Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
General Motors stracił fabrykę w Wenezueli. Państwo przejęło zakład

General Motors stracił fabrykę w Wenezueli. Państwo przejęło zakład

Fot. PAP/EPA

Wenezuelska filia koncernu samochodowego General Motors poinformowała o wstrzymaniu działalności, po tym jak władze nieoczekiwanie przejęły jedną z jej fabryk uniemożliwiając produkcję. Skonfiskowane zostało też mienie zakładów, w tym samochody.

To efekt środowych zamieszek, kiedy to dziesiątki tysięcy demonstrantów wyszły na ulice miast Wenezueli, aby zaprotestować przeciwko rządom prezydenta Nicolasa Maduro. Ludzie domagali się nowych wyborów prezydenckich i uwolnienia przeciwników politycznych.

General Motors opisało przejęcie jako "nielegalne zajęcie majątku" i "totalny brak szacunku" dla prawa własności. Wenezuelski oddział GM działa od 70 lat i zatrudnia 2,7 tys. pracowników.

Ostatni kryzys spowodował Sąd Najwyższy Wenezueli, który postanowił przejąć władzę z rąk kontrolowanego przez opozycję parlamentu. Po 3 dniach wycofał się z tego zamiaru, ale nie zapobiegło to nowej fali gwałtownych protestów.

Wenezuela, posiadająca jedne z największych złóż ropy naftowej na świecie, już od kilku lat boryka się z pogłębiającym się kryzysem gospodarczym. Inflacja bije światowe rekordy (w tym roku według ocen MFW przekroczy 700 proc.), występują dotkliwe braki podstawowych towarów, szerzy się przestępczość.

Kolejne wybory mają odbyć się w roku 2019, ale opozycja twierdzi, że kraj już stoi na skraju przepaści.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
sdasda
2017-05-07 10:33
Chyba pora na wojenkę?
hehe
2017-04-22 11:06
DOBRZE ŻE MY MAMY KAPITALIZM I PO 90 ROKU ODDALIŚMY OBCYM KORPORACJOM CAŁY PRZEMYSŁ. DLATEGO DZIŚ JESTEŚMY TAKĄ POTĘGĄ, A ŚREDNIA PENSJA TO PRAWIE 1000 EURO NA RĘKĘ.
WL
2017-04-22 10:19
To tak jak w Polsce...Urząd miasta potrafi zwiększyć koszt użytkowania wieczystego o 1000%, wzrost ze 100zł do 1000zł rocznie po czym w kolejnym roku kolejny wzrost z 1000zł do 2500zł...i to za garaż na działce 17m2..Dla mnie to jest BRAK POSZANOWANIA WŁĄSNOŚCI PRYWATNEJ w nwjczystszej formie....
Sądzenie się jest bezcelowe bo sądy są stronnicze. Efekt jest taki, że Państwo to bezduszny złodziej który wykorzystuje przepisy do tego aby okradać obywateli.
Pokaż wszystkie komentarze (18)