Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
GetBack ma nową ofertę. Obligatariusze mogą dostać więcej, ale potrzebny jest czas

GetBack ma nową ofertę. Obligatariusze mogą dostać więcej, ale potrzebny jest czas

Propozycje są coraz lepsze, ale całości środków ludzie już nie ma szans, żeby odzyskali Fot. money.pl
Propozycje są coraz lepsze, ale całości środków ludzie już nie ma szans, żeby odzyskali

Już nie 31 proc., ale 38 proc. pożyczonych kwot chce zwrócić obligatariuszom GetBack. Spółka przedstawiła nowe propozycje.

Już na wstępie najnowszej propozycji GetBack zastrzega, że ich treść nie była uzgadniana z wierzycielami zabezpieczonymi ani z radą wierzycieli. Nie wiadomo więc, czy będą pieniądze na takie zwroty, a nie inne.

Spółka proponuje teraz 38 proc., a nie 31 proc. jak w ofercie złożonej w sierpniu. Jeszcze w lipcu proponowała 27 proc., tyle że wtedy nie przewidziano redukcji zobowiązań zabezpieczonych.

Odsetki mają być umorzone, podobnie jak 37 proc. długu. Reszta, czyli 25 proc. długu miałaby być zamieniona na akcje po cenie emisyjnej 5 gr. Spłata miałaby nastąpić w szesnastu ratach.

Wiceminister zapowiada nowe przepisy. Powstaną definicje "piramidy finansowej" i "wielkiej afery gospodarczej"


 

Wierzyciele posiadający wierzytelności pokryte zabezpieczeniami na majątku spółki, którzy zgodziliby się na objęcie takich wierzytelności układem, zostaliby spłaceni w 52 proc., a nie w 47 proc., jak zakładał wcześniejszy plan. 23 proc. ich wierzytelności miałaby być umorzona, a reszta wypłacona w akcjach.

Plan przewiduje emisję nie mniej niż 11,15 mld oraz nie więcej niż 11,81 mld nowych akcji serii F. Obecnie kapitał dzieli się na 100 mln akcji. Obligatariusze w zamian za umorzenie objęliby więc 99,1 proc. kapitału spółki.

9 października ma odbyć się zgromadzenie wierzycieli GetBacku przesunięte przez sąd na zgromadzeniu w sierpniu. Spółka proponuje jednak przełożenie obrad na połowę grudnia. Twierdzi, że potrzebuje czas na odpowiedź na otrzymane trzy oferty zakupu aktywów. Transakcja stworzyłaby szanse na szybszą spłatę zobowiązań.

- Naszą rolą było doprowadzenie tego procesu do momentu, w którym rada wierzycieli będzie mogła przejrzeć i ocenić oferty zainteresowanych nabyciem majątku GetBack i cieszymy się, że udało nam się wywiązać z tego zobowiązania - podkreśla prezes Dąbrowski.

Według zapewnień, zakończenie i zamknięcie transakcji przewidywane jest do końca 2018 roku, choć termin ten może ulec przedłużeniu.

Zgromadzenie ma zdecydować o zawarciu układu. Obligatariusze zdecydują wtedy o wyborze jednej z trzech propozycji układowych. Kurator obligatariuszy GetBacku zakłada spłatę należności głównej dla tej grupy wierzycieli w 50,5 proc. Podobny poziom proponowała Rada Wierzycieli.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

obligatariusze, gbk, afera getback, propozycja spłaty
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
gość
2018-10-09 22:21
W oczach ludzi i tak zostaną oszustami.
Lord Bendix
2018-10-09 09:26
To w końcu długi trzeba spłacać, czy nie trzeba spłacać?
john
2018-10-09 08:48
Gdzie był KNF, Rada Nadzorcza i audytorzy ? Układ. A prezes liczył pensje, a nie dbał o firmę znajomym płacił obfite prowizje. Ile dzisiaj pobiera miesięcznie Zarząd za mamienie obietnicami bez pokrycia?
Pokaż wszystkie komentarze (7)