Notowania

fundusze inwestycyjne
16.12.2014 06:30

Fundusze inwestycyjne w Polsce. Są dane za listopad

Saldo napływu i umorzeń środków do funduszy inwestycyjnych wyniosło w listopadzie plus 1,8 miliarda złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stanislaw Kowalczuk/East News)

Saldo napływu i umorzeń środków do funduszy inwestycyjnych wyniosło w listopadzie plus 1,8 miliarda złotych i był to najlepszy wynik od 12 miesięcy - wynika z raportu Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

_ - Warto przy tym zwrócić uwagę na strukturę samych przepływów środków klientów TFI. O ile w październiku klienci więcej wpłacali oraz wypłacali, listopadowy, świetny, wynik to zasługa mniejszej wartości umorzeń funduszy: -5,6 mld zł. To trzeci najmniejszy odpływ w tym roku, ostatnio tak niską chęć umarzania jednostek TFI obserwowaliśmy na początku 2014 roku. Listopad był także już 26-tym miesiącem z rzędu, w którym klienci funduszy więcej wpłacali niż wypłacali _ - napisano w raporcie.

Z raportu wynika, że podobnie jak w październiku, w listopadzie kołem zamachowym dla TFI były fundusze gotówkowe i rynku pieniężnego.

_ - Wpłynęło do nich +0,8 mld zł, nieco mniej niż w rewelacyjnym pod tym względem poprzednim miesiącu, niemniej jednak wciąż na tyle dużo, aby mówić o hossie w tej klasie aktywów. Główny strumień pieniędzy od klientów został skierowany do funduszy uniwersalnych, postrzeganych jako alternatywa do depozytów terminowych w bankach _ - napisano.

Prawie dwa razy więcej środków niż w październiku trafiło z kolei do funduszy dłużnych (+0,6 mld zł). Wysoką popularnością cieszyły się fundusze uniwersalne i skarbowe, kosztem funduszy obligacji korporacyjnych.

_ - Patrząc z perspektywy całego 2014 roku, fundusze dłużne wciąż są liderem jeśli chodzi o pozyskanie nowych środków, choć w ostatnich miesiącach tempo przyrostu nowych środków zmalało _ - napisano.

Dodatnie saldo zanotowały fundusze akcji (+77,6 mln zł), z których najpopularniejszą grupą były fundusze uniwersalne oraz fundusze mieszane (+66,7 mln zł). Po raz kolejny z rzędu więcej wpłacono niż wypłacono z funduszy absolutnej stopy zwrotu (+90,4 mln zł) oraz funduszy surowcowych (+1,7 mln zł). Czwarty miesiąc z rzędu dodatnie saldo miały fundusze rynku niepublicznego (+172 mln zł).

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: fundusze inwestycyjne, fundusze, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz