Notowania

Gdzie do lekarza po 1 stycznia? Są najnowsze dane z NFZ

Minister zdrowia wciąż przekonuje lekarzy do podpisania umów z NFZ.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Marcin Obara)
Bartosz Arłukowicz

_ - Umowy na leczenie w przyszłym roku podpisało dotąd około 80 procent lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej _- poinformował podczas dzisiejszego briefingu minister zdrowia Bartosz Arłukowicz Po fiasku negocjacji z resortem zdrowia Porozumienie Zielonogórskie zapowiedziało, że 2 stycznia lekarze zrzeszeni w tej organizacji nie otworzą gabinetów. Jednak w województwach wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim i świętokrzyskim będą otwarte wszystkie placówki POZ. W pozostałych pacjentów przyjmą m.in. szpitalne izby przyjęć. Tylko na Dolnym Śląsku umów z NFZ na świadczenia medyczne nie podpisało 175 placówek POZ z 496 w regionie.

aktualizacja: 01.01.2015 godzina 18:24

NFZ wciąż podsumowuje dane dotyczące umów przekazywanych funduszowi w nocy. - _ Zbieramy raporty z 16 województw, to wymaga trochę pracy i musi chwilę potrwać, wszystko wymaga potwierdzenia i formalnego sprawdzenia _ - podkreśliła Gołąbek. Na dane z NFZ czeka resort zdrowia. - _ Umowy wciąż spływają. Nie możemy podać oficjalnych danych, bo na razie ich nie znamy _ - powiedział rzecznik ministerstwa Krzysztof Bąk. Odpowiedział w ten sposób na pytanie o termin ewentualnej konferencji prasowej ministra Bartosza Arłukowicza.

Na Dolnym Śląsku umów z NFZ na świadczenia medyczne nie podpisało 175 placówek POZ z 496 w regionie, co oznacza, że podpisano ok. 65 proc. umów - wynika z danych opublikowanych w nocy ze środy na czwartek na stronie internetowej dolnośląskiego oddziału NFZ.

- _ Tam, gdzie placówek z podpisanymi kontraktami jest najmniej, podpisaliśmy umowy na zastępstwo z SOR-ami, izbami przyjęć i nocną pomocą _ - powiedziała Mierzwińska. Dolnośląski NFZ podpisał takich umów 20. Obejmują one placówki na terenie całego województwa.

Z kolei w *woj. opolskim *podpisano około 34 proc. umów na świadczenia z lekarzami POZ Najgorsza sytuacja jest w województwach: lubuskim, gdzie umowy na 2015 r. aneksowało około 24 proc. placówek POZ, oraz opolskim, gdzie podpisano dotąd 28 proc. umów.

W *Lubuskiem *niemal 80 proc. lekarzy rodzinnych należy do Porozumienia Zielonogórskiego. Oznacza, że 2 stycznia ich gabinety, zgodnie z wytycznymi PZ, mają być zamknięte, o czym wiele przychodni poinformowało.

Zgodnie z _ planem B _ resortu zdrowia, tych lekarzy, którzy umów nie podpisali, tymczasowo mają zastąpić wszystkie szpitale w województwie. Również na *Opolszczyźnie *w każdym powiecie NFZ ma umowę ze szpitalem albo na izbę przyjęć albo na SOR, a także z nocną i świąteczną opieką lekarską, które zapewnią opiekę pacjentom lekarzy POZ.

Nie wszystkie szpitale chcą zastąpić przychodnie

Podobnie jest w innych województwach, choć niektóre szpitale nie są zainteresowane alternatywnym planem ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. Umów o zastępstwo nie podpisały m.in. dwa duże bielskie szpitale - wojewódzki oraz miejskie.

_ - Nie podpisałem umowy. Nie godzę się na niejasne warunki. Nie wiem, co to znaczy, że mam zwiększyć kadrę dyżurującą, gdy już teraz szpital ma problemy z zabezpieczeniem SOR. Może z punktu widzenia gospodarki finansowej szpitala to błąd, bo pacjenci prawdopodobnie i tak przyjdą _ - powiedział dyrektor szpitala wojewódzkiego Ryszard Batycki.

Jego zdaniem istnieje groźba, że po Nowym Roku kolejki oczekujących na pomoc mogą radykalnie się wydłużyć. _ To może być nawet nie kilka, a kilkanaście godzin oczekiwania _ - dodał Batycki.

Ostatecznie 72 proc. umów Narodowego Funduszu Zdrowia z lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w woj. *śląskim *zostało przedłużonych. Podpisano też ponad 60 umów na zastępstwo z SOR-ami, izbami przyjęć i nocną pomocą.

