Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gazoport w Świnoujściu. To historyczna chwila dla nowej inwestycji

14
Podziel się:

Inwestycja pozwoli na pokrycie jednej trzeciej polskiego zapotrzebowania na błękitne paliwo.

Gazoport w Świnoujściu. To historyczna chwila dla nowej inwestycji
(LUKASZ SOLSKI)

Terminal gazowy w Świnoujściu odbiera pierwszą komercyjną dostawą surowca do terminalu LNG. Nowa infrastruktura, według specjalistów, może zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Wiceszef Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, Janusz Kowalski podkreśla, że gazoport poprawi niezależność energetyczną Polski. Według rozmówcy, kraj po raz pierwszy w historii otwiera się na gaz z innego kierunku niż wschodni. Janusz Kowalski mówi o pierwszym kroku do zbudowania w Polsce i w Europie środkowej konkurencyjnego rynku gazu.

Prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, Piotr Woźniak uważa jednak, że mimo uruchomienia terminala, Polska wciąż narażona jest na kryzysy gazowe podobne do tych z 2006 i 2009 roku. Jego zdaniem najwięcej zrobiono w sferze handlowej. Infrastruktura wciąż wymaga inwestycji.

Ekspert energetyczny, Tomasz Chmal przypomina, że gazoport pozwoli na pokrycie jednej trzeciej polskiego zapotrzebowania na błękitne paliwo. Rokrocznie w kraju zużywa się około 15 miliardów metrów sześciennych gazu.

Rozmówca przypomina, że PGNiG może sprowadzić surowiec z kierunku zachodniego, ale wciąż będzie to gaz rosyjski. Jego zdaniem, uruchomienie terminalu LNG daje prawdziwą alternatywę, ponieważ pozwala sprowadzać błękitne paliwo z każdego miejsca na świecie.

Chmal dodaje również, że kolejnym ważnym zadaniem będzie negocjacja nowego kontraktu gazowego z Rosją. Obecny wygasa z końcem 2022 roku, a jego zdaniem Polska nie może zostać bez kontraktu. Negocjacje ze wschodem, w opinii eksperta, ułatwi rozbudowa infrastruktury gazowej w kraju. Chodzi zarówno o sieci przesyłowe, jak i magazyny surowca.

Rocznie terminal w Świnoujściu może przyjąć 5 miliardów metrów sześciennych gazu. To jedna trzecia zapotrzebowania Polski na błękitne paliwo. Koordynatorzy budowy, czyli przedstawiciele Gaz-Systemu zapewniają, że to właśnie dzięki determinacji prezydenta Lecha Kaczyńskiego zapoczątkowano przygotowania do budowy gazoportu.
Według informacji Polskiego LNG, na świecie działa około 100 terminali do odbioru skroplonego gazu. Najwięcej jest ich w Japonii. W Europie funkcjonują 23 takie instalacje.

W sobotę terminalowi gazowemu w Świnoujściu nadanie zostanie imię prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Premier Beata Szydło odsłoni z tej okazji pamiątkową tablicę,

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(14)
Mialki
8 lat temu
Wszystko ladnie ale prezydent nie powinien straszyc ze bedzie przesylal na ukraine. Czym oni zamierzaja placic przeciez to jest bankrut. Jeszcze tych banderowcow nawpuszczali dumpingujac stawki.
bob
8 lat temu
taak, Lechu byl tez inicjatorem chrztu Polski. Coz za codoeny prezydent
gall195
8 lat temu
Polacy trzymajcie się za kieszeń
ciemny ludu
8 lat temu
sukces goni sukces.następnym etapem będzie beatyfikacja........
xyz
8 lat temu
ta inwestycja to zdaje się też z programu 500+