Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Energia geotermalna w Polsce. Może powstać sześć nowych geotermii

15
Podziel się:

Sześć nowych odwiertów geotermalnych służących do ogrzewania domów lub produkcji energii może powstać w Polsce w najbliższym czasie. Na odwierty badawcze Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył 200 mln zł.

Energia geotermalna w Polsce. Może powstać sześć nowych geotermii
(MICHAL ADAMOWSKI/REPORTER)
bFfDMCyd

Sześć nowych odwiertów geotermalnych służących do ogrzewania domów lub produkcji energii może powstać w Polsce w najbliższym czasie. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył na odwierty badawcze 200 mln zł.

O planach inwestycyjnych poinformowało kierownictwo NFOŚiGW w Zakopanem, podczas wyjazdu studyjnego do Geotermii Podhalańskiej, który odbył się we wtorek i środę.

- Musimy inwestować w takie źródła odnawialnej energii, które są akceptowalne przez społeczeństwo i odbierane pozytywnie. Taką energią jest geotermia - niewyczerpalne źródło energii, które nie ingeruje w krajobraz i przyrodę - powiedział wiceprezes Funduszu Artur Michalski.

bFfDMCyf

Nowe ciepłownie geotermalne, wzorowane na pionierskiej, ogrzewającej Zakopane od końca lat 90-tych, mają szansę powstać w Sieradzu, Kole, Koninie czy Sochaczewie. W Szaflarach, niedaleko istniejących odwiertów zasilających Geotermię Podhalańską, ma powstać odwiert o głębokości pięciu kilometrów. Eksperci spodziewają się, że woda w tym miejscu może mieć odpowiednie parametry do produkcji energii elektrycznej. Byłaby to pierwsza tego typu elektrownia w Polsce.

Jak zaznaczył Michalski, odwierty, które mają służyć poznaniu budowy geologicznej kraju, są w całości finansowane z budżetu państwa.

Z wiedzy ekspertów wynika, że źródła geotermalne występują w pasie od województwa zachodniopomorskiego po Zamojszczyznę.

Na eksploatację źródeł geotermalnych i wykorzystanie zasobów geotermalnych NFOŚiGW przeznaczył 500 mln zł. O te środki mogą starać się zarówno samorządy, jak i przedsiębiorcy. Nabór wniosków trwa do końca czerwca tego roku.

bFfDMCyl

Prezes Funduszu Kazimierz Kujda poinformował, że na odnawialne źródła energii oraz finansowanie wytwarzania źródeł geotermalnych w korelacji z rozbudową i modernizacją sieci ciepłowniczych jest 1,4 miliarda euro, czyli ponad 5 miliardów złotych, z funduszy unijnych. - Uważam, że potencjał wód geotermalnych w Polsce jest niewykorzystany i w tym względzie możemy wzorować się na Islandii. W najbliższych latach zrobimy duży postęp w tym zakresie - powiedział.

Inwestycje związane z ogrzewaniem wodami geotermalnymi w pierwszej kolejności mają być realizowane w miastach, gdzie jest gęsta zabudowa i gdzie istnieje już sieć ciepłownicza. Na obszarach wiejskich natomiast dochodzi problem budowy od podstaw sieci ciepłowniczych.

bFfDMCyG
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(15)
olek
5 lata temu
batrdzo dobre wiadomości to jest darmowe ciepło chcielibyśmy to ciepło i te odwierty w mieście zduńska wola -karsznice tylko jak to załatwić , budują nowe baseny i potrzebna jest geotermia by zmiejszyć koszty exsplatacji tych basenów a może i ogrzewania biednego miasta z słabymi zarobkami byłoby to dla większości mieszkańców wsparcie w utrzymaniu domowym .
ellllooo
5 lata temu
Ale tu PIStrolli ;)))))
Ula
5 lata temu
Rydzyk to wizjoner był pierwszy. Brawo a nie te lenie z opozycji.
bFfDMCyH
Asia
5 lata temu
Schetyna i Petru nawet o takim czymś nie pomyślą. Tylko atakują PiS. Paranoja
Oko
5 lata temu
W Poznaniu taki smog a nikt o tym nawet nie pomyślał. Skandal niby takie nowoczesne miasto