Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Globalne ocieplenie. W życie wchodzi umowa klimatyczna z Paryża

8
Podziel się:

W piątek wchodzi w życie uzgodnione w Paryżu światowe porozumienie klimatyczne, które ma pomóc utrzymać wzrost globalnych temperatur poniżej 2 stopni Celsjusza w porównaniu z epoką przedindustrialną.

Globalne ocieplenie. W życie wchodzi umowa klimatyczna z Paryża
(why 137 / Flickr (CC BY 2.0))

Do tej pory uzgodnioną w grudniu 2015 roku umowę ratyfikowały 94 kraje, które tym samym zobowiązały się do redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Do wejścia w życie umowy potrzebna była ratyfikacja przez 55 krajów odpowiadających za 55 proc. światowych emisji. Porozumienie przypieczętowała potwierdzona miesiąc temu przez Parlament Europejski zgoda Unii Europejskiej, która odpowiada za ok. 12 proc. światowych emisji. 5 października listy ratyfikacyjne złożyła UE i osobno siedem europejskich krajów: Francja, Niemcy, Węgry, Austria, Portugalia, Słowacja i Malta.

Szybka ratyfikacja porozumienia paryskiego stała się kluczowa dla UE, gdy umowę zatwierdzili na początku września dwaj najwięksi emitenci gazów cieplarnianych na świecie - USA i Chiny.

Umowa wchodzi w życie przed rozpoczynającym się w najbliższy poniedziałek w marokańskim Marrakeszu kolejnym szczytem klimatycznym. W związku z tym będzie się tam mogło odbyć pierwsze posiedzenie stron, które zaakceptowały umowę, i zacznie się praca nad jej implementacją.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
lobo
8 lat temu
WIELE gatunków wspaniałych zwierząt jest zagrożonych wyginięciem. Wody słone się podnoszą i ocieplaja na skutek topnienia lodowców. Trzeba przejść na energię odnawialną ,ekologiczną, nowoczesny atom. Niestety zarówno w zatruwajacych powietrze Chinach ale także tu w Polsce (zacofany partia Jarosława Kaczyńskiego) chyba nie rozumieją tego.....
ROSHFOR
8 lat temu
a zaległe, niewliczone, zanieczyszczenia wprowadzone przez grupę VW ? Odliczą Niemcom?
Eye
8 lat temu
Wystarczy nie wycinać drzew lub zwiększyć ich ilość drzewa zamienią CO2 na tlen!!! ;) "naukowcy"!!!!!!!!!!
oko
8 lat temu
bajki o globalnym ociepleniu sa po to zeby wrpowadzic podatek od CO2 globalnie. Operacja ma ta byc pierwszym etapem budowania finansowania dla rzadu swiatowego. Kolejnym globalnie sciaganym podatkiem bedzie swaitowy podatek bankowy
Rhw
8 lat temu
[QUOTE] Globalne ocieplenie [/QUOTE] CO TO ZA DURNE STWIERDZENIE, KOMPLETNIE NIE LOGICZNE ! CO ZA NIEUKI PROPAGUJĄ TAKIE KRETYŃSKIE OKREŚLENIA ! SŁYSZĘ O TYM OCIEPLENIU JUŻ ZE 30-40LAT I CO ROKU CORAZ DROŻEJ PŁACE ZA OGRZEWANIE ! NIBY TO MA OCIEPLONY DOM Z NOWOCZESNYMI INSTALACJAMI A KOSZT OGRZEWANIA CO ROKU WIĘKSZY I WIĘKSZY ! PRZESTAŃCIE PROPAGOWAĆ TE KRETYŃSKIE Globalne ocieplenie !