Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Gaz z węgla. Kopalnie i elektrownie biorą się wspólnie do pracy

Gaz z węgla. Kopalnie i elektrownie biorą się wspólnie do pracy

O planach zgazowania węgla mówi się od lat. Teraz państwowe giganty ruszyły do pracy Fot. Magnascan/Pixabay.com/CCO
O planach zgazowania węgla mówi się od lat. Teraz państwowe giganty ruszyły do pracy

Plany wykorzystania pokładów metanu z kopalń od lat odsuwane były na później. Aż do teraz. Państwowi giganci podpisali list intencyjny w sprawie rozwoju programu Geo-Metan.

- Metan z pokładów węgla może stać się ważnym elementem bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Jednocześnie odmetanowanie kopalń znacznie poprawi bezpieczeństwo pracy górników i może przyspieszyć tempo wydobycia węgla - powiedział Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

Współpraca czterech państwowych gigantów: PGNiG, Polska Grupa Górnicza, JSW i Tauron ma umożliwić przeprowadzenie prac poszukiwawczych i wydobywczych metanu na terenach górniczych, na których planowane jest wydobycie węgla.

PGNiG razem z Państwowym Instytutem Geologicznym - Państwowym Instytutem Badawczym prowadzi już testowe wydobycie metanu z pokładów węgla w Gilowicach. W ciągu trwającej od lutego 2017 r. próbnej produkcji uzyskano blisko 900 tys. m3 gazu ziemnego o wysokiej zawartości metanu.

Gazu będzie na dziesięć lat

Według szacunków PIG-PIB "wydobywalne" zasoby metanu w złożach węgla na terenie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego wynoszą ok. 170 mld m. sześc. Polska zużywa rocznie około 15 mld m. sześc. gazu ziemnego. Teoretycznie pozwoliłyby więc na ponad 10 lat zapewnić dostawy całej gospodarce.

- Grupa Tauron posiadająca trzy własne kopalnie węgla kamiennego jest naturalnie zainteresowana rozwijaniem innowacyjnych technologii pozyskiwania metanu z pokładów węgla połączonego z odmetanowaniem kopalń - zauważa Filip Grzegorczyk, prezes Taurona.

Przed Tauron Polska dwa ważne wyzwania. Jak sobie z nimi radzi?

 

 

Dodał, że rozwijanie krajowych technologii związanych z górnictwem, wpisuje się w "Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" obecnego premiera Mateusza Morawieckiego.

- Wdrażanie tego typu innowacji wynika z naszej polityki poprawiania bezpieczeństwa pracowników i podnoszenia efektywności pracy naszych kopalń - powiedział Grzegorczyk.

Odmetanowaniem złóż węgla zainteresowane są także PGG i JSW.

- Obecnie pozyskiwany metan wykorzystywany jest jako źródło energii w instalacjach ciepłowniczych oraz kogeneracyjnych dla skojarzonej produkcji energii elektrycznej i ciepła w silnikach gazowych. PGG w ramach dalszej współpracy zainteresowana jest również wzrostem efektywności odmetanowania poprzez zastosowanie technologii wiercenia otworów kierunkowych, wykonywanych z wyrobisk dołowych nad planowane rejony eksploatacyjne - powiedział Tomasz Rogala, prezes PGG.

- Grupa JSW stawia na proekologiczne rozwiązania, dlatego chcemy maksymalnie zwiększać wykorzystanie metanu w trakcie robót górniczych. W naszej strategii do roku 2030 planujemy szereg inwestycji związanych z jego gospodarczym wykorzystaniem, dzięki którym zwiększymy produkcję energii elektrycznej przez silniki gazowe z obecnych 90 tys. MWh do 490 tys. MWh po roku 2022 - wskazał Daniel Ozon, prezes JSW.


energetyka, górnictwo, metan, pgn, jsw, tpe, pgg
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Ferrari
2018-01-25 07:58
Nie trzaskać dziobami tylko do roboty pokażcie co potraficie ocenimy po efektach.Pokażcie Polakom że mogą żyć taniej.Ja chętnie poczekam na efekty i niższe rachunki.
górnik z kopalni Bytom .....
2018-01-22 21:25
no tak, znaleźli sie koniunkturalne cwaniaczki to co łatwo wyrwać z węgla A CO ZGAZOWANIEM WĘGLA WEWNĄTRZ ? TU JUZ ICH NIEMA, A CHODZI O BILIONY ZŁOTYCH Z GAZU OTRZYMYWANEGO Z WĘGLA metodą szczelinowania i jak sie pysznią z tej złodziejskiej metody i prostej inwestycji. Myślą, ze naród durny nie wie jakie są nowoczesne metody gazyfikacji węgla, którego mamy gigantyczne zapasy
em.
2018-01-12 18:37
CZY UWAZACIE ZA NORMAAAAAAALNEEE ABY OPLATE ZA GAZ PLACIC NIE OD OSOB A ODDDDDDD METRAZU---TAK NAM ADMINISTRACJA ZROBILA CHYBA OD 2 LAT,,,,,ZERUJA NA OSOBACH SAMOTNYCH,,,,rece opadajaaaaaa
Pokaż wszystkie komentarze (11)