Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gowin obiecuje. Polski przemysł zbrojeniowy może liczyć na dodatkowe pieniądze

3
Podziel się:

Polski przemysł zbrojeniowy może liczyć, przy tworzeniu nowych projektów, na dofinansowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) - zapewnił w środę na konferencji prasowej w Zakładach Mechanicznych Tarnów wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Gowin obiecuje. Polski przemysł zbrojeniowy może liczyć na dodatkowe pieniądze
(EAST NEWS/JAN GRACZYNSKI)
bEKXXLXF

- Jak patrzymy na to, co się dzieje nie w odległych regionach świata, ale w Europie, blisko Polski, to nikt nie ma wątpliwości, dlaczego powinniśmy rozwijać przemysł zbrojeniowy. Nie chodzi tylko o bezpieczeństwo. Jest przecież wiele przykładów państw, które z rozwoju przemysłu zbrojeniowego uczyniły koło zamachowe całej gospodarki. Tak jest w Izraelu czy Korei Południowej, Turcji. Mamy podobne ambicje - powiedział Gowin.

W ZM Tarnów - które produkują m.in. uzbrojenie i sprzęt wojskowy - wicepremier zwiedzał m.in. Centrum Badawczo-Rozwojowe. Zapewnił, że nie tylko będzie trzymał kciuki za rozwój centrum, ale będzie też "realnie wspierał tę inicjatywę".

Dodał, że zapoznał się w centrum z dwoma "niezwykle nowoczesnymi" projektami. Jednak ani on, ani prezes firmy Henryk Łabędź nie chcieli zdradzać szczegółów. - W tej kadencji chcielibyśmy w szczególności rozwijać taką formę współpracy, która polega na wspólnych przedsięwzięciach. Zasada jest taka - firma daje złotówkę, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju też złotówkę. Podpisaliśmy już pierwszy kontrakt tego typu z jedną prywatnych firm chemicznych w Polsce. Mogę powiedzieć, że w tym przypadku chodziło o 100 mln zł - powiedział Gowin. Dodał jednak, że są konkursy rozpisywane przez NCBR, w których dofinansowanie sięga nawet 80 procent.

bEKXXLXH

Jak poinformowała Polska Grupa Zbrojeniowa, do której należą ZM Tarnów, tematem rozmowy Gowina z Łabędziem były projekty badawcze zakładów, ich wdrożenie do produkcji i współpraca z uczelniami wyższymi. Jak podała PGZ, wicepremier wyraził przekonanie, że ZM Tarnów "pod względem myśli inżynieryjnej w niczym nie ustępują najlepszym firmom światowym", a obecne programy badawcze przyczynią się do rozwoju firmy i jej eksportu. Prezes Łabędź wyraził nadzieję na rozwój i tworzenie miejsc pracy.

Do roku 2022 CBR ZM Tarnów ma zrealizować 48 projektów badawczo-rozwojowych, dotyczących opracowania i komercjalizacji zasadniczo zmienionych produktów. W trakcie realizacji są 23 projekty modyfikacji broni strzeleckiej, uzbrojenia pokładowego, sprzętu obrony przeciwlotniczej i broni rakietowo-artyleryjskiej. W CBR zakończono realizację pięciu programów, w tym modernizacji karabinu UKM 2000P (rozwinięcia radzieckiej konstrukcji PKM).

W ramach rozbudowy CBR ZM Tarnów zakupiono m.in. stanowiska do prototypowania i uruchamiania urządzeń elektronicznych, tworzenia aplikacji sterujących dla tych urządzeń, do weryfikacji ich parametrów oraz do montażu. Zakupiono dwa pięcioosiowe centra obróbkowe i linię do galwanicznych powłok antykorozyjnych oraz automatyczną linię chromowania technicznego. Na liście zakupów znalazły się ponadto urządzenie do cięcia wodą. Zakupiono także sprzęt pomiarowy. Dokonano modernizacji budynków na powierzchni ponad 10 tys. metrów kwadratowych. Wartość projektu wyniosła łącznie blisko 65 mln zł, inwestycja uzyskała dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, w zakresie wsparcia inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki.

Starosta powiatu tarnowskiego Roman Łucarz przypomniał, że ZM Tarnów sprzedaje na rynki zagraniczne ok. 30 proc. swojej produkcji. Wizytówką przedsiębiorstwa jest szeroka oferta uzbrojenia i sprzętu wojskowego, w której szczególną rolę odgrywają karabiny wyborowe i maszynowe, granatniki, moździerze, artyleryjskie i artyleryjsko-rakietowe zestawy przeciwlotnicze oraz sprzęt szkolno-treningowy.

bEKXXLYi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
asdasdasd
5 lata temu
Gowin ultra katolik , zagorzały przeciwnik aborcji , zwolennik zbrojenia . Postać o skrajnych przekonaniach. Jak Jarek powie tak oni wszyscy grają . Banda mezmózgich zombi
Pragmatyk780
5 lata temu
Gowin - krzyżowiec da dotacje wojsko wyprodukuje karabiny i kulki a następnie strzeli w swój łeb. A wydawałoby się, że mundry i pouczy świat, że wojna to coś brzydkiego i pukawki nie będą potrzebne.
Romek
5 lata temu
Chyba ktoś zapomniał z czym musimy się mierzyć. Czy mamy jakieś badania nad obroną przed bronią hipersoniczną, którą stworzyła już Rosja, USA i Chiny? Z karabinu snajperskiego mamy do rakiet hipersonicznych strzelać?????
bEKXXLYj