Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gaz łupkowy
10.04.2015 12:25

Gaz z łupków. Liczba koncesji poszukiwawczych gwałtownie spada

W trzy miesiące ubyło aż sześć koncesji poszukiwawczych. Na koniec marca było ich zaledwie 47.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Gaz System S.A.)

Z danych Ministerstwa Środowiska wynika, że coraz mniej firm chce szukać w Polsce gazu. Na koniec marca było tylko 47 koncesji, podczas gdy jeszcze trzy miesiące temu o sześć więcej.

Według najnowszych danych od 2010 r. wykonano w Polsce 68 otworów za gazem łupkowym. Z problemu zdaje sobie sprawę resort skarbu państwa, które jeszcze w ubiegłym roku przygotował projekt specustawy. Zdaniem resortu wychodzi on naprzeciw potrzebom inwestorów; ma przyspieszyć i ułatwić procedury, którym podlega koncesjonowana działalność poszukiwawcza i wydobywcza, a propozycje wzorowane są na obowiązujących specustawach: drogowej, o inwestycjach w energetyce jądrowej i o gazoporcie.

Projektowana ustawa ma pozwolić firmom prowadzić prace związane z poszukiwaniem, rozpoznawaniem i wydobyciem oraz transportem węglowodorów (związanym z wydobyciem), na podstawie jednego aktu prawnego. Tworząc ustawę resort miał m.in. na myśli ułatwienia dla inwestorów poszukujących gazu łupkowego w Polsce.

Specustawa ma m.in. skrócić czas oczekiwania na decyzje administracyjne, które inwestor musi uzyskać przed rozpoczęciem prac inwestycyjnych. Zgodnie z pierwotnym projektem MSP, wydanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych w zakresie objętym ustawą miało zajmować do 45 dni. Teraz, po uwzględnieniu uwag ministra środowiska, ma to zająć 60 dni.

Czytaj więcej w Money.pl
Orlen znalazł złoże gazu łupkowego? Orlen Upstream wiercił w Kącku na Mazowszu. Tylko w tym roku planuje przeznaczyć na wydobycie do 200 mln złotych.
Orlen szuka gazu z łupków. Kolejny odwiert Spółka zakończyła prace w miejscowości Kąck. Co dalej?
Brytyjczycy daleko przed nami z łupkami W ramach 14. rundy licencyjnej do rozdania będą koncesje o łącznej powierzchni prawie 96 tys. km2, zlokalizowane w centralnej części Szkocji oraz północnej i południowej Anglii.
Tagi: gaz łupkowy, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz