Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Mateusz Morawiecki na szczycie G20. "Najważniejsze, że zostaliśmy zaproszeni"

Mateusz Morawiecki na szczycie G20. "Najważniejsze, że zostaliśmy zaproszeni"

Fot. PAP/EPA

Najważniejsze, że Polska była zaproszona na spotkanie największych gospodarek świata - tak europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk odniósł się do udziału Mateusza Morawieckiego w szczycie G20 w Baden-Baden. Polski wicepremier brał udział w piątkowym spotkaniu dzięki zaproszeniu ze strony Niemiec.

- Powinniśmy się cieszyć z tego, że Polska została dostrzeżona, że to, co robimy w gospodarce, wzrost gospodarczy, który wyraźnie nas wyróżnia, to, co robimy także w sferze finansów publicznych, to są rzeczy, którymi należy chwalić się nie tylko w Europie, ale i na świecie - podkreślił Kuźmiuk w poniedziałek w radiowej "Trójce".

- Jesteśmy doskonałym przykładem przejścia od gospodarki centralnie planowanej do gospodarki kapitalistycznej, mamy unikalne doświadczenia w tym zakresie. Myślę, że w tej grupie tego rodzaju doświadczenia się przydają, bo na takie spotkania zapraszane są różne kraje z problemami i opracowywane są dla nich pewne ścieżki wyjścia z kłopotów - zaznaczył europoseł PiS.

Polska ciekawym krajem dla Niemiec

Według niego Polska jest dla Niemiec bardzo ciekawym krajem, który realizuje wielkie programy społeczne, "natomiast robi to w dyscyplinie budżetowej".

Kuźmiuk pytany o wzrost długu publicznego w Polsce zaznaczył, że dług rośnie, ale jest pod kontrolą. - Chcę tylko przypomnieć, że polski dług publiczny w relacji do PKB nie przekracza 55 proc. Jesteśmy jednym z nielicznych krajów w Unii Europejskiej, który ma taki wskaźnik - podkreślił

- Jeżeli chodzi o zadłużanie Polski, to rzeczywiście opozycja w tym ma wielkie doświadczenie, zadłużyła Polskę o blisko 500 miliardów złotych i gdyby nie przejęcie z OFE 150 miliardów złotych, to już wtedy, kiedy opozycja rządziła, dług przekroczyłby bilion złotych - zaznaczył Kuźmiuk.

Kompromisowe spotkanie

Wicepremier Mateusz Morawiecki wziął udział w spotkaniu ministrów finansów i szefów banków centralnych grupy G20, które odbyło się w piątek i sobotę w Baden-Baden w Niemczech

Morawiecki poinformował dziennikarzy, że G20 doszło do kompromisu w sprawie wolnego handlu, komunikat po posiedzeniu uwzględnia zarówno interesy krajów, które na nim zyskują, jak i tych, które mają deficyt handlowy.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Igor
2017-03-21 14:52
Zachodzę w głowę jak będąca w ruinie Polska przekonała bogate państwa do swojego grona... Czyżby odpowiedzią na to pytanie jest zrobienie kilku prezentacji ze slajdami? Jeżeli tak, to właściciele firm powinni skupić się obecnie wiadomo na czym:)))
Konstanty
2017-03-20 15:04
Od Niemiec ? tych znienawidzonych przez PIS i jego bojówkarzy , oj to się dzieje. Wykorzystać tak ale coś w zamian ?
Franek
2017-03-20 13:43
Dobrze ludziom oczy zamydlają
Pokaż wszystkie komentarze (12)