- _ Na terenie woj. śląskiego nie ma miasta, czy powiatu, w których nie mielibyśmy zapewnionej podstawowej opieki zdrowotnej _ - powiedziała rzeczniczka śląskiego NFZ Małgorzata Doros. Dodała, że oznacza to, iż w miastach, gdzie tylko część lekarzy POZ przedłużyło umowy, zostały podpisane umowy na zastępstwo - ze Szpitalnymi Oddziałami Ratunkowymi (SOR), izbami przyjęć i nocną pomocą. W woj. śląskim takich placówek jest ponad 60.

Według prezesa zrzeszonego w Porozumieniu Zielonogórskim Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia Województwa Śląskiego Mariusza Wójtowicza, będą rejony, gdzie od stycznia mogą być duże utrudnienia w dostępie do POZ (ze względu na niewielką liczbę umów z lekarzami POZ). Wymienił głównie: Żory, Jastrzębie Zdrój, Wodzisław Śląski, Rybnik, Cieszyn, Skoczów.

Lekarze mają czas do północy

Ponad połowa przychodni w województwie *warmińsko-mazurskim *podpisała do środy wieczorem aneksy przedłużające umowy z NFZ na 2015 rok. Oznacza to, że od 2 stycznia będą one przyjmować pacjentów. Jak poinformowała rzeczniczka warmińsko-mazurskiego NFZ Magdalena Mil, do godz. 21 umowy podpisało 149 z 280 świadczeniodawców w regionie. Lekarze rodzinni z placówek POZ, które nie przedłużą umów, nie będą mogli otworzyć swoich gabinetów po 1 stycznia.

Ostateczna lista czynnych przychodni będzie znana w czwartek, bo wciąż spływają umowy podpisane przez kolejne placówki. Aktualny wykaz poradni, które podpisały aneksy na przyszły rok, można znaleźć na stronie internetowej oddziału NFZ. Fundusz uruchomi też całodobową infolinię dla pacjentów.

W *podlaskiem *umowę z NFZ na 2015 r. podpisało 38 proc. placówek POZ. Do udzielania świadczeń gotowych jest też jedenaście placówek _ na zastępstwo _, podległych samorządowi województwa: w Białymstoku, Suwałkach, Łomży, Bielsku Podlaskim, Łapach, Sokółce. Na liście są m.in. szpitale wojewódzkie.

Trudna sytuacja może być również w woj. podkarpackim, gdzie kontrakty z NFZ podpisało ponad 43 proc. świadczeniodawców podstawowej opieki zdrowotnej POZ . -_ W regionie spośród 342 podmiotów zapewniających opiekę lekarzy rodzinnych na podpisanie kontraktów zdecydowało się 149. Mając na uwadze dobro pacjentów jesteśmy gotowi do podpisania umów z pozostałymi świadczeniodawcami; muszą oni jednak pamiętać, że zmieniły się okoliczności prawne _ - powiedział Dariusz Zieliński z podkarpackiego oddziału NFZ. Przypomniał, że _ oferta złożona przez NFZ była aktualna do północy _. Jego zdaniem, nie można wykluczyć, że świadczeniodawcy, którzy po tym terminie zdecydują się na podpisanie umów _ będą musieli złożyć pełny wniosek na zawarcie umowy _.

W województwie *pomorskim *podpisanych zostało około 70 procent umów na świadczenie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) od 2 stycznia 2015 roku. Według szacunków, opiekę ma zapewnionych ok. 75 proc. mieszkańców Pomorza.

Według informacji podanej na stronie gdańskiego NFZ, POZ udzielana będzie w 320 miejscach na terenie Pomorskiego; w 149 miejscach nie będzie udzielana podstawowa opieka zdrowotna, głównie w powiatach wejherowskim, gdańskim, bytowskim i słupskim oraz w Gdańsku i w Gdyni. Listy przechodni - zarówno tych, które od 2 stycznia będą działały, jak i tych, które nie będą przyjmować pacjentów opublikowane są na stronie pomorskiego NFZ (http://www.nfz-gdansk.pl/)

Pomorski oddział NFZ podpisał aneksy z 204 świadczeniodawcami spośród 297, którzy zapewniali POZ w ubiegłym roku. Wszystkie aneksy zostały podpisane do końca ubiegłego roku; w sylwestra Fundusz dyżurował do północy; Fundusz pełni też dyżur w czwartek, od 9 do 20.

