Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|

Gigantyczne pieniądze dla Polski. Morawiecki podpisał umowę na miliard euro

881
Podziel się:

Finansowanie w formie innowacyjnych obligacji hybrydowych jest gwarantowane przez Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS).

Mateusz Morawiecki podpisał z EBI umowę o kredyt w wysokości 1 mld euro na inwestycje w Polsce.
Mateusz Morawiecki podpisał z EBI umowę o kredyt w wysokości 1 mld euro na inwestycje w Polsce. (Andrzej Hulimka/Reporter)

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) udzielił kredytów w wysokości prawie 1 mld euro na strategiczne inwestycje w sektorze energetyki i w sektorze naukowo-badawczym, podały Ministerstwo Rozwoju oraz Energa, która otrzymała 250 mln euro kredytu na modernizację i rozbudowę sieci dystrybucji energii elektrycznej w północnej i środkowej Polsce.

"Finansowanie w formie innowacyjnych obligacji hybrydowych jest gwarantowane przez Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS), główny element Planu Inwestycyjnego dla Europy (tzw. Planu Junckera). Dzięki kolejnym dwóm kredytom EBI Polska otrzyma 730 mln euro na finansowanie innowacji i prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez instytuty badawcze, uczelnie wyższe i przedsiębiorstwa. Te operacje EBI są pierwszymi w ramach nowego instrumentu finansowego InnovFin Science, który powstał dzięki wsparciu finansowemu Unii Europejskiej w ramach programu 'Horyzont 2020'" - czytamy w komunikacie.

"Inwestycje to jeden z filarów rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Chcemy maksymalnie wykorzystać dostępne źródła finansowania - zarówno na inwestycje małych i średnich firm, jak i duże przedsięwzięcia rządowe. Od półtora roku Ministerstwo Rozwoju koordynuje i monitoruje wdrażanie Planu Junckera w Polsce. Mamy efekty. Dane EBI wskazują, że Polska jest na 6. miejscu w UE, jeśli chodzi o wykorzystanie środków z tego źródła. Podpisana dzisiaj umowa jest trzecią dotyczącą wsparcia rządowego projektu inwestycyjnego. Wartość wszystkich trzech inwestycji - Energi, Tauronu i Przewozów Regionalnych, to 5,6 mld zł" - powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki, otwierając ceremonię podpisania umów na Forum Ekonomicznym w Krynicy.

Dodał, że nowe umowy, razem z 16 poprzednimi kredytami udzielonymi od 2004 r. na wsparcie projektów z obszaru nauki, rozwoju i innowacji, osiągnęły pułap łącznie 7 mld euro, "znacznie przyspieszając rozwój niemal każdej dyscypliny naukowej od technologii optyki kwantowej, poprzez badania nad strukturami kryształów, kończąc na technologii wielowiązkowego obrazowania holograficznego".

"Wspieranie konkurencyjnych i bezpiecznych dostaw energii jest jednym z priorytetów EBI, dlatego jesteśmy zadowoleni, że możemy finansować program modernizacji Energi, poprawi on bowiem niezawodność i jakość dostaw energii elektrycznej. Obligacje hybrydowe w ramach Planu Junckera po raz kolejny okazują się skutecznym sposobem innowacyjnego finansowania stymulującego inwestycje w sektorze energetycznym w Polsce" - powiedział wiceprezes EBI Vazil Hudák, odpowiedzialny za działalność banku w Polsce.

Wiceminister rozwoju Witold Słowik wskazał, że Polska chce zwiększyć wydatki na badania i rozwój do 2 proc. PKB z obecnego poziomu 1 proc. Celem jest zwiększenie innowacyjności polskich przedsiębiorstw.

Zobacz także: Zobacz także: Najbogatszy minister. Analizujemy majątek Mateusza Morawieckiego
wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(881)
sdg
6 lat temu
Po to wsadzili starszego brata w wierze na stołek m. finansów a potem premiera aby takie ruchy uskuteczniał, zadłużyć Polske na maksa a potem goldman, morgan i reszta odbiorą sobie oczywiście w naturze. PO przy nich to małe piwo, teraz jeszcze rakiety patriot kupione za ciężkie i wielokrotnie przepłacone pieniądze, które mają być dostarczone w 2022 roku, kiedy nie ma nawet planów kierunków przebudowy polskich sił zbrojnych po tym roku. Nie ma planów rozwoju polskich sił zbrojnych od 2017 roku. To tak jakby kupić francuski TGV i postawić go na polskie tory. Gdzie to skończy pewnie gdzieś w magazynie, no ale liczy się że kaska wydana.
Łukasz
6 lat temu
Wzięli kredyt, a ja, ty i ty także będziemy go spłacać. A czy ja mogę wziąć kredyt na Kaczyńskiego albo na Morawieckiego czy kogokolwiek z PiSu? Chętnie bym wziął skromne kilka milionów a Kaczka niech spłaca.
Grzegorz_T
6 lat temu
Na "cgusteczkę" kredyt, gdy finanse są BARDZO DOBRE ..... Co jest grane ? Kto robi nas w jajo ? Jakie RSO ???
pikuś
6 lat temu
PO to Pomyleńcy co PIS robi oni krytykują a ten od reklamy sztucznych szczęk POwiedział w radiu że PIS to oszuści a kopaczka tak pięknie opowiadała o ziemi przekopanej w Smoleńsku WSTYD NA całą Polskę a więc schetyno piszę do ciebie Jeśli ktoś mówi zle o innych to dlatego że o sobie nie może powiedzieć nic dobrego
shark
6 lat temu
Cały czas plują na tą Unię ale jak ta Unia daje pieniążki to Morawiecki się cieszy. Ciekawe w której spółce będzie prezesem po swojej kadencji, pewnie w tej dla której załatwił najbardziej lukratywny kontrakt lub dofinansowanie.
...
Następna strona