Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Górnictwo w Polsce. "W Unii panuje antywęglowa histeria"

0
Podziel się:

-Nawet najlepsze chęci zreformowania górnictwa mogą zakończyć się fiaskiem, jeśli UE nie zmieni negatywnego nastawienia do węgla - uważają przedstawiciele Euracoal.

Górnictwo w Polsce. "W Unii panuje antywęglowa histeria"
(eyeweed/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))
bEDlXOrp

Nawet najlepsze chęci zreformowania górnictwa mogą zakończyć się fiaskiem, jeśli UE nie zmieni negatywnego nastawienia do węgla - uważają przedstawiciele Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego Euracoal, którzy w poniedziałek zebrali się w Katowicach.

W ich ocenie, w Europie panuje "antywęglowa histeria", a polityka stawiania kwestii klimatycznych nad gospodarczymi już obecnie fatalnie odbija się na sytuacji państw europejskich.

Stowarzyszenie Euracoal zrzesza 35 podmiotów z 20 krajów. Do Katowic przyjechali goście z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Czech i Hiszpanii, a więc zarówno z państw, które strukturalne przekształcenia w branży mają za sobą, jak i tych, które są w trakcie reform.

bEDlXOrr

Spotkanie zorganizowano na Śląsku, bo obecnie to tutaj mają miejsce największe przekształcenia w sektorze węglowym w Europie. W konferencji uczestniczyli wiceministrowie skarbu: pełnomocnik rządu ds. reformy górnictwa Wojciech Kowalczyk i Rafał Baniak, którzy opowiadali o polskich uwarunkowaniach.

Prezes Katowickiego Holdingu Węglowego Zygmunt Łukaszczyk, który od stycznia jest też szefem Euracoalu przypomniał, że podstawy współczesnej Europy zostały zbudowane na węglu i stali. - Dzisiaj musimy głośno mówić o gospodarce opartej na energii pochodzącej z węgla. Mamy do czynienia z dekarbonizacją w negatywnym tego słowa znaczeniu, jak również polityką niechęci do węgla - podkreślił.

Mercedes Martin Gonzalez z hiszpańskiego Narodowego Związku Firm Górniczych oceniła, że powinno się zmienić spojrzenie na sektor węglowy - trzeba jasno wskazywać, że daje on stabilność i bezpieczeństwo energetyczne, którego jej zdaniem nie zapewniają odnawialne źródła energii.

- Wydaje się, że w ciągu 50-60 lat nic się tutaj nie zmieni. Potrzebujemy węgla jako niezbędnego komponentu. Ważne też jest, że węgiel wpływa na ceny, gdyby go nie było, cena energii byłaby bardzo wysoka, europejska gospodarka stałaby się zupełnie niekonkurencyjna - przekonywała Hiszpanka.

bEDlXOrx

Prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej Janusz Olszowski podkreślił, że członkowie Euracoal muszą zdecydowanie przeciwstawić się "bardzo szkodliwej dla węgla polityce, jaka jest niestety kreowana w UE". W ocenie Olszowskiego w wyniku unijnych regulacji w złej sytuacji znalazło się górnictwo w Polsce, Czechach i Hiszpanii.

- My nasze górnictwo musimy naprawić i wszyscy o tym wiemy. Jednak nasze najlepsze chęci mogą być zniwelowane właśnie poprzez nieprzychylny nam system prawny (). Powiem wprost: węgiel jest w tej chwili paliwem bardzo silnie dyskryminowanym w Europie - powiedział Olszowski. Zaznaczył, że nie apeluje o specjalne wsparcie dla branży górniczej, ale o to, by węgiel był traktowany tak jak pozostałe nośniki energii.

Goście z zagranicy opowiadali o doświadczeniach z restrukturyzacji górnictwa w ich krajach. W ocenie Łukaszczyka żadnych z tych rozwiązań nie da się wprost przeszczepić na polski grunt - ze względu czas przeprowadzenia reform, mały obszar rozmieszczenia kopalń na Śląsku i obecne regulacje unijne.

Sekretarz generalny Euracoal Brian Ricketts przypomniał, że w szczytowym okresie restrukturyzacji Niemcy wydawali na różnie działania wspierające ten proces do 6 mld euro rocznie. Tymczasem 23 mld euro rocznie ten sam kraj wydaje dziś na dopłaty do energii odnawialnej - wskazał.

bEDlXOry

Łukaszczyk przekonywał, że czysta energia też może pochodzić z węgla, są odpowiednie technologie, które można wdrożyć. Według niego negatywne nastawienie do węgla to efekt nie tylko polityki unijnej, ale też wewnętrznej. Gazety pełne są publikacji na temat smogu, tymczasem nie mówi się o instalacji ekologicznych pieców - dowodził.

Szef Euracoal podkreślał, że restrukturyzacja górnictwa to proces długotrwały i powinien być realizowany w dialogu społecznym, przy stole, a nie na ulicach. Przypomniał, że problem dotyczy setek tysięcy osób - nie tylko górników i ich rodzin, ale przedstawicieli firm współpracujących z branżą węglową w całej Polsce.

Katowickie spotkanie ma zaowocować wspólną deklaracją członków Euracoal. - Jest w niej mowa o tym, by popatrzeć na węgiel z zupełnie innej strony, nie traktować go w kategoriach histerii antywęglowej, bo dziś obserwujemy taką histerię - mówił Łukaszczyk.

Uczestnicy konferencji - mówiąc o konieczności wspólnego działania - zauważyli, że nie nie dla wszystkich krajów UE węgiel jest jednakowo ważny. Dziś tylko w kilku państwach Wspólnoty - Polsce, Czechach, Bułgarii i Grecji - ponad 40 proc. energii wytwarza się z węgla. Podobny wskaźnik mają jeszcze Niemcy, które jednak prowadzą własną politykę energetyczną i przyszłość wiążą z energią z odnawialnych źródeł.

bEDlXOrz
Czytaj więcej w Money.pl
Powietrze w centrum uwagi Do konsultacji społecznych trafił projekt Krajowego Programu Ochrony Powietrza (KPOP) przygotowany przez Ministerstwo Środowiska.
Wspólna Polityka Energetyczna UE Bezpieczeństwo energetyczne i współpraca międzynarodowa w tym zakresie to jeden z głównych tematów podejmowanych przez Ministerstwo Gospodarki w ramach unijnych spotkań i konsultacji.
Sejm poparł przydomowe mikroelektrownie, ale nie zlikwidował patologii w energetyce Sejm odrzucił kontrowersyjną poprawkę Senatu podcinającą skrzydła energetyce obywatelskiej.
bEDlXOrS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)