzyści PO przypomnieli historię powstania spółki Srebrna, w tym powiązania z Fundacją Prasową "Solidarność", której jednymi z założycieli byli m.in. Jarosław Kaczyński i Krzysztof Czabański.

Działacze Platformy przypomnieli, że majątek fundacji trafi do spółki Srebrna, której udziałowcem jest też przewodniczący PiS.

Maciej Kierwiński podkreślił, że Srebrna miała finansować działania polityczne Jarosława Kaczyńskiego i Prawa i Sprawiedliwości i był to "fundusz ubezpieczeniowy na ciężkie czasy dla polityków PiS".

Politycy PO zapowiedzieli, że chcą sprawdzić, czy przejęcia nieruchomości przez spółkę Srebrna było legalne i wyrazili przekonanie, że to największy polityczny biznes po '89 roku.

W skład zespołu śledczego mają wejść m.in. posłowie Krzysztof Brejza, Sławomir Nitras i Rafał Grupiński, a także warszawscy radni. Działacze Platformy nie wykluczają, że w zespole będą też osoby spoza ich partii. Formalnie zespół śledczy ma być powołany podczas posiedzenia Sejmu w przyszłym tygodniu.

Tagi: platforma obywatelska, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-10-2018

Oderbrać bez odszkodowaniaJak tylko PiS straci władzę należy tak samo jak z kamienicami w Warszawie powołać sejmową komisję specjalno śledczą i odebrać bezprawnie uwłaszczoną … Czytaj całość

27-09-2018

sprawiedliwyZnów komisja śledcza wyrzucanie pieniędzy w błota wy macie już obcesie na tych komisjach bierzecie tylko pieniądze ,a winnych nigdy nie ma ,już dość … Czytaj całość

15-03-2018

MariuszGdyby nasi prezenterzy pogody grali tak jak Kolejorz w ostatnim meczu to już dawno byłaby wiosna.A tak mamy wersje pogody w wykonaniu TVN 0-3 w … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (396)

Wybrane dla Ciebie