Notowania

Gotówka wielkim obciążeniem dla gospodarki. Kosztuje nas 17 mld zł rocznie

Gotówka generuje bardzo wysokie koszty dla gospodarki. W ocenie Banku Światowego czy OECD, dla Polski wynoszą one ok. 1 proc. PKB.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Wawryszuk)

Gotówka jest wielkim obciążeniem dla gospodarki kraju, koszt jej obsługi w Polsce sięga rocznie 1 proc. PKB, czyli 17 mld zł - powiedział wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński. Dlatego Ministerstwo Rozwoju wspiera obrót bezgotówkowy - wyjaśnił.

- W Polsce obrót bezgotówkowy to ok. 8 proc. wszystkich transakcji. Ponad 90 proc. to gotówka - powiedział wiceminister. - Tymczasem gotówka generuje bardzo wysokie koszty dla gospodarki. W ocenie Banku Światowego czy OECD, dla Polski wynoszą one ok. 1 proc. PKB. Rocznie za obrót gotówkowy płacimy więc 17 mld zł. W kwocie tej mamy produkcję banknotów, liczenie, przewożenie, przechowywanie. A wydaje nam się, że obrót gotówką nic nie kosztuje - mówił.

- Przy obrocie gotówkowym trudno o cyfrową gospodarkę, a to jeden z naszych priorytetów - zaznaczył. Kościński przypomniał też, że na gotówce żeruje szara strefa.

Jak podkreślił, Ministerstwo Rozwoju wdraża obowiązek akceptacji kart tak, aby konsument miał prawo zapłacić wszędzie bezgotówkowo. Zauważył przy tym, że koszty obsługi kart - w przeciwieństwie do obsługi gotówki - są znikome.

- Tylko wydaje nam się, że gotówka jest za darmo, a karty są drogie. W rzeczywistości tak nie jest - powiedział.

- Chcemy wszystkich przygotować na zmianę. Dlatego w ramach Programu wsparcia obrotu bezgotówkowego powstał fundusz, który w ciągu trzech lat zbierze 600 mln zł. Będzie on dotował terminale POS, które dla małych i średnich firm będą za darmo. Przez minimum rok nie poniosą one też kosztów transakcji - przekazał wiceminister.

Przypomniał, że do końca roku w każdym urzędzie będzie można płacić bezgotówkowo. - Zaczynamy od siebie. A od 1 stycznia 2018 r. będziemy wdrażać rozwiązania na rynku - dodał.

Terminal POS to urządzenie służące do kontaktu z bankiem za pośrednictwem centrum autoryzacyjnego na potrzeby płatności kartą płatniczą,

Tagi: tadeusz kościński, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-04-2017

jaśNa Cyprze rząd ukradł do 27% kapitału posiadanego w bankach .Bez różnicy czy pieniądze był z Rosji czy tz Kowalskiego,zablokowano konta i wprowadzono … Czytaj całość

13-04-2017

lolDobrE. Artykuł sponsorowane przez wszystkie banki! 3 miesiące bez głupich artykułów w tym stylu i od razu człowiek widzi jasno jak chcą go w konia … Czytaj całość

13-04-2017

ZbyszekProponuje przeczytać powieść Blackout - Marc Elsberg co się dzieję w przypadku braku prądu tylko przez kilka dni. Tam widać czym jest gotówka a czym … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (47)