Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

General Motors stracił fabrykę w Wenezueli. Państwo przejęło zakład

18
Podziel się:

Wenezuelska filia koncernu samochodowego General Motors poinformowała o wstrzymaniu działalności, po tym jak władze nieoczekiwanie przejęły jedną z jej fabryk uniemożliwiając produkcję.

General Motors stracił fabrykę w Wenezueli. Państwo przejęło zakład
(PAP/EPA)

Skonfiskowane zostało też mienie zakładów, w tym samochody.

To efekt środowych zamieszek, kiedy to dziesiątki tysięcy demonstrantów wyszły na ulice miast Wenezueli, aby zaprotestować przeciwko rządom prezydenta Nicolasa Maduro. Ludzie domagali się nowych wyborów prezydenckich i uwolnienia przeciwników politycznych.

General Motors opisało przejęcie jako "nielegalne zajęcie majątku" i "totalny brak szacunku" dla prawa własności. Wenezuelski oddział GM działa od 70 lat i zatrudnia 2,7 tys. pracowników.

Ostatni kryzys spowodował Sąd Najwyższy Wenezueli, który postanowił przejąć władzę z rąk kontrolowanego przez opozycję parlamentu. Po 3 dniach wycofał się z tego zamiaru, ale nie zapobiegło to nowej fali gwałtownych protestów.

Wenezuela, posiadająca jedne z największych złóż ropy naftowej na świecie, już od kilku lat boryka się z pogłębiającym się kryzysem gospodarczym. Inflacja bije światowe rekordy (w tym roku według ocen MFW przekroczy 700 proc.), występują dotkliwe braki podstawowych towarów, szerzy się przestępczość.

Kolejne wybory mają odbyć się w roku 2019, ale opozycja twierdzi, że kraj już stoi na skraju przepaści.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(18)
sdasda
6 lat temu
Chyba pora na wojenkę?
hehe
6 lat temu
DOBRZE ŻE MY MAMY KAPITALIZM I PO 90 ROKU ODDALIŚMY OBCYM KORPORACJOM CAŁY PRZEMYSŁ. DLATEGO DZIŚ JESTEŚMY TAKĄ POTĘGĄ, A ŚREDNIA PENSJA TO PRAWIE 1000 EURO NA RĘKĘ.
WL
6 lat temu
To tak jak w Polsce...Urząd miasta potrafi zwiększyć koszt użytkowania wieczystego o 1000%, wzrost ze 100zł do 1000zł rocznie po czym w kolejnym roku kolejny wzrost z 1000zł do 2500zł...i to za garaż na działce 17m2..Dla mnie to jest BRAK POSZANOWANIA WŁĄSNOŚCI PRYWATNEJ w nwjczystszej formie.... Sądzenie się jest bezcelowe bo sądy są stronnicze. Efekt jest taki, że Państwo to bezduszny złodziej który wykorzystuje przepisy do tego aby okradać obywateli.
ROSHFOR
6 lat temu
Znaczy .... ludzie nie lubią rządu (protestujący znaczy) więc rząd zabrał fabrykę amerykanom....? Aha znaczy Majdan.
Leon Z
6 lat temu
Socjalizm i wszystko jasne...