Notowania

Gigantyczne pieniądze dla Polski. Morawiecki podpisał umowę na miliard euro

Finansowanie w formie innowacyjnych obligacji hybrydowych jest gwarantowane przez Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS).

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrzej Hulimka/Reporter)
Mateusz Morawiecki podpisał z EBI umowę o kredyt w wysokości 1 mld euro na inwestycje w Polsce.

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) udzielił kredytów w wysokości prawie 1 mld euro na strategiczne inwestycje w sektorze energetyki i w sektorze naukowo-badawczym, podały Ministerstwo Rozwoju oraz Energa, która otrzymała 250 mln euro kredytu na modernizację i rozbudowę sieci dystrybucji energii elektrycznej w północnej i środkowej Polsce.

"Finansowanie w formie innowacyjnych obligacji hybrydowych jest gwarantowane przez Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS), główny element Planu Inwestycyjnego dla Europy (tzw. Planu Junckera). Dzięki kolejnym dwóm kredytom EBI Polska otrzyma 730 mln euro na finansowanie innowacji i prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez instytuty badawcze, uczelnie wyższe i przedsiębiorstwa. Te operacje EBI są pierwszymi w ramach nowego instrumentu finansowego InnovFin Science, który powstał dzięki wsparciu finansowemu Unii Europejskiej w ramach programu 'Horyzont 2020'" - czytamy w komunikacie.

"Inwestycje to jeden z filarów rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Chcemy maksymalnie wykorzystać dostępne źródła finansowania - zarówno na inwestycje małych i średnich firm, jak i duże przedsięwzięcia rządowe. Od półtora roku Ministerstwo Rozwoju koordynuje i monitoruje wdrażanie Planu Junckera w Polsce. Mamy efekty. Dane EBI wskazują, że Polska jest na 6. miejscu w UE, jeśli chodzi o wykorzystanie środków z tego źródła. Podpisana dzisiaj umowa jest trzecią dotyczącą wsparcia rządowego projektu inwestycyjnego. Wartość wszystkich trzech inwestycji - Energi, Tauronu i Przewozów Regionalnych, to 5,6 mld zł" - powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki, otwierając ceremonię podpisania umów na Forum Ekonomicznym w Krynicy.

Dodał, że nowe umowy, razem z 16 poprzednimi kredytami udzielonymi od 2004 r. na wsparcie projektów z obszaru nauki, rozwoju i innowacji, osiągnęły pułap łącznie 7 mld euro, "znacznie przyspieszając rozwój niemal każdej dyscypliny naukowej od technologii optyki kwantowej, poprzez badania nad strukturami kryształów, kończąc na technologii wielowiązkowego obrazowania holograficznego".

"Wspieranie konkurencyjnych i bezpiecznych dostaw energii jest jednym z priorytetów EBI, dlatego jesteśmy zadowoleni, że możemy finansować program modernizacji Energi, poprawi on bowiem niezawodność i jakość dostaw energii elektrycznej. Obligacje hybrydowe w ramach Planu Junckera po raz kolejny okazują się skutecznym sposobem innowacyjnego finansowania stymulującego inwestycje w sektorze energetycznym w Polsce" - powiedział wiceprezes EBI Vazil Hudák, odpowiedzialny za działalność banku w Polsce.

Wiceminister rozwoju Witold Słowik wskazał, że Polska chce zwiększyć wydatki na badania i rozwój do 2 proc. PKB z obecnego poziomu 1 proc. Celem jest zwiększenie innowacyjności polskich przedsiębiorstw.

Zobacz także: Najbogatszy minister. Analizujemy majątek Mateusza Morawieckiego

Tagi: kredyt dla polski, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-09-2017

logprzecież budżet jest szczelny miliardy wpływają szeroką rzeką a tu kabum wielki sukces miernota Morawiecka podpisała kolejny kredyt tylko po co?

06-09-2017

rfrfa czy Morawiecki ma sposob na spłate tej pozyczki inny niz wyciagniecie kasy z naszej kieszeni?

06-09-2017

murzyn114Ej p. morawiecki po co nam kredyty przecież jest tak dobrze pieniądze rozdajecie na prawo i lewo a jakby tak zakasać rękawy i zaoszczędzić obciąć w … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (881)