Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Bartosz Wawryszuk
|

Jest zgoda na fuzję KHW z Polską Grupą Górniczą

6
Podziel się:

Rada nadzorcza Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) zaakceptowała planowane na początek kwietnia przekazanie aktywów holdingu do Polskiej Grupy Górniczej. W praktyce oznacza to połączenie obu firm.

Jest zgoda na fuzję KHW z Polską Grupą Górniczą
(TOMASZ JODLOWSKI/REPORTER)

Zgoda rady to jedna z ostatnich formalności w tym procesie.

- Rada Nadzorcza KHW SA zaopiniowała pozytywnie wniosek zarządu spółki do walnego zgromadzenia, dotyczący zbycia aktywów produkcyjnych na rzecz Polskiej Grupy Górniczej - poinformował w środę rzecznik KHW Wojciech Jaros.

Funkcję walnego zgromadzenia KHW w imieniu Skarbu Państwa wypełnia minister energii. Po jego formalnej zgodzie na zbycie aktywów holdingu, kolejnym krokiem będzie transakcja sprzedaży kopalń na rzecz PGG, dokonana w postaci aktu notarialnego.

Jako datę przeprowadzenia transakcji przedstawiciele obu spółek nieoficjalnie wskazują sobotę 1 kwietnia, zastrzegając jednak, że nie jest to ostatecznie przesądzone. Intencją resortu energii jest, by od przyszłego tygodnia kopalnie holdingu działały już w ramach PGG.

Krótko przed zbyciem majątku holdingu na rzecz Grupy, holding podpisze też akt notarialny, przekazujący Spółce Restrukturyzacji Kopalń (SRK) wydzieloną część katowickiej kopalni Wieczorek (chodzi o dwa szyby wraz z gruntami wokół nich i podziemnymi chodnikami między szybami) - z tym majątkiem do spółki restrukturyzacyjnej przejdzie ok. 550 pracowników KHW, uprawnionych do skorzystania z osłon socjalnych.

Kluczowe dla procesu przejęcia kopalń KHW przez PGG będzie porozumienie z bankami, które objęły obligacje holdingu, a także z inwestorami, którzy mają dokapitalizować powiększoną PGG kwotą 1 mld zł. Dotychczas nie podano szczegółów w tym zakresie - nie wiadomo, czy banki zaakceptowały propozycję odroczenia terminu spłaty oraz konwersji części zadłużenia na udziały w Grupie. Obecni inwestorzy PGG (wśród nich firmy energetyczne i Towarzystwo Finansowe Silesia) nie poinformowali także oficjalnie, czy i w jakim stopniu zaangażują się w powiększenie kapitału spółki po połączeniu z holdingiem.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski informował w marcu, że wartość zbywanego na rzecz PGG majątku holdingu jest w przybliżeniu równa zadłużeniu KHW, przejmowanemu przez Grupę. Oznacza to, że PGG nie zapłaci w gotówce za aktywa holdingu.

W tym tygodniu plan połączenia KHW i PGG jest prezentowany w Brukseli przedstawicielom Komisji Europejskiej, która jesienią ubiegłego roku zaakceptowała program pomocowy dla polskiego górnictwa. Strona polska - jak wcześniej informowali przedstawiciele resortu energii - wskazuje w przygotowanej dla KE prezentacji, że przedsięwzięcie ma charakter rynkowy i nie wiąże się z dodatkową pomocą publiczną.

Zbycie majątku KHW na rzecz PGG wymaga zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Według informacji dostępnej na stronie internetowej Urzędu, wniosek PGG o zgodę na koncentrację wpłynął do UOKiK 2 marca br. Rozpatrywanie sprawy jest w toku.

"Koncentracja polega na nabyciu przez Polską Grupę Górniczą sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach części mienia Katowickiego Holdingu Węglowego SA z siedzibą w Katowicach oraz przejęciu kontroli nad Śląskim Centrum Usług Wspólnych sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach" - czytamy w informacji UOKiK.

Koncentracja - według informacji Urzędu - ma dokonać się w formie nabycia przez PGG części przedsiębiorstwa KHW, na które składają się cztery kopalnie: Murcki-Staszic, Mysłowice-Wesoła, Wieczorek oraz Wujek, a także w formie przejęcia bezpośredniej kontroli nad spółką Śląskie Centrum Usług Wspólnych.

Połączenie KHW i PGG wymagało zmiany tzw. ustawy górniczej - bez tego nie byłaby możliwa sprzedaż na rzecz PGG należących do kopalń nieruchomości rolnych, które choć formalnie mają charakter rolniczy, w praktyce służą przemysłowi - znajdują się na nich np. górnicze hałdy. W ubiegłym tygodniu zmienioną ustawę podpisał prezydent.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
Lomion
6 lat temu
Jaka jest idea takiego łączenia? Jedna ze spółek generuje straty, nie bardzo jest z czego (i jak) dosypać pieniędzy, więc łącząc taką spółkę z drugą odkłada się problem w czasie - bo nowa spółka ma większe aktywa i większą zdolność kredytową, więc jeszcze przez jakiś czas utrzyma się na powierzchni. Ale większa spółka oznacza że po tym czasie trzeba będzie wyłożyć jeszcze więcej pieniędzy, które będzie jeszcze trudniej zdobyć. Więc będzie się szukać kolejnej spółki, do czasu aż tak tworzony potworek będzie tak wielki, że nie będzie go jak uratować. I wtedy nastąpi BUM.
paweł
7 lat temu
zarzad ma sie modlic aby do tego połaczenia doszło, to jest kluczowy moment, musi dojsc do połączenia zeby w koncu społki mogły sie odbic od dna
hazi
7 lat temu
przede wszystkim to pokazuje jak wazny jest to etap dla pgg, nie moze byc tak ze wyplacamy bonusy a nie mamy zagwarantowanej przyszłosci
leon
7 lat temu
licze ze unia przyklepie te fuzje, jesli do tego nie dojdzie to pgg trzeba bedzie zlikwidowac a wtedy jestesmy w czarnej, dlatego licze na pana rogale ze uda sie sprawę w ke domknąć
ja
7 lat temu
trwoni się publiczne pieniądze dotując nierentowne spółki. Innym przedsiębiorcom i ich pracownikom nikt nie pomaga. Muszą zamykać firmy i zwalniać ludzi, którzy też mają rodziny i być może niepracujące żony. Trzeba wziąć życie we własne ręce, bo politycy będą zawsze zadłużać Państwo i trwonić publiczne pieniądze. Dlatego powstała książka "Emreytura nie jest Ci potrzezbna", by ludzi potrafili sami zadbać finansowo o siebie.