Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gdzie szukać pieniędzy dla firmy? Dotacja, crowdfunding, kredyt

4
Podziel się:

Z małą firmą jest jak z rodziną - z roku na rok wydatków jest coraz więcej, podobnie jak planów na przyszłość. Jak w małej firmie znaleźć pieniądze na rozwój, podwyżki dla nas samych i pracowników jak i realizację nowych, czasem innowacyjnych pomysłów? Jest na to kilka sposobów.

Gdzie szukać pieniędzy dla firmy? Dotacja, crowdfunding, kredyt
(BARTOSZ KRUPA/EAST NEWS)

Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mamy w Polsce między 1,7 mln a 2,3 mln aktywnych przedsiębiorstw. Z czego większość – bo około 2 mln – są to mikro firmy. Czyli jednoosobowe działalności gospodarcze albo przedsiębiorstwa zatrudniające do 10 osób. Małych, które dają pracę mniej niż 50 zatrudnionym, jest niecałe 120 tys., a średnich – z maksymalnie 250-osobową załogą – nieco ponad 17 tys.

PARP i hojni internauci

Każdy przedsiębiorca - niezależnie od wielkości firmy wie, że prowadząc działalność musimy zainwestować w środki trwałe, czyli np. w samochód, komputer, urządzenia i maszyny. Kupić licencje na oprogramowanie. Wyposażyć biuro i regulować rachunki za czynsz, media oraz usługi telekomunikacyjne. Do tego dochodzą pensje pracowników oraz składki na ZUS i podatki. No i wydatki na reklamę. I jeszcze środki na outsourcing – dla firm zewnętrznych takich jak księgowość, która będzie nas rozliczać. Jak na to wszystko znaleźć pieniądze, jeśli dodatkowo chcemy rozwijać firmę, mamy pomysł na nowy, czasem innowacyjny produkt?

Jeśli nie posiadamy oszczędności, możemy poszukać wspólnika z kapitałem bądź nawet kilku anonimowych, którzy za pośrednictwem zrzutki w internecie (crowdfunding) pomogą nam uzbierać potrzebną sumę. Tu ważny jest dobry pomysł i coś co skusi potencjalnych darczyńców, np. zapewni udział w przyszłych zyskach.

Najpopularniejszym portalem w Polsce, który może zapewnić finansowanie firmy, która ma nowe, niebanalne pomysły jest serwis polakpotrafi.pl. Pieniędzy można również poszukać na GetFunded.pl – miejscu spotkań startupowców z inwestorami. Tak samo działa platforma Beesfund, gdzie można albo zainwestować pieniądze w cudzy projekt, albo samemu poszukać dofinansowania.

Dotację na rozwinięcie działalności można również znaleźć w inkubatorach przedsiębiorczości. Tu na nowy projekt możemy otrzymać nawet kilkaset tysięcy złotych. To oferta dla fanów innowacji i przedsiębiorstw, które mają pomysł jak zainwestować w swój rozwój.

Jednym z organizatorów takiego programu jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, która prowadzi program pt. ScaleUp - to tam trzeba aplikować o pieniądze.

Pieniądze to nie wszystko. Ważne są dodatki

Zdobycie jakiejkolwiek dotacji wymaga od firmy nie lada wysiłku i czasu. Jeśli nie chcemy czekać wiele miesięcy na rozstrzygnięcie konkursów albo łaskę internautów, najprościej jest sięgnąć po ofertę banku. Wbrew pozorom kredyt firmowy nie jest dziś drogi i można go otrzymać bardzo szybko. Idea Bank, który obsługuje już 300 tysięcy firm w Polsce, zapewnia, że umowę wraz pieniędzmi można załatwić w 24 godziny.

Jak to wygląda w poszczególnych bankach? Zakładamy, że potrzebujemy pilnie 50 tys. zł? O tym na jakich warunkach można otrzymać taki kredyt sprawdziliśmy, posługując się rankingiem przygotowywanym przez totalmoney.pl oraz ofertą ze stron internetowych banków.

Najważniejszy dla firmy - niezależnie od jej wielkości - jest kredyt obrotowy. To on zapewnia szybki dostęp do gotówki, która będzie dostępna na naszym koncie. Maksymalna kwota takiego zobowiązania często ustalana jest indywidualnie.

