Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gospodarka Chin. Namierzyli 160 tysięcy fikcyjnych urzędników

0
Podziel się:

Ci ludzie brali wypłaty, ale nie wykonywali najmniejszej pracy.

Gospodarka Chin. Namierzyli 160 tysięcy fikcyjnych urzędników
(Jens Schott Knudsen/Flickr)

W Chinach zidentyfikowano ponad 160 tysięcy fikcyjnych urzędników, czyli osób, które pobierały wynagrodzenie bez wykonywania najmniejszej pracy - poinformowała oficjalna prasa chińska.

Fikcyjni urzędnicy, których jest dokładnie 162 629, zostali zdemaskowani w ciągu roku w ramach kampanii uzdrowienia sektora publicznego prowadzonej pod egidą prezydenta ChRL Xi Jinpinga. Chińskie władze zapewniają, że walka z korupcją nie oszczędzi nikogo - od szeregowych urzędników po najważniejsze osobistości Komunistycznej Partii Chin.

_ Problem pracowników rządowych pobierających wynagrodzenie bez świadczenia pracy był jednym z głównych zagadnień, chętnie zgłaszanych przez pracowników _ pytanych przez śledczych antykorupcyjnych - donosi dziennik _ Renmin Ribao _, organ KPCh.

Oficjalna agencja prasowa Xinhua pisze nawet o _ urzędnikach widmach _.

Palmę pierwszeństwa w niechlubnych statystykach dzierży północna prowincja Hebei, gdzie ujawniono co najmniej 56 tys. fikcyjnych urzędników.

W Chinach działa rozdęty sektor publiczny, który długo był atrakcyjny dla absolwentów, kuszonych m.in. przez bezpieczeństwo zatrudnienia czy opiekę medyczną. Korupcja jest obecnie jednym z głównych problemów, z jakimi zmaga się partia komunistyczna, do tego stopnia, że Xi Jinping uznał walkę z nią za _ kwestię życia lub śmierci _.

Pod znakiem ostrej kampanii antykorupcyjnej, w wyniku której ukarano dyscyplinarnie tysiące urzędników, w tym kilku wysokich przywódców, upłynął w Chinach ostatni rok. Postępowanie toczy się m.in. przeciwko byłemu członkowi wpływowego Stałego Komitetu Biura Politycznego Komitetu Centralnego KPCh Zhou Yongkangowi, najwyższemu dygnitarzowi oficjalnie podejrzanemu o korupcję w całej 65-letniej historii ChRL.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)