Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gospodarka zwalnia? Wiceminister wskazuje przyczynę

40
Podziel się:

To przede wszystkim efekt spadku liczby inwestycji publicznych finansowanych z funduszy europejskich. Tak wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński tłumaczy spowolnienie polskiej gospodarki w pierwszym półroczu i obniżenie przez jego resort prognozy wzrostu PKB.

Gospodarka zwalnia? Wiceminister wskazuje przyczynę
(East News/Aleksandra Szmigiel/REPORTER)

Jerzy Kwieciński mówił w radiowej Jedynce, że są poważne, dochodzące nawet do roku opóźnienia w realizacji nowej unijnej perspektywy budżetowej. "Jeszcze w zeszłym roku realizowaliśmy całą masę inwestycji ze starej perspektywy finansowej. Nowa perspektywa startuje z opóźnieniem i to niestety spowodowało, że w pierwszej połowie roku zrobiła nam się taka dziura w inwestycjach publicznych" - wyjaśniał.

Według wiceministra, w drugim półroczu gospodarka przyspieszy, do czego przyczynią się m.in. program rządowy Rodzina 500+ oraz specjalny plan resortu, dzięki któremu pieniądze z funduszy unijnych mają być wydawane sprawniej. Zdaniem Jerzego Kwiecińskiego pierwsze efekty będą widoczne na przełomie trzeciego i czwartego kwartału. "To się bardzo wyraźnie przełoży na gospodarkę i zobaczymy to również we wskaźnikach PKB" - przekonywał.

Pierwotnie Ministerstwo Rozwoju przewidywało, że wzrost PKB wyniesie w tym roku 3,8 procent. Ostatnio analitycy resortu obniżyli tę prognozę do 3,5 procent.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(40)
Foxy
6 lat temu
PIS-da wszystkim !!! Prezesiurek to załatwi....
Gloria
6 lat temu
PO nie było nic lepsze od PIS. Jeśli ktoś zachwala PO to niech sobie przypomni sondaże z tamtych czasów.
satyr lecwy
6 lat temu
Nasi panowie olimpijczycy robią na złość Pisom i czy szkodzą sami sobie? A może tak samo są beznadziejni jak większość Pisiarstwa? Panie olimpijki natomiast poprawne są jak Platforma ......
777
6 lat temu
Podobno nie potrzebujemy EU (takie jest PUSie szczekanie), a tu niespodzianka...opóźnienia w realizacji unijnej perspektywy budżetowej powoduje spowolninie gospodarcze. PISoszołomy, jak to w końcu jest? Gdyby nie ta UNIA to ten kraj byłby w najlepszym wypadku na poziomie UKRAINY. Jak wam tak tęskno do dawn tech czsów to poproście o azyl polityczny w Korei Północnej...wy będziecie szczęśliwi, a ten kraj złapie oddech po tym burdelu.
Wacek Popolsk...
6 lat temu
Juz czas podpisac rozbior Panstwa.I tak Niemcy was zywia.Dostaniecie Autonomie.Przynajmniej bedziecie u siebie.
...
Następna strona