Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bogate święta górników. Dostaną po 10 tys. złotych. Wypłaty ruszyły

132
Podziel się:

Ponad 235 tys. górniczych emerytów i rencistów otrzyma po 10 tys. zł w zamian za utracone prawo do bezpłatnego węgla. Górnicze spółki dostały już pieniądze z budżetu na wypłatę rekompensat.

Prawo do bezpłatnego węgla było elementem wynagrodzenia górników i świadczeniem dla emerytów i rencistów
Prawo do bezpłatnego węgla było elementem wynagrodzenia górników i świadczeniem dla emerytów i rencistów (Robert Frankinski/REPORTER/East News)
bEKtSQAB

Śląskie rodziny mogą liczyć na wypłaty jeszcze przed końcem roku.

Spółki węglowe weryfikują teraz wnioski pod kątem uprawnień wnioskodawcy do otrzymania pieniędzy. Powinny one trafić do uprawnionych do końca roku. Rekompensaty otrzymają emeryci i renciści, którzy mieli ustalone prawo do deputatu (w naturze albo ekwiwalentu pieniężnego), a którym świadczenie zawiesiły spółki węglowe.

Deputat prawem górnika

Prawo do bezpłatnego węgla przez lata było stałym elementem wynagrodzenia czynnych górników, ale też świadczeniem dla emerytów i rencistów wpisanym do umowy o pracę. Traktowane było jako rodzaj zobowiązania państwa wobec pracowników kopalń.

bEKtSQAD

Problemy z emeryckimi deputatami rozpoczęły się w 2012 r., kiedy szukające oszczędności spółki węglowe zaczęły wypowiadać prawo do deputatu węglowego dla emerytów i rencistów. W efekcie ci emeryci, wobec których zobowiązania przejęło państwo, nadal dostają deputat w postaci ekwiwalentu pieniężnego, a ci, którzy powinni otrzymywać świadczenia od spółek węglowych, zostali go pozbawieni.

Czytaj więcej:

W październiku zaczęła obowiązywać ustawa o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla, która umożliwiła 235 tys. górniczych emerytów i rencistów wystąpić o rekompensatę w wysokości 10 tys. zł. Termin składania wniosków upłynął 18 listopada, a wypłata środków nastąpi do końca roku (choć Ministerstwo Energii miało nadzieję, że pierwsi uprawnieni otrzymają przelewy jeszcze przed przypadającą 4 grudnia Barbórką).

bEKtSQAJ

Przedsiębiorstwami wypłacającymi świadczenie, zgodnie z ustawą, są:

  • - Spółka Restrukturyzacji Kopalń, Jastrzębska Spółka Węglowa, Tauron Wydobycie,
  • - Lubelski Węgiel Bogdanka.
    • Zobacz też:
Zobacz także: Tak żyje górnik, który przepracował 27 lat w kopalni
  • Wielu uprawnionych wyraziło chęć otrzymania pieniędzy przekazem pocztowym, w związku z czym spółki wypłacające pieniądze podjęły się z Pocztą Polską negocjacji wysokości opłat za przekazy.
bEKtSQBe
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(132)
Janusz
4 lata temu
SRK kto dostal przelew badz odmowę?
Zzzz
4 lata temu
Kto dostał odmowy, i dlaczego?
Janek
4 lata temu
Czy dostał ktoś z KWK Knurów?
bEKtSQBf
Leszek
4 lata temu
Przepraszam a czy dostał już ktoś z JSW?..
Gostek
4 lata temu
Gdzieś wyczytałem że te t.zwane "nieuprawnione" 12 tyś. osób ma jeszcze szanse otrzymać w przyszłym roku.Ale to już w gestji samych spółek węglowych .
...
Następna strona