Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Minister Szyszko: "geotermia to nasza wielka szansa. Będzie wspierana przez rząd"

262
Podziel się:

Geotermia to nasza wielka szansa; przewyższa ona inne rodzaje energii odnawialnej, bo jest niezależna od wiatru czy słońca; geotermia ma swoje miejsce w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, co oznacza, że będzie wspierana przez rząd - deklaruje minister środowiska Jan Szyszko.

Minister Szyszko: "geotermia to nasza wielka szansa. Będzie wspierana przez rząd"
(PAP/Paweł Supernak)
bFfDFOZh

- Geotermia to nasza wielka szansa; przewyższa ona inne rodzaje energii odnawialnej, bo jest niezależna od wiatru czy słońca; geotermia ma swoje miejsce w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, co oznacza, że będzie wspierana przez rząd - deklaruje minister środowiska Jan Szyszko.

Szef resortu środowiska mówił w poniedziałek podczas konferencji "Geotermia impulsem rozwoju polskiej gospodarki", że polskie zasoby energetyczne są wyjątkowe na skalę europejską.

- Mamy unikatowe zasoby energetyczne. 90 proc. całych zasobów węgla kamiennego UE znajduje się w Polsce. Należy się z tego cieszyć, a nie martwić. Mamy jedną czwartą europejskich zasobów węgla brunatnego, przebogate zasoby gazu łupkowego - wymienił.

bFfDFOZj

Minister dodał, że oprócz konwencjonalnych zasobów energetycznych, Polska może też korzystać z bardzo bogatych zasobów energii odnawialnej, jaką jest geotermia.

- Według szkoły prof. Juliana Sokołowskiego, polskie zasoby geotermalne wielokrotnie przewyższają nasze potrzeby - podkreślił Szyszko.

Minister argumentował, że przewagą geotermii nad innymi rodzajami odnawialnych źródeł energii jest m.in. to, że nie jest ona zależna od warunków meteorologicznych, np. wiatru czy słońca. Jest ona też wydajna - zaznaczył.

Wskazał tu na przykład geotermii toruńskiej, gdzie zgodnie z obecnymi pozwoleniami można pobierać ponad 350 ton wody o temperaturze powyżej 60 stopni na godzinę.

bFfDFOZp

- Przy odpowiedniej liczbie odbiorców, jest to jeden z najtańszych rodzajów energii - podkreślił.

Szyszko wskazał, że geotermia ma swoje miejsce w rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR), co oznacza - jak podkreślił - że będzie wspierana przez rząd.

- To jest wielka nasza szansa. Będziemy realizować program rządu oparty o SOR. Oparty o własne zasoby energetyczne, o własne technologie, z poszanowaniem specyfiki naszego państwa. Geotermia będzie ważnym elementem - podsumował minister.

Zgodnie z przedstawioną na konferencji informacją, polskie zasoby geotermalne rozciągają się głównie w pasie zachodnim od Szczecina po Lublin. W centrum Polski występują udokumentowane złoża, gdzie temperatura wód jest wyższa niż 50 stopni Celsjusza. Z kolei na Dolnym Śląsku i na Podhalu temperatura wód sięga nawet 80-90 stopni Celsjusza.

bFfDFOZq
bFfDFOZK
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(262)
geolog
5 lata temu
Geotermia czyli nowe przekrety rydzyka
zigor
5 lata temu
No to woda będzie na kartki, jak ta ekipa zacznie pompować razem z ich ojcem Rydzem, żeby emerytki mógł ogrzewać.
48
5 lata temu
Z taką argumentacją to tak se myślę , że łby pospadają ... i to nie w przenośni ...!!!
bFfDFOZL
familia
5 lata temu
kasa na ry(d)zykowne biznesy niepokalnanego radyja. Pewno dyr i wycinkę sobie zorganizował na nowe inwestycje
Andreas1055
5 lata temu
Czyli ten pseudominister twierdzi że rząd będzie finansował prywatny biznes złodzieja z Torunia .
...
Następna strona