Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Bartosz Wawryszuk
|

Gotówka wielkim obciążeniem dla gospodarki. Kosztuje nas 17 mld zł rocznie

47
Podziel się:

Gotówka generuje bardzo wysokie koszty dla gospodarki. W ocenie Banku Światowego czy OECD, dla Polski wynoszą one ok. 1 proc. PKB.

Gotówka wielkim obciążeniem dla gospodarki. Kosztuje nas 17 mld zł rocznie
(Bartosz Wawryszuk)

Gotówka jest wielkim obciążeniem dla gospodarki kraju, koszt jej obsługi w Polsce sięga rocznie 1 proc. PKB, czyli 17 mld zł - powiedział wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński. Dlatego Ministerstwo Rozwoju wspiera obrót bezgotówkowy - wyjaśnił.

- W Polsce obrót bezgotówkowy to ok. 8 proc. wszystkich transakcji. Ponad 90 proc. to gotówka - powiedział wiceminister. - Tymczasem gotówka generuje bardzo wysokie koszty dla gospodarki. W ocenie Banku Światowego czy OECD, dla Polski wynoszą one ok. 1 proc. PKB. Rocznie za obrót gotówkowy płacimy więc 17 mld zł. W kwocie tej mamy produkcję banknotów, liczenie, przewożenie, przechowywanie. A wydaje nam się, że obrót gotówką nic nie kosztuje - mówił.

- Przy obrocie gotówkowym trudno o cyfrową gospodarkę, a to jeden z naszych priorytetów - zaznaczył. Kościński przypomniał też, że na gotówce żeruje szara strefa.

Jak podkreślił, Ministerstwo Rozwoju wdraża obowiązek akceptacji kart tak, aby konsument miał prawo zapłacić wszędzie bezgotówkowo. Zauważył przy tym, że koszty obsługi kart - w przeciwieństwie do obsługi gotówki - są znikome.

- Tylko wydaje nam się, że gotówka jest za darmo, a karty są drogie. W rzeczywistości tak nie jest - powiedział.

- Chcemy wszystkich przygotować na zmianę. Dlatego w ramach Programu wsparcia obrotu bezgotówkowego powstał fundusz, który w ciągu trzech lat zbierze 600 mln zł. Będzie on dotował terminale POS, które dla małych i średnich firm będą za darmo. Przez minimum rok nie poniosą one też kosztów transakcji - przekazał wiceminister.

Przypomniał, że do końca roku w każdym urzędzie będzie można płacić bezgotówkowo. - Zaczynamy od siebie. A od 1 stycznia 2018 r. będziemy wdrażać rozwiązania na rynku - dodał.

Terminal POS to urządzenie służące do kontaktu z bankiem za pośrednictwem centrum autoryzacyjnego na potrzeby płatności kartą płatniczą,

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(47)
adamas
7 lat temu
Bank bedzie prowdzil mój rachunek za cene mojej 1/10 portmonetki i dostarczal do domu drobne do wys np. 20zl....fajnie..,a datki na tacę zaniesie kurier....
???
7 lat temu
Gotówka w banku to wielkie ryzyko ! Nasz kraj w każdej chwili może być niewypłacalny a wtedy ma prawo skonfiskować nasze oszczędności dla ratowania gospodarki. Już od wielu lat nie trzymam oszczędności w banku i wygląda na to że jeszcze długo mnie nie przekonają że pieniądze na koncie czy lokacie są bezpieczne ! Tym bardziej że z lokaty nie ma żadnych zysków więc nie warto ryzykować swojego dorobku Takie jest moje zdanie.
Prezes
7 lat temu
Wielki brat "prezesa" patrzy i myśli.
LAWT
7 lat temu
Zaczyna się wielka inwigilacja
talarek
7 lat temu
[QUOTE] Gotówka jest wielkim obciążeniem [/QUOTE] dla ignoranta ekonomicznego, który jest ministrem... fizyczność pieniądza to sens bankowości, ale nie chcą liczyć pojedynczo groszówek, tylko je zważyć i przeliczyć średnią wagową... stare przysłowie mówi ,, kto nie szanuje groszówek, nie ma złotówek''. W starożytności poborca podatkowy nie miał poważania wśród ludności, był znienawidzony... zaczyna się tak samo!
...
Następna strona