Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Opel na sprzedaż. General Motors i PSA wyceniają firmę na dwa miliardy dolarów

Opel na sprzedaż. General Motors i PSA wyceniają firmę na dwa miliardy dolarów

Fot. AFP/EAST NEWS

Rozmowy między amerykańskim General Motors a francuskim PSA są coraz bardziej zaawansowane, a wstępna wycena Opla, który miałby trafić w ręce Francuzów, sięgnęła 2 mld dolarów - pisze Bloomberg powołując się na źródła zbliżone do sprawy. Agencja podaje, że negocjacje idą szybko, a koncerny mogą dogadać się już pod koniec przyszłego tygodnia.

Prawdopodobnym terminem jest najbliższy czwartek, kiedy to PSA poda pełny raport finansowy za 2016 rok. Negocjacje mogą się jednak przedłużyć ze względu na złożoność potencjalnej transakcji.

Opel zatrudnia w Europie 34,5 tys. pracowników, z czego prawie połowę w Niemczech. Oprócz tego, spółka ma jeszcze zakłady w Polsce, Austrii, Hiszpanii, na Węgrzech i w Wielkiej Brytanii (tam funkcjonuje pod marką Vauxhall).

14 lutego koncern PSA, który jest właścicielem marek Peugeot i Citroen, poinformował, że nie wyklucza możliwości odkupienia Opla od General Motors. Agencja Associated Press pisała wtedy, że utrzymywanie Opla przynosi GM straty - w zeszłym roku było to 257 mln dolarów. Z kolei PSA po przejęciu stałby się drugim po Volkswagenie największym koncernem motoryzacyjnym w Europie.

W piątek związki zawodowe Opla w Europie poinformowały, że są gotowe do rozmów z potencjalnym nowym właścicielem. Związkowcy oczekują jednak gwarancji, że w przypadku sprzedaży firmy w mocy pozostaną wszystkie obowiązujące umowy, szczególnie te dotyczące zatrudnienia i inwestycji w fabrykach Opla.

Głos zabrały też związki zawodowe z fabryk Opla w Polsce, które zatrudniają w sumie 4,1 tys. osób. Również one potwierdziły gotowość do rozmów, a związkowcy z Sierpnia 80 dodatkowo wyrazili sprzeciw i oburzenie wobec faktu, że o potencjalnej zmianie właściciela dowiedzieli się z mediów.

Czytaj także
Polecane galerie
wiesio
2017-02-20 09:43
2 mld dolarow... tyle co dostal twórca minecrafta od microsoftu za prawa do swojej gry...
Wrocławianin
2017-02-20 06:36
Uchuchu niemiaszki wyprzedają narodowy majątek. Merkel ładnie ich urządziła. Program uchodźca+ pogrąża Niemcy.
gosc
2017-02-20 01:27
2 miliardy to raczej nie duzo za tyle fabryk, 35 tys wyszkolonych roboli i ponad milion samochodow sprzedazy w 15 rodzajach.
Pokaż wszystkie komentarze (68)