Jan Tumasz, przewodniczący Pomorskiego Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia (należącego do federacji Porozumienie Zielonogórskie), poinformował że aneksów do umów z NFZ nie podpisało około 140 podmiotów świadczących POZ, głównie z Trójmiasta, Wejherowa, Lęborka, Bytowa i Miastka. Przyznał, że około 10 podmiotów, głównie zarządzanych przez lokalne samorządy, zdecydowało się podpisać aneksy.

Łódzki NFZ podpisał umowy z 77 proc. gabinetów POZ w regionie. Pozwoli to na zapewnienie opieki dla 83 proc. pacjentów - poinformowała dziś wieczorem rzeczniczka Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Anna Leder.

Według aktualizowanej na bieżąco listy zamieszczonej na stronie www.nfz-lodz.pl, od 2 stycznia otwartych zostanie 529 gabinetów podstawowej opieki zdrowotnej POZ w Łódzkiem. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami prezesa Porozumienia Łódzkiego (należącego do PZ) Jarosława Krawczyka, po Nowym Roku w regionie łódzkim zamkniętych miało być 199 gabinetów POZ. W środę o godz. 17 NFZ podał, że takich placówek będzie 114.

Największe problemy z uzyskaniem porady POZ mogą wystąpić w powiatach: wieluńskim, łęczyckim, piotrkowskim i tomaszowskim. W powiatach radomszczańskim, łęczyckim, piotrkowskim, tomaszowskim, wieluńskim, gdzie - zwłaszcza w mniejszych ośrodkach - mogą wystąpić problemy z dostępem do lekarzy POZ, szpitalne izby przyjęć i SOR-y są przygotowane do przyjęcia dodatkowych chorych, ale tylko tych, którzy zapisani są do zamkniętych gabinetów POZ. W Łodzi czynnych będzie ponad 80 proc. gabinetów - około 20 w każdej dzielnicy miasta.

Mazowsze, Małopolska i Świętokrzyskiem umowy ma większość

Na *Mazowszu *do godz. 15 świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej zostały zabezpieczone dla 85 proc. ludności. W Warszawie wszystkie funkcjonujące dotychczas gabinety lekarskie podstawowej opieki zdrowotnej będą po 1 stycznia otwarte.

Większość umów podpisano już w Małopolsce. Rzeczniczka Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Joanna Pulchna poinformowała w środowy wieczór, że aneksy od lekarzy POZ nadal spływają - do godz. 19.30 dotarło ich 427 - na 469 umów. Cześć z nich to umowy od lekarzy zrzeszonych w Porozumieniu Zielonogórskim; w Małopolsce jest to 107 świadczeniodawców POZ.

Zdecydowana większość umów została podpisana w województwie świętokrzyskim. Do godz. 16 nie zrobiło tego 13 z 183 gabinetów lekarzy POZ. Tuż przed północą oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w Kielcach poinformował, że prawdopodobnie umowy podpisały wszystkie placówki. Rzeczniczka świętokrzyskiego oddziału NFZ Beata Szczepanek zastrzega jednak, że część informacji o aneksowaniu umów na kolejny rok świadczeniodawcy przesłali do kieleckiego biura Funduszu faksem. Oryginały umów będą wysłane pocztą, muszą bowiem zostać zweryfikowane.

Infolinie dla pacjentów

Oddziały wojewódzkie NFZ uruchomiły dla pacjentów całodobowe numery telefonów, pod którymi można uzyskać informacje, gdzie po 1 stycznia szukać pomocy medycznej w razie choroby. Niektóre numery telefonów będą czynne od godziny 8 w Nowy Rok. Telefony do oddziałów:

* dolnośląskiego: 800 804 001;
* lubelskiego: 800 804 003;
* lubuskiego: (68) 328 77 77;
* łódzkiego:(42) 275 40 30;
* małopolskiego: 800 007 797;
* mazowieckiego:(22) 456 74 01;
* opolskiego: (77) 549 53 10;
* podkarpackiego: 800 804 009;
* podlaskiego: (85) 745 95 00;
* pomorskiego: 800 007 796;
* świętokrzyskiego: 800 060 213;
* warmińsko-mazurskiego: 800 133 773.

Fundusz informuje ponadto, że pacjent, którego lekarz rodzinny zamknie gabinet po Nowym Roku, może skorzystać z innych przychodni dostępnych w pobliżu miejsca zamieszkania. Adresy poradni POZ, które po 1 stycznia będą przyjmować pacjentów, także są dostępne na stronach oddziałów NFZ. Znaleźć tam można także adresy i numery telefonów szpitalnych oddziałów ratunkowych i izb przyjęć oraz punktów nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej, w których pacjenci uzyskają pomoc w zastępstwie lekarza rodzinnego.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: pakiet onkologiczno-kolejkowy, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz