Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Nord Stream 2 szkodzi Europie. Niemieccy parlamentarzyści przeciwko inwestycji

Nord Stream 2 szkodzi Europie. Niemieccy parlamentarzyści przeciwko inwestycji

Nord Stream 2 ma być gotowy do końca 2019 roku Fot. AFP/EAST NEWS
Nord Stream 2 ma być gotowy do końca 2019 roku
Realizacja drugiej nitki rosyjskiego gazociągu przez Bałtyk wchodzi w decydującą fazę. Gotowa ma być do końca przyszłego roku. Nieoczekiwanie sprzeciw Polski i krajów bałtyckich wobec budowy Nord Stream 2 poparli niemieccy parlamentarzyści.

"Plan budowy drugiego rosyjskiego gazociągu przez Bałtyk do Niemiec dzieli politycznie Europę i stawia pod znakiem zapytania naszą solidarność z Polską, naszymi bałtyckimi sąsiadami, Słowacją i Ukrainą, ale także Danią i Szwecją" – brzmi apel podpisany między innymi przez niemieckich eurodeputowanych i część posłów do Bundestagu .

Jak relacjonuje Deutsche Welle, sygnatariusze tego dokumentu przypominają, że w Niemczech nie brak zarówno zwolenników, jak i przeciwników Nord Stream 2.

Dodają również, że w przeciwieństwie do tego, co przekonuje rząd Niemiec, projekt gazociągu jest "wysoce polityczny”, a cała inwestycja szkodliwa.

Przypomnijmy, że niedawno polski premier Mateusz Morawiecki rozmawiał na temat Nord Stream 2 z Angelą Merkel. Kanclerz wciąż utrzymywała, że inwestycja ma charakter jedynie komercyjny i nie jest zagrożeniem dla dywersyfikacji energii w Europie.

Zobacz też: Po co Putinowi Nord Stream 2?


 

- Polska wybudowała LNG, który dostał wsparcie UE, uzyskała zgodę na budowę Baltic Pipe. To zapewnia dywersyfikację - argumentowała.

Niemieccy europosłowie Manfred Weber (CSU), Reinhard Buetikofer (Zieloni), Nadja Hirsch (FDP) i Elmar Brok (CDU) oraz deputowani do Bundestagu Norbert Roettgen (CDU), Oliver Krischer (Zieloni) i Michael Link z FDP wspólnie apelowali do rządzącej SPD, aby zmieniła swoje stanowisko i czytamy w "DW". "Nowy niemiecki rząd musi się zdecydować" – podkreślili.

Czytaj także
Polecane galerie
Rachmistrz technolog
2018-02-22 19:03
To może być sprzeciw "na pokaz", gdyż są mi znane "osiągnięcia" co niektórych parlamentarzystów, których wymieniono, jako sygnatariuszy tego protestu.
edi
2018-02-22 17:58
2 parlamentarzystów do reszty,może przeoczyli o co chodzi-w tekscie niemieccy parlamentzżyści,śmieszne.
ziku
2018-02-22 17:47
przecież szkopy mówiły że unia trzech prędkości
Pokaż wszystkie komentarze (32)