Notowania

general motors
18.02.2017 10:36

Opel na sprzedaż. General Motors i PSA wyceniają firmę na dwa miliardy dolarów

Rozmowy między amerykańskim General Motors a francuskim PSA są coraz bardziej zaawansowane, a wstępna wycena Opla sięgnęła 2 mld dolarów - pisze Bloomberg powołując się na źródła zbliżone do sprawy. Agencja podaje, że negocjacje idą szybko, a koncerny mogą dogadać się już pod koniec przyszłego tygodnia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AFP/EAST NEWS)

Rozmowy między amerykańskim General Motors a francuskim PSA są coraz bardziej zaawansowane, a wstępna wycena Opla, który miałby trafić w ręce Francuzów, sięgnęła 2 mld dolarów - pisze Bloomberg powołując się na źródła zbliżone do sprawy. Agencja podaje, że negocjacje idą szybko, a koncerny mogą dogadać się już pod koniec przyszłego tygodnia.

Prawdopodobnym terminem jest najbliższy czwartek, kiedy to PSA poda pełny raport finansowy za 2016 rok. Negocjacje mogą się jednak przedłużyć ze względu na złożoność potencjalnej transakcji.

Opel zatrudnia w Europie 34,5 tys. pracowników, z czego prawie połowę w Niemczech. Oprócz tego, spółka ma jeszcze zakłady w Polsce, Austrii, Hiszpanii, na Węgrzech i w Wielkiej Brytanii (tam funkcjonuje pod marką Vauxhall).

14 lutego koncern PSA, który jest właścicielem marek Peugeot i Citroen, poinformował, że nie wyklucza możliwości odkupienia Opla od General Motors. Agencja Associated Press pisała wtedy, że utrzymywanie Opla przynosi GM straty - w zeszłym roku było to 257 mln dolarów. Z kolei PSA po przejęciu stałby się drugim po Volkswagenie największym koncernem motoryzacyjnym w Europie.

W piątek związki zawodowe Opla w Europie poinformowały, że są gotowe do rozmów z potencjalnym nowym właścicielem. Związkowcy oczekują jednak gwarancji, że w przypadku sprzedaży firmy w mocy pozostaną wszystkie obowiązujące umowy, szczególnie te dotyczące zatrudnienia i inwestycji w fabrykach Opla.

Głos zabrały też związki zawodowe z fabryk Opla w Polsce, które zatrudniają w sumie 4,1 tys. osób. Również one potwierdziły gotowość do rozmów, a związkowcy z Sierpnia 80 dodatkowo wyrazili sprzeciw i oburzenie wobec faktu, że o potencjalnej zmianie właściciela dowiedzieli się z mediów.

Tagi: general motors, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-02-2017

MYV6opel był złomem teraz będzie trupem

18-02-2017

TomasWiększość Polaków jak by mogła kupić Polski samochód marki opel to by kupiła zamiast kupować np VW ,trzeba kupić ta markę . Zamiast rozdawać pieniądze … Czytaj całość

18-02-2017

AaGdzie jest minister morawiecki i czemu jego plan nie uwzględnia zakupu Opla i jego modernizacji w celu produkcji samochód elektrycznych. Wszystko … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (68)