Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja Europejska przychylna wobec Gazpromu

2
Podziel się:
Komisja Europejska przychylna wobec Gazpromu
(Gaz-System)

Będą dwie pozytywne dla Gazpromu decyzje Komisji Europejskiej. Od dłuższego czasu w Brukseli mówi się, że rosyjski koncern uniknie kar w postępowaniu antymonopolowym. Komisja ponadto ma wydać korzystną dla Rosji decyzję w sprawie gazociągu OPAL. Chodzi o lądową odnogę Gazociągu Północnego, poprowadzonego po dnie Bałtyku, omijającego Polskę, która protestowała przeciwko tej inwestycji.

Wiele wskazuje na to, że nie będzie grzywny dla Gazpromu, ani werdyktu o nadużywaniu dominującej pozycji na rynku. Śledztwo w tej sprawie Komisja prowadziła od 2012 roku, w kwietniu postawiła zarzuty dotyczące złamania unijnych zasad i nadużywania dominującej pozycji na rynku. Podejrzewała bowiem, że rosyjski gigant nieuczciwie zawyżał ceny za gaz dla firm z Europy Środkowo-Wschodniej i utrudniał przepływ surowca między nimi. Ale to postępowanie skończy się raczej ugodą.

Korzystna dla Gazpromu ma być także jutrzejsza decyzja Komisji dotycząca zwiększenia przepustowości gazociągu OPAL. Obecnie wykorzystuje on tylko połowę, a ma dostać zgodę na 80 procent. Spekuluje się, że rosyjski monopolista w zamian przedłużyć tranzyt gazu przez Ukrainę.

- Utrzymanie tranzytu po 2019 roku pozostaje strategiczny priorytetem Unii Europejskiej - powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, odpowiedzialny za unię energetyczną Marosz Szefczovicz.

Eksperci uważają jednak, że zgoda na zwiększenie przepustowości gazociągu OPAL to cios we właśnie tworzoną unię energetyczną. Co więcej, decyzja zapadnie w momencie bardzo napiętych relacji Unii z Rosją i krytyki Brukseli pod adresem Moskwy za destabilizowanie sytuacji na wschodzie Ukrainy i bombardowanie syryjskiego Aleppo, co powoduje ofiary wśród ludności cywilnej.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
sir
8 lat temu
Co tam zabijanie przez Rosjan cywilów w Syrii i Ukrainie, co tam strącenie samolotu z niewinnymi osobami, ważne, że handluje się z Rosją, pieniądze przecież nie śmierdzą. A solidarność energetyczna? Solidarność to już była w 1989 roku w Polsce i biznes o niej już dawno zapomniał. Polskę przecież już się ograbiło.
Polak2016
8 lat temu
Decyzja KE jest niekorzystna dla Polski, widać "solidarność" europejską w sprawie ochrony interesów Europy Środkowo-Wch. przed rosyjskim monopolem na rynku gazu. Dziękujemy solidarnym rządom Niemiec i Elżbiecie Bieńkowskiej oraz Donaldowi Tuskowi. PGNiG ma całkowitą rację, zwiększenie przesyłu gazu przez Gazprom do 80% gazociągiem OPAL kosztem innych dostawców jeszcze bardziej zmonopolizuje rynek dostaw gazu do Europy i tym samym pozwoli Gazpromowi na podnoszenie cen gazu wedle swojego uznania. Skoro nikt nie zgłasza większego zapotrzebowania na gaz z tego gazociągu to po co Rosjanom zapis pozwalający im na wykorzystanie dodatkowych jego możliwości?