Bank Zachodni WBK oferuje aż 2 mln zł, Idea Bank 1 mln zł, a Millennium zaledwie 150 tys. zł. Prowizja? Bardzo często również ustalana jest indywidualnie - m.in Idea Bank. W przypadku Alior Banku, czy Raiffeisen Polbanku to nawet 2,5 proc.

Znacznie hojniejsze są banki w przypadku kredytów inwestycyjnych, które możemy przeznaczyć na zakup maszyn, urządzeń, nieruchomości. Tu kwota dofinansowania może wynieść nawet 4 mln zł (mBank), a 3 mln zł to propozycja Idea Banku. Najmniej hojny jest Bank Pekao - 300 tysięcy złotych, a do tego 3 procentowa prowizja.

No właśnie - co do prowizji. Bardzo często jest ona ustalana indywidualnie (Idea Bank). W PKO Banku Polskim wyniesie na 1,5 proc., a w Raiffeisen Polbanku 2-2,5 proc. Przy kredycie rzędu kilkuset tysięcy złotych - ma to ogromne znaczenie.

Oprocentowanie? Co bank to inna historia. Najczęściej jest to oprocentowanie zmienne, uzupełniane o stawkę WIBOR. Realnie ok. 5.49-5.99 proc (BGŻ BNP PARIBAS), ale można znaleźć też propozycję Idea Banku - 4,25 proc.

Poza wspomnianym kredytem obrotowym i inwestycyjnym, banki proponują też dodatkowe środki nie tylko w standardowych ofertach kredytowych.

Idea Bank, przy wsparciu Banku Gospodarstwa Krajowego oferuje kredyt z dotacją do 70% wydatków kwalifikowanych inwestycji na innowacje technologiczne. Prowizja za udzielenie takiego kredytu wynosi 0 proc., a oprocentowanie zaczyna się od 5,25 proc.
Idea Bank firmom, które otrzymają kredyt, oferuje również dodatkowe benefity niematerialne, za które normalnie trzeba słono zapłacić.

To dostęp do darmowego biura wyposażonego w najnowocześniejszy sprzęt niezbędny do pracy w kilku największych miastach w Polsce. Wystarczy mieć ze sobą swój laptop. Do tego przedsiębiorcy mają również dostęp do mobilnych wpłatomatów - dzięki temu nie muszą sami wozić utargu firmowego do banku, czy Idea Cloud. Ta ostatnia usługa to m.in. mobilny sejf, w którym - podobnie jak w banku - można przechowywać bezpiecznie wszystkie najważniejsze dokumenty firmowe.

I co najważniejsze - większość banków udziela kredytów dla firm nie na podstawie zaświadczeń z Urzędu Skarbowego czy ZUS. Wystarczy zestawienie transakcji z ostatniego roku czy półrocza z bankowego konta. We wspomnianym Idea Banku jest to o tyle łatwe, że cała procedura kredytowa jest przez firmę załatwiana przez internet - za pośrednictwem dedykowanej strony internetowej.

Partnerem publikacji jest Idea Bank

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
krtawaciarz
6 lat temu
Jakieś kpiny .Ludzie mają miliardy swoich środków na inwestycje tylko w co zainwestować jak znajomości nie masz ? Produkcję ? Czego ? Kto bez znajomości to od ciebie kupi ? Handel ? Jak wyżej ! Jakieś pytania ?
Piotr123457
6 lat temu
Tak tylko wszystkie banki wymagaja zabezpieczenia hipotecznego lub na koncie wiec jak masz pieniadze to po co ci kredyt artykuł sponsorowany i stronniczy
robert
6 lat temu
ALIOR mojajcie duzym lukiem jak nie chcecie miec problemow
Zbych
6 lat temu
Tyle tych banków teraz na rynku, że nie wiadomo, na co się zdecydować. Załatwiałem kredyt inwestycyjny, ale przez Galerię Finansową z Wawy. Powiedzieli o razu, jakie dokumenty przygotować i więcej się niczym nie martwiłem. Wybrali mi najkorzystniejszą ofertę na przyzwoitych warunkach, a ja tylko przyjechałem i podpisałem bez stania w kolejkach i tracenia czasu.