Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gazoport
24.03.2015 09:22

"Gazoport w Świnoujściu zostanie ukończony w tym roku"

Włodzimierz Karpiński zapewnia jednak, że budowa zakończy się jeszcze w tym roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ministerstwo Skarbu Państwa)

Minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński zapewnia, że budowa gazoportu w Świnoujściu zostanie ukończona jeszcze w tym roku. Zaznacza jednak również, że sprawa uruchomienia gazoportu nie jest "aż tak ważna".

Włodzimierz Karpiński powiedział, że bezpieczeństwo dostaw gazu ziemnego do Polski się poprawiło, a więc sprawa uruchomienia gazoportu nie jest tak ważna, jak dawniej.

Inwestycja powinna być jednak gotowa do końca roku. Minister przyznał, że budowa miała być ukończona w zeszłym roku, ale, jak powiedział przy tego typu przedsięwzięciach niemal zawsze dochodzi do opóźnień.

- Dzisiaj 97 procent gazoportu jest już wykonane. Te brakujące trzy procent to jest kwestia uszczegółowienia pewnych niewielkich, ale również bardzo istotnych rozruchów technologicznych - zapewniał Karpiński. - Podtrzymuje więc 2015 rok, ale nikt mnie nie namówi na konkretną datę, dopóki spółki nie porozumieją się w sposób handlowy.

Zdaniem Karpińskiego, ciągle są szanse na wydobywanie w Polsce gazu ziemnego z łupków. Rozbudzono jednak zbyt duże nadzieje na dochody z tego tytułu. Tymczasem w naszym kraju nie ma takiej technologii wydobycia gazu łupkowego, jak na przykład w Stanach Zjednoczonych. Minister podkreślił, że gaz łupkowy w Polsce jest, potrzeba jednak czasu na znalezienie i zbadanie jego złóż. Przyczynią się do tego, jego zdaniem, prace przeprowadzone już przez zachodnie firmy.

- Dzisiaj konwencjonalnego gazu mamy około 134 mld metrów sześciennych, a tak zwanego "zamkniętego eksploatacyjnego" około 150-200 mld - wyliczał minister skarbu państwa.

Włodzimierz Karpiński powiedział również, że rząd nie wycofuje się z programu Inwestycje Polskie. Dzięki niemu zasilono już gospodarkę kwotą kilkudziesięciu miliardów złotych, a w tym roku zostanie zrealizowanych kilka poważnych projektów.

Czytaj więcej w Money.pl
Gazoport w Świnoujściu. Wkroczy Algieria? - _ Złożyłem Algierii ofertę wykorzystania terminala LNG w Świnoujściu _ - powiedział w środę minister gospodarki Janusz Piechociński.
Resort chciał utajnić krytyczny raport NIK Gazoport w Świnoujściu nie został oddany do użytku ani do końca czerwca ubiegłego roku, jak początkowo zakładano, ani do końca 2014 roku, co zapisano w aneksie do umowy.
Rosja zablokuje budowę naszego gazoportu? Rosjanie przymierzają się do zakupu spółki, która buduje nasz gazoport.
Tagi: gazoport